A szakértők megosztották azokat a trükköket, amiket hatásosan be lehet vetni, ha a gyereked egyáltalán nem akar iskolába menni!
Az iskolába járás nyűgje valószínűleg mindenkit utolér egyszer: van, hogy a gyermek azért nem akar iskolába menni, mert valami miatt rendszeresen cikizik és bántják a társai; másoknak lehet, hogy nincsenek barátaik és sikerélményeik, csak folytonos kudarcok érik; de az is lehet, hogy egyszerűen csak nincsen kedve a gyereknek szabályokhoz alkalmazkodni, azért dacol az iskola ellen.
Bármi is legyen az ok, a szakértő tanároknak van néhány olyan trükkjük a tarsolyukban, amiket bármikor be lehet vetni, ha a gyermek nem akar iskolába menni!
A szakértők szerint ahelyett, hogy ráförmednénk a gyerekre (pl. Ne hisztizz már! Kapd össze magad, irány az iskola! Nekem nincs időm ilyesmire!) inkább türelmesnek kellene lenni hozzá és megkérdezni tőle, hogy egyáltalán miért nem akar suliba menni. Állítólag ez azért fontos, mert így a gyerek érezni fogja a törődést és ahelyett, hogy magába temetkezne, csak még nagyobb bizalommal fog fordulni hozzád!
A pszichológusok szerint a győzködő mondatok (pl. Biztos nem lesz annyira rossz! Hamar el fog telni, ne aggódj!) nem válnak be a gyerekeknél, mert ezzel tudatosul bennük, hogy amin túl kell esniük, az tényleg rossz. A győzködés helyett az iskola más pozitív tulajdonságaira kell felhívni a figyelmüket (pl. egy jó jegyre, egy izgalmas feladatra, egy sikerélményre vagy a suliba járó többi kis barátaira), mert akkor nem fognak többé a negatívumokra gondolni.
Ideig-óráig működhet a jutalmazós trükk (pl. Ha ezt és ezt csinálod, akkor megkapod ezt cserébe), de a manipulatív viselkedés a pszichológusok szerint visszaüt, mert így a gyermek is követelőzővé, engedetlenné, manipulatívvá és makacs természetűvé fog válni. A szép szavak ezzel ellentétben a megbecsülésre, a tiszteletre és az alázatra tanítják őket, arról nem is beszélve, hogy majd jobban fogják értékelni a materiális dolgokat.
A tanárok szerint teljesen felesleges egy gyermeket kérdezgetni: csak akkor fog bizonyos dolgokról beszélni, ha ő is akar. Azt viszont nagyon jó ötletnek tartják, hogy a témával kapcsolatban rajzoltassunk vele egy képet, mert a kisgyermekek többsége vizuálisan jobban ki tudja magát fejezni, mint szavakkal. Ha pedig tudatában leszünk az érzéseinek, arra is fény fog derülni, hogy pontosan miért is írtózik annyira az iskolától.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!