A teljes cikket az ELLE legújabb lapszámában tudod elolvasni.
Rosjke akkor döntött úgy, hogy az anya-lánya kapcsolatokra fókuszál, amikor 30 évvel ezelőtt megszületett a lánya.
„Amikor a szülésznő bejelentette, hogy kislányom született, először az jutott eszembe, hogy meg kell értenem, ki az anyám és miért is volt olyan bonyolult a viszonyunk. Tudtam, hogy meg kell változtatnom a nemzedékről nemzedékre átörökített káros mintákat. Ami először személyes ügynek indult, végül szakmai küldetéssé vált – emlékszik vissza. – Elkezdtem keresni a válaszokat arra, hogy az anyám miért nem beszélt velem minden látható ok nélkül, miért nem hallgatott meg, miért nem értette meg a nézőpontomat, és rádöbbentem, hogy milyen gyakoriak ezek a problémák. Amikor nekifogtam ezen kapcsolatok kutatásának, rájöttem, hogy a legtöbb anya-lánya kapcsolat tele van megoldatlan problémákkal és konfliktusokkal. Meg akartam érteni, mi történik a családokban és a társadalomban, ami ennyi félreértést és viszályt okoz, valamint azt, hogy mire van szükségük az anyáknak és a lányaiknak ahhoz, hogy érzelmileg erős kapcsolatot alakíthassanak ki. Továbbá szerettem volna megtudni azt is, miért titkolja el sok anya és lánya a konfliktusaikat, mintha ez valami bűn lenne és csak ők küzdenének ezzel, mintha a kapcsolati nehézségeik jellemhibáik következményei lennének.”
A terapeuta szerint az anya-lánya kapcsolatok tükörképei annak, ahogyan a nőkkel a családban és a társadalomban bánnak, és mára az anya-lánya ellentétek világméretű járvánnyá nőtték ki magukat.
„A klienseim gyakran panaszkodnak arról, hogy szégyellik magukat a kapcsolati nehézségeik miatt. Úgy érzik, jól kellene kijönniük egymással, mert a közvélekedés szerint az anyák és lányaik között szoros kapcsolatnak kell lennie. Ez a társadalmi elvárás arra ösztönzi őket, hogy saját magukat hibáztassák a nehézségeikért. Gyakran hallom, hogy a hormonokra – különösen a serdülőkori, terhességi és menopauza során fellépő hormonális változásokra – fogják a problémákat. Egy másik gyakori érv, amit felhoznak magyarázatul, hogy miért nem jönnek ki jól egymással, az eltérő vagy nagyon is hasonló személyiségjegyek. Való igaz, hogy bizonyos életszakaszokban különösen felerősödhetnek az összeütközések, mint például amikor egy kislány a kamaszkorba ér, vagy amikor a fiatal felnőtt kirepül a családi fészekből és önálló életet kezd, férjhez megy és gyereke születik. Ezen időszakokban a felszín alatt lappangó megoldatlan problémák hirtelen előtörnek és megkövetelik, hogy foglalkozzunk velük – mondja Rosjke. – Mindazonáltal a praxisom során még soha nem volt arra példa, hogy a hormonok vagy a személyiségjegyek miatt volt konfliktusokkal terhelt egy anya-lánya kapcsolat. Úgy látom, hogy egy szélesebb, társadalmi szinteken zajló dinamika az, ami hozzájárul a konfliktusaikhoz. Amikor a nők süket fülekre találnak és nem kapnak érzelmi támogatást a családjukban, az anyák és lányaik arra kényszerülnek, hogy egymás ellen küzdjenek a figyelemért és a támogatásért.”
Rosjke szerint az anyák és lányaik között lévő dinamika könnyebben érthetővé válik, ha több generációra visszamenőleg megvizsgáljuk az életüket...
A teljes cikket az ELLE legújabb lapszámában tudod elolvasni.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!