Az est házigazdája, Billy Crystal hiába tett meg minden tőle telhetőt, hogy bevonzza a résztvevők figyelmét a tegnapi Oscar-gálán: helyette mindenki Brad Pitt élettársára figyelt, aki egy merészen felsliccelt fekete estélyiben jelent meg a díjátadón. Ettől még persze akadtak egyéb látványosságok is azt est folyamán...
Az est házigazdája, Billy Crystal hiába tett meg minden tőle telhetőt, hogy bevonzza a résztvevők figyelmét a tegnapi Oscar-gálán: helyette mindenki Brad Pitt élettársára figyelt, aki egy merészen felsliccelt fekete estélyiben jelent meg a díjátadón. Ettől még persze akadtak egyéb látványosságok is azt est folyamán: paródiák, videók – és akkor még nem is beszéltünk a ruhákról...
Akik figyelemmel kísérik a nemzetközi popkultúra szcénáját, talán emlékezhetnek arra, hogy az idei Oscar-díjátadót nem kis feszültségek előzték meg. Először is mindenkiben volt egy jó gyomornyi feszültség, hogy jobban sikerüljön a rendezvény, mint tavaly, amikor a bájos Anne Hathaway és a délceg James Franco az Oscar-történelem egyik legunalmasabb díjátadóját vezették le (mentségükre szóljon, hogy rémes forgatókönyvet kaptak az átkötéseikhez, rossz anyagból pedig nem lehet aranyat csinálni, ahogyan Franco később ki is fejtette). Talán ezért is kérték fel Eddie Murphy-t, mint házigazdát, akiről csak úgy süt a (szamár)humor – a sztár pedig örömmel vállalta a felkérést, egészen addig, amíg egyszercsak le nem cserélték a show producereit. Murphy ezt szakmai és személyes fronton is támadásnak érezte – a menesztett producerek egyike, Brett Ratner egyben jóbarátja is a humoristának – és rosszérzése jeleként vissza is mondta házigazdaságát. Az Oscar-bizottság ekkor felkérte régi nagy kedvencét, Billy Crystalt, hogy mentse meg a helyzetet, amire az idősödő sztár némi huzavona után igent is mondott. (Talán nem egészen úgy, ahogyan ebben a videóban, de akkor is.)
Ezek a feszültségek aztán szépen-lassan álomba lettek ringatva az élő műsor alatt – hogy ez a gála ismételt egyhangúsága vagy Crystal kedveskedő viccei miatt történt-e így, nem tisztünk megvitatni. Ennek ellenére volt néhány szíveket dobogtató pillanat is az est folyamán, amik hosszú évek múltán azonosításképp fognak szolgálni, amikor ki kell emelni 2012 díjátadóját a többi év közül. Következzenek most ezek közül néhány, természetesen minden elfogultság, részrehajlás és rosszindulat nélkül.
Jolie & Versace találkozása, avagy az est fénypontja
Az idei Oscar-nyertesek legnagyobbika, az A némafilmes begyűjthetett volna magának még legalább kétszer annyi díjat, mint amennyit megítéltek neki (Legjobb Film, Legjobb Rendező, Legjobb Színész, Legjobb Filmzene és Legjobb Jelmezek), mégsem kaptak volna több figyelmet, mint Angelina Jolie jobb lába. A színésznő/rendező egy gyönyörű Atelier Versace-ruhában jelent meg a gálán, ahol még konferálásra is felkérték, így híresek-nem híresek egyaránt megbámulhatták formás végtagját, amint kikandikál a ruhacsodából. Ennek persze megvolt a maga árnyoldala is: utólag elég kevesen emlékeztek vissza arra, Angie mit is mondott a színpadon töltött kétszer két perc alkalmából, de hát ez az ára a földöntúli szépségnek, legyen szó lányról vagy lábról.
Emma Stone első Oscar-konferálása
A huszonéves színésznő amúgy is üdítő jelenség Hollywoodban, ahol a színésznők gyakran válnak tökéletességükben is egysíkúvá – a bájos Emma ehhez képest egyszerre képes humoros és drámai szerepek megformálására, a való életben pedig intelligenciájával szokott mindenkit levenni a lábáról. Szerencsére itt is sikerült hoznia a formáját a morózus Ben Stiller mellett, és kihasználta Oscar-szűziessége minden egyes oldalát: konferálása inkább szólt arról, mit is tehetnének meg Stillerrel a színpadon (az énekléstől a spontán összeveszésig mindenről szó esett), mint a jelöltek és nyertesek vonakodó felsorolásáról. Emma ezzel a mutatvánnyal a gála legönfeledtebb nevetéseit ihlette a közönségből, már amikor nem azon ábrándozott a társaság, milyen jól is néz ki sötétpiros Giambattista Valli-ruhájában.
A legidősebb férfi nyertes: Christopher Plummer
Itthon legtöbben az A muzsika hangjából emlékezhetünk rá, ott még persze sármosan éneklő kapitányként hódította a mozivászonról a női szíveket, ám Oscart nem kapott alakításáért. Ám Plummer egész pályafutása során aktív színész volt, és még napjainkban is gyakran feltűnt a legkülönbözőbb filmekben (az animációs gyöngyszem Fel!-től kezdve az Egy csodálatos elmén keresztül egészen az A tetovált lányig). Ewan McGregorral közösen szerepelt a Kezdők című filmben, melyben egy rákos apát alakít, aki egy fiatal férfit tart szeretőjeként. Ám nem is annyira a teljesítménye miatt emelkedett ki az idei Oscar-díjasok közül, se nem korrangjáért (82 évével ő a valaha élt legidősebb színész, akit ilyen díjjal jutalmaztak), hanem mosolyogtató megszólalásaiért beszéde közben. „Csak két évvel vagy idősebb nálam, drága. Hol bujkáltál eddig?” – becézgette az aranyszobrocskáját, majd a közönséghez fordulva mondta: már az anyaméhben is ezt a beszédét gyakorolta, de szerencsére elfelejtette. Mindezt egy bársony szmokingban feszítve a színpadon – bravó, Mr. Plummer!
Videós montázsmánia
Bár szigorúan véve nem egy pillanatról, hanem inkább egy egész estét átölelő trendről van szó, mégsem mehetünk el a 2012-es Oscar-díjátadó uralkodó filmtechnikai jellemzője mellett néhány szó nélkül. Az egész gálát belengték a videomontázsok: paródiák, élménybeszámolók és megemlékezések hada vonult fel a színházterem vetítővásznain, Forrest Gump, a Titanic, az Utódok, a Koszorúslányok és még számos egyéb alkotás jelent meg egy-egy perc erejéig a nézők előtt, gyakran Crystal narrálásával együtt. Még a manapság olyan népszerű vámpírfilmek is feltüntették magukat, ám mindezzel együtt azt kell mondanunk, a számos montázs egyike sem ért fel a tavalyi auto-tune-os gyönyörűséggel, ami talán az egyetlen maradandó élményévé vált az akkori gálának...
Nyilván akad még számos pillanat, ami kinek-kinek örömére szolgálhat a több órás rendezvényből, ám további felsorolások helyett íme a főbb kategóriák nyerteseinek listája – hiszen végső soron róluk szólt a gála. Meg persze Oscarról, aki cseppet sem öregedett életének 84 éve alatt. Meg a ruhákról, amelyek egy kifutón sem mutattak volna rosszul. Meg a sztárokról, hírességekről, művészekről... Valójában kiknek is szól az Oscar?...
Legjobb Film: The Artist - A némafilmes
Legjobb Rendező: Michel Hazanavicius (The Artist - A némafilmes)
Legjobb Férfi Főszereplő: Jean Dujardin (The Artist - A némafilmes)
Legjobb Női Főszereplő: Meryl Streep (A Vaslady)
Legjobb Férfi Mellékszereplő: Christopher Plummer (Kezdők)
Legjobb Női Mellékszereplő: Octavia Spencer (A segítség)
Legjobb Eredeti Forgatókönyv: Éjfélkor Párizsban (Woody Allen)
Legjobb Adaptált Forgatókönyv: Utódok (Alexander Payne)
Legjobb Vágás: A leleményes Hugo (Robert Richardson)
Legjobb Animációs Film: Rango
Fotók: elleuk.com (GETTY), hollywoodreporter.com, wcpo.com
Szöveg: Almássy Noémi
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!