Zavaró intézkedések Kínában – az aktivisták valóságos cenzúráról beszélnek.
Több kínai WeChat-felhasználó fiókjában egy rövid üzenet tűnt fel a napokban, ami elmagyarázta, hogy törlik őket az applikációból, mert "megsértették a Kínában érvényes, interneten történő nyilvános információk kezelésére vonatkozó szabályokat". Július 6-án, kedden a kínai LMBTQ+ közösség egyetemi hallgatóinak több tucatjának zárolták belépési lehetőségét, majd törölték a fiókjukat a platformról, megsemmisítve ezzel azt a biztonságos helyszínt, amelynek felépítéséért keményen dolgoztak a szivárvány közösségek.
Több aktivista is jelentette, hogy ilyen kellemetlenség érte: a WeChat-ről (ami Kínában a Facebook alternatívája) át kellett térniük a Weibóra (Kína legnagyobb információs portáljára), vagy privát WeChat-csoportokat kellett létrehozniuk. Röviden: az egyetemi hallgatók hangját nem hallgattatták el teljesen, csak elfojtották azt. Ez az LMBTQ+ közösség elleni támadás azonban aggodalmat keltett, mert megsértette a szexuális és nemi identitások sokszínűségének toleranciáját. A történtek a feministák törekvéseit is érintették, június 7-én délután ugyanis Zhou Hsziaxszuan, az a nő, aki a kínai #MeToo mozgalom elindítója volt (azzal, hogy feljelentette volt munkáltatóját), szintén a cenzúra célkeresztjébe került. Weibo-fiókját ugyanis egy évre felfüggesztették a "Weibo Panaszkezelési Politikájának" megsértése miatt.
A kormány nem reagált a történésekre hivatalosan. Xiong Jing feminista aktivista a The Guardiannak adott interjújában elmondta, hogy a fiókok törlése "elég erős utalás arra, hogy a hatóságok nem fogadnak örömmel semmit, ami ellentétes a 'hagyományos értékekkel'. A feminista és LMBTQ+ egyetemi hallgatói szervezetekre úgy tekintenek, mint amiket a nyugati értékek befolyásolnak, vagy amelyeket külföldi hatalmak manipulálnak, ezért az a legjobb, ha mindet ellehetetlenítik. Ez nemcsak homofóbia, hanem nem kormányzati csoportok (köztük diákszervezetek) elleni politikai megbélyegzés is. A kínai civil társadalom folyamatos elnyomásban van Kínában".
A The Guardian által is megkérdezett Darius Longarino, a Yale Jogi Egyetemének professzora, és a kínai LMBTQ+ jogokkal foglalkozó kutatója kifejtette, hogy ezek a legújabb fejlemények nem meglepőek a mostani közhangulatban. Bár Kínában a homoszexualitást mint bűncselekményt 1997-ben megszüntették, 2001 óta pedig mentális betegségnek sem számít, az évek óta tartó nyitottság ellenére 2019 óta egy ellentétes irányú tendencia tapasztalható, mint például a Shanghaj Pride felvonulás feloszlatása 2020-ban, vagy a fokozott cenzúra az olyan weboldalakon, mint Weibo, mindenféle az LMBTQ + kérdésekkel kapcsolatban.
Longarino azonban megjegyezte, hogy szerinte nem a kínai kormányé lesz az utolsó szó: "Az az érzésem, hogy rövid távon továbbra is hasonló nehézségekre számíthatunk, de látva az LMBTQ+ mozgalom elmúlt két évtizedben elért eredményeit a közösségépítés és a széles körű támogatás elérése terén, úgy gondolom, hogy a nyilvánosság segítségével, és a benne lévő emberek lenyűgöző rugalmasságával le tudják majd küzdeni a támadásokat."
Forrás: ELLE
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!