Nőjogi küzdelem - fordítva
Amikor Islam Ahmed Abdallah-t megkérdezik, számára milyen az ideális társadalom, azonnal rávágja: "Afganisztán a tálibok alatt." Azaz ahol a szigorú értelemben vett saría (az iszlám jogrend) uralkodik a magán- és a közéletben is – a Mariya TV negyvenes társigazgatója számára ez az egyetlen út. Kairóban, a szalafisták egyik bástyájának számító régi épületben található apró lakásban fogad, a vallásos Oumma TV és kistestvére, a Mariya TV székhelyén. Ez utóbbi tavaly júliusban indult iszlamista alapokon. Abdallah apjával, a szalafista prédikátor Abu Islammal irányítja a két műholdas csatornát, amelynek bevallott célja a világiasság elleni harc. Két évvel vagyunk az arab tavasz eseményei után, amelyek Mubarak elnök bukását és az első szabad választásokat hozták. Az országot a Muzumán Testvériség irányítja, apa és fia pedig kettőzött energiával vezeti "műholdas forradalmát" a világiak, a liberális muzulmánok és a keresztények ellen. Az Oumma tévén hosszú prédikációkat lehet hallgatni, a Mariya TV pedig a nőknek sugározza napi hat órán keresztül az iszlámot. Nehéz megkülönböztetni a huszonvalahány munkatársat, akik egymást váltják a két fix kamera mögötti dobogón. Mindegyikük fekete kesztyűt és nikábot (az egész arcot eltakaró leplet) valamint abayát visel, ami a testet takarja el. Alóla tornacipő vagy magas sarkú kandikál ki. Az egész arab világban ismert egyiptomi kereskedelmi csatornákkal és azok bollywoodi programjaival szembeállítva ezt a képet, a kontraszt megdöbbentő.
Ebben a tévében nincs semmiféle díszítés. És ennek nemcsak a pénzhiány az oka. A magát adományokból fenntartó Mariya TV szándékosan szigorú és díszítetlen. Nem számít, hogy húsz év után az egyiptomi nők között egyre ritkább a lefátyolozatlan – Abu Islam sejknek még mindig túl sokan vannak. A szalafista prédikator számára a Mariya TV küldetése, hogy igazságot szolgáltasson a nőknek – mármint a lefátyolozott nőknek. És hogy őket reklámozza. "Sok olyan nővel találkoztam, aki azért nem kap állást a sajtóban, mert nikábot hord – meséli felháborodottan. – A világi sajtó gyűlöletet szít a lefátyolozott nők ellen. A Mariya tévén viszont az övék a szó!" A sejk arról próbálja meggyőzni a női nézőket, hogy nikáb nélkül nincs üdvözülés.
A stúdió két helyisége teljesen elkülönített, az egyikben rózsaszín kőpadló, a másikban zöld falak. A hét műsorait huszonvalahány nő készíti a hosszú fekete lepelruhák surrogása közben. "Pusztán a ténytől, hogy az ember nikábot hord, olyan a műsor, mint egy prédikáció" – mondja a 35 éves Engi, az iszlám jogtudomány specialistája a műsorterv fölé hajolva. Abir, a csatorna egyik főnöke 36 éves, 12 centis magas sarkúja kilátszik a lepel alól, és nagy meggyőződéssel vallja, hogy a nikábot viselő nők száma egyre emelkedik. Ő vezeti többek között a A házasság első éve című műsort. A következő adás témája az rossz érzés lesz, ami a fiatal feleségeket hatalmába keríti, amikor hirtelen elszakadnak a családjuktól. A 47 éves Houda azt mondja, ő abban segít a nézőinek, hogy "megváltozzanak és a spiritualitáson segítségével tudják jobbá tenni az életüket." Fatima, aki arabnyelv-tanár, a nyelvtan szépségeiről fog beszélni a közönségének. A műsorvezetők és -készítők között nincs hierarchia. Egy a közös bennük: szó sem lehet arról, hogy nikáb nélküli nőket hívjanak meg a műsorukba. Azokkal, akik nem hajlandók lefátyolozni magukat, telefonon készítenek interjút. Vagy kitakarják az arcukat. A Mariya TV csapata biztosít róla, hogy amikor a műsorterv strukturáltabb lesz, "minden társadalmi és párkapcsolati probléma terítékre kerül majd."
A cikk folytatását az ELLE aktuális, májusi számában olvashatjátok.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!