Példátlan fellépésükkel, fehérbe öltözve, virágokkal a kezükben a belorusz nők a szolidaritás jelképeivé és a demokrácia melletti kiállás szimbólumaivá váltak
Riportunk Európa utolsó diktatúrájában zajló változásokról.
A 9,5 milliós lakosú volt szovjet köztársaságban sok nő életében először merészkedett az utcára, hogy véleményének hangot adjon, és tiltakozzon, mégpedig az augusztus 9-én tartott, nagy valószínűséggel elcsalt elnökválasztás ellen. A 26 éve hatalmon lévő Lukasenka elutasítja a vádakat, és arra hivatkozik, hogy hivatalos adatok szerint a szavazatok több mint 80 százalékát ő kapta, így fölényes győzelmet aratott. A választások eredményeinek bejelentése óta több százezren csatlakoztak a tüntetőkhöz. (Írásunk augusztus végén készült, így végig az addig történt eseményeket tükrözi – a szerk.) Az ország legnagyobb állami tulajdonú gyárainak – amelyek Lukasenka szovjet stílusú gazdasági modelljének a gerincét képezik – munkásai pedig országszerte sztrájkot kezdeményeztek. Válaszként a rendőrség több mint 7000 embert tartóztatott le és tart fogva azóta is, a börtönökben történt verésekről és kínzásokról napvilágot látott felvételek ellepték a világhálót. A 49 éves Valentina Csajlitko sem tud semmit a férje és a fia tartózkodási helyéről, akiket a tüntetés napja óta tartanak fogva. „Vitatkoztam a férjemmel a szavazásról, és Lukasenkára adtam le a voksomat. És végül ezt kapom, a börtönökben nem találom meg a családomat” – mondta kétségbeesetten Valentina.
Minszk és más városok utcáin a nők élőláncot alkotnak, és csendben, kéz a kézben tiltakoznak a választások és az azt követő rendőri brutalitás ellen. Sok nő fogva tartott szeretteinek képét hozza magával, az orvosok pedig a kezükben egy-egy fényképet tartanak azokról a sérülésekről, amelyeket az elmúlt hetekben kellett ellátniuk. Köztük van Natalia Skibska fordító és pszichológus is. Ő azután csatlakozott a tüntetőkhöz, miután a 20 éves fiát letartóztatták, hat napra börtönbe zárták, és megverték, miközben nem tett semmi törvényelleneset. „A fiam egy francia éttremben csapos, soha nem vett részt a politikában, soha nem keveredett bajba. Négy napra eltűnt, és nem tudtam, hol van. Olyan országban akarok élni, ahol biztos lehetek benne, hogy a fiam minden este biztonságban hazaér. A törvényeink nem védenek meg bennünket. Szükségünk van kormányváltásra.”
„A férfiakat olyan súlyosan bántalmazták a korábbi választásokat követő polgári engedetlenségre tett kísérletek során, hogy a megmozdulások kezdetén kevesen merészeltek nyíltan felszólalni közülük. Mindenki olvashatta a beszámolókat, amelyek arról szóltak, hogy a férfiakat az utcán összeszedték, majd bántalmazták, pusztán azért, mert férfiak. Ez nem a jelenlegi választások sajátossága, mindig is jellemző volt a hatalomra. Ha azonban a nők ellen is erőszakot alkalmaznának, az tönkretenné az elnök jó hírét, és ezt sok nő megérezte. Fehéroroszország továbbra is patriarchális társadalom, ahol a nőket nem tekintik a férfiakkal egyenértékű állampolgároknak, sokkal inkább olyan egyéneknek, akik nem képesek az államhatalommal szembemenni, így viszonylag észrevétlenek maradhattak. Mindezen tényezők együttesen eredményezték azt, hogy a nők kiemelkedő szerephez jutottak a tüntetésekben” – válaszolja az ELLE kérdésére Hanna Novik, aki fordítóként és tolmácsként dolgozik közel 20 éve Magyarországon.
Az ellenállás szimbólumaLukasenka fő ellenfele, Szvetlana Tyihanovszkaja a választásokat követően bement a Központi Választási Bizottságba, hogy panaszt tegyen a nyilvánvalóan hamis eredmények miatt, a négy fal között azonban látszólag meggyőzték arról, hogy gondolja meg magát, ezután egy rövid videóban üzent a választópolgároknak. Egy kanapén ülve, tekintetét lefelé szegezve a láthatatlan kihallgatók által írott papírdarabról az alábbiakat olvasta fel: „Kedves fehéroroszországi polgárok! Én, Szvetlána Tyihanovszkaja, köszönöm, hogy részt vettek az elnökválasztáson. A fehérorosz nép döntött... Arra kérek mindenkit, hogy ne forduljon a rendőrség ellen, ne menjen ki az utcára!” A videót pár órával azután hozták nyilvánosságra, hogy Tyihanovszkaját a biztonsági szervek kényszerszáműzték Litvániába, amelynek elnöke, Gitanas Nauseda megerősítette, hogy Tyihanovszkaja biztonságban van, majd hozzáfűzte, „Egyetlen ember se gondolja azt, hogy ezt a videót önként készítette.” (...)
Bedike Barbara
Fotó:
MINSK, BELARUS - AUGUST 22, 2020
(Photo by Natalia Fedosenko TASS via Getty Images)
ELLE 2020 október
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!