Két olyan levél is született az áprilisi klímacsúcs előtt, melyben a világ köztiszteletben álló személyiségei a világ polgárainak és kormányainak aktívabb szerepvállalását sürgetik az éghajlati válság megoldásában.
„Adjatok a Földnek egy esélyt” címmel hozták nyilvánosságra azt az idei klímacsúcsra időzített levelet, amelyet az Earthshot-díj tanácsának tagjai, köztük Cate Blanchett, Sir David Attenborough, Vilmos herceg és Shakira írt alá. A Vilmos herceg és a The Royal Foundation által tavaly alapítt Earthshot-díj azokat a fejlesztéseket támogatja kiemelkedően magad összegekkel, amelyek a bolygó legégetőbb környezetvédelmi problémáira kínálnak megoldást. A tanács tagjai levelüket felhívásnak szánták az egész világ számára: arra figyelmeztetnek, hogy ugyanolyan gyorsasággal, odafigyeléssel kollektív szellemben kellene reagálnunk az éghajlati válságra, mint amilyet a globális Covid-19 járvány kihívásaival szemben tanúsítunk.
As a Member of The @EarthshotPrize Council, I’m calling on the world to Give the Earth a Shot
— Shakira (@shakira) April 22, 2021
This #EarthDay, let’s be inspired by the innovation of the past year & work together to repair our planet. Read the full letter: https://t.co/oiaTbutDWB pic.twitter.com/Xn6keDuITt
De született egy másik levél is, ezt százegy Nobel-díjas, köztük korábbi elnökök, tudósok, írók és vallási vezetők látták el aláírásukkal. Nyílt levelüket a világ kormányainak címezték, felszólítva őket arra, hogy a klímaváltozás hatásainak csökkentése érdekében csatlakozzanak a fosszilis tüzelőanyagok elterjedésének megakadályozásáról szóló egyezményhez, egyben azzal vádolták őket, hogy túl lassan lépnek fel az éghajlati válsággal szemben. „Az klímaváltozás százmilliók életét, megélhetését fenyegeti minden kontinensen, és fajok ezreit veszélyezteti. A fosszilis tüzelőanyagok – a szén, az olaj és a gáz – elégetése ennek a legfőbb okozója” – írták.
Az aláírók között volt Muhammad Yunus bangladesi közgazdász is, aki 2006-ban kapott Nobel-békedíjat a mikrohitelezés koncepciójának kidolgozásáért. Yunus úgy fogalmazott: itt az ideje egy merész, új világot építenünk. „Használjuk ki ezt a lehetőséget, hogy átformáljuk a Covid–19 utáni társadalmunkat, és egy igazságosabb és zöldebb jövő felé induljunk el. Olyan világot építhetünk, ahol a szegények nem lesznek továbbra is a globális felmelegedés áldozatai. A technológia létezik, az emberek erre irányuló vágya létezik, a világ már csak az államfőkre vár, hogy végre cselekedjenek.”
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!