Vilmos herceg őszinte fájdalmának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a Diana hercegnővel készült 1995-ös beszélgetés milyen nyomot hagyott egész családjukban.
127 oldalas jelentésben marasztalta el Lord Dyson bíró a BBC 1995-ös vezetőségét és az interjút készítő sztárriportert, Martin Bashirt, a walesi hercegnővel készített hírhedt Panorama-interjú miatt. A vizsgálat eredménye egyértelműen kimondta, hogy a televízió akkori működése nem felelt meg az átláthatósággal és becsületességgel kapcsolatos irányelveknek, amelyek ma a cég legfontosabb értékeinek számítanak.
Ebben az interjúban hangzott el az azóta az angol sajtóban szállóigévé vált mondat: "kicsit zsúfolt ez a házasság, mivel hárman vagyunk benne" - ezzel célzott Diana Károly ifjúkori barátnője, Camilla Perker Bowles jelenlétére a kapcsolatukban. A viszony említése mellett azonban súlyosabb megállapításokat is tett a hercegnő, nyíltan megkérdőjelezte az akkor tőle már külön élő Károly alkalmasságát is a királyi tisztségre. A műsort követően Erzsébet királyné felszólította a házaspárt, hogy hivatalosan is váljanak el.
A BBC vizsgálatának köszönhetően most már bizonyítékok is vannak rá, hogy Martin Bashir etikátlan módszerekhez folyamodva, gátlástalan hazugságokkal bírta rá a walesi hercegnőt, hogy magánéletét és a királyi család szennyesét a média számára is kiteregesse. A sztárriporter nem riadt vissza olyan eszközöktől sem, mint Diana megtévesztése - hamis számlát mutatott a hercegnőnek például a királyi család egykori dadájának, Tiggy Legge-Bourke abortuszáról, azt sejtetve, hogy Károly herceg ejtette őt teherbe. A híresztelések szerint Diana még azt is elhitte Martinnak, hogy férje gyilkosságot tervezett ellene, csak azért, hogy elvehesse Vilmos egykori bébiszitterét.
A riporter a hercegnő öccsét, Charles Spencert környékezte meg először, hogy az ő segítségével érje el Diana megjelenését műsorában. Ennek érdekében olyan hamisított bankszámlákat mutatott Diana testvérének, amelyben úgy tűnt, az udvar két magas rangú tisztségviselője privát információkat szolgáltatott ki Dianáról a titkosszolgálatnak, természetesen busás fizetség ellenében. Hogy Charles Spencer bizalmát teljesen elnyerje, hazugságokat is kitalált a királyi család tagjairól, és ezeket felhasználva próbált meg közelebb férkőzni a férfihoz: azt állította, a hercegnő magánlevelezéseit ellenőrzik, telefonját folyamatosan lehallgatják, kocsijának mozgását figyelik és rögzítik.
A jelentés napvilágra kerülését követően Vilmos herceg videóban reagált az általa "extrém módon aggasztónak" talált megállapításokra: "Véleményem szerint a megtévesztő eszközökkel megszervezett interjú jelentősen befolyásolta édesanyám véleményét, és azt, hogy miket említett meg a műsorban. Az interjú komoly mértékben járult hozzá szüleim kapcsolatának megromlásához, és azóta számtalan más embernek is fájdalmat okozott". Hozzátette, "leírhatatlan szomorúságot okoz számomra, hogy tudjuk, a BBC etikátlan eljárása jelentősen hozzájárult édesanyám félelmeihez, paranoiájához és elszigetelődéséhez, amelyekre tisztán emlékszem a vele töltött utolsó évekből".
A cambridge-i herceg úgy véli, a BBC akkoriban inkompetens módon vizsgálta ki az interjúval kapcsolatos aggályokat, és a saját belső vizsgálatuk előtt is eltussolták az ügyet. Elmondta, a "legnagyobb szomorúsággal az tölt el, hogy ha a BBC már 1995-ben megfelelő módon kivizsgálta volna a műsorral kapcsolatban felmerült kifogásolt dolgokat, akkor édesanyám is megtudta volna, hogy megtévesztették. Így azonban nemcsak egy riporter áldozata lett, hanem a BBC vezetői is cserben hagyták, akik inkább szemet hunytak az ügy felett, minthogy feltegyék a kemény kérdéseket".
A történtekre Harry herceg közleményben reagált. Hangsúlyozta, édesanyja egy különleges nő volt, aki egész életét a közösség szolgálatának szentelte. "Eltántoríthatatlan, bátor és vitathatatlanul őszinte ember volt. A kizsákmányolás kultúrája és az etikátlan gyakorlatok vezettek életének elvesztéséhez. Azoknak, akik felvállaltak valamiféle felelősséget ezzel kapcsolatban, köszönöm. Ez az első lépés az igazságszolgáltatás és a valóság feltárása felé. Ami engem mélyen megérint, az az, hogy az ilyen gyakorlatok - sőt, még rosszabbak is - ma is elterjedtek."
A sussex-i herceg úgy véli, "Édesanyánk emiatt vesztette el életét - és semmi sem változott. Örökségének védelmével igyekszünk mindenkit megóvni, és szeretnénk megőrizni méltóságát, amellyel egész életét élte. Emlékezzünk arra, hogy ki volt és mit képviselt".
Ennek érdekében Vilmos herceg is azt kérte, soha többé ne mutassák be sehol az interjút, mivel nincsen legitimitása, mégis "már 25 éve használják azt hamis történeteket megalapozására".
A BBC a vizsgálat lezárultát követően bejelentette, hogy visszaadja az összes szakmai díjat, amit a walesi hercegnővel készült interjúval nyert el, többek között a Brit Film- és Tévéművészeti Akadémia (BAFTA) 1996-os különdíját is. Emellett a történtekért a csatorna külön-külön névre szóló levélben, személyesen követte meg Vilmos és Harry herceget, illetve a trónörökös Károlyt és Charles Spencert.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!