A fényvédő használata elengedhetetlen, ha meg akarod óvni a bőrödet a naptól.
A bőrápolás, valamint a fényvédő használatának fontosságát nem győzik hangsúlyozni a szakértők, ugyanakkor egyáltalán nem mindegy, melyik terméket emeled le a boltok polcairól. A Németországban működő Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség (UBA) kutatásai szerint ugyanis egyes készítmények veszélyes szennyező anyagokat is tartalmazhatnak.
A kutatók vizeletminták elemzése során figyeltek fel egy veszélyes lágyítószer, a di-n-hexil-ftalát (DnHexP) jelenlétére, az első vizsgálatok alapján pedig arra jutottak, hogy a fényvédők lehetnek a források. A szakértők állítása szerint DnHexP asztmát, allergiát, pajzsmirigy-problémákat, végső soron pedig akár rákot is okozhat. Persze ezen a ponton fontos kiemelni, hogy nem kell azonnal pánikba esni, mert természetesen nem az összes fényvédő tartalmazza a veszélyes anyagot, de tény, hogy nagyon kell figyelni a vásárlásnál az összetevők listáját.
A fényvédő kiválasztásakor alaposan nézd meg, mit is tartalmaz pontosan a készítmény. Ha az összetevők között megtalálod a dietil-ftalátot, akkor inkább ne vedd meg. Jó hír, hogy ma már számos olyan fényvédő létezik – olcsóbb és drágább egyaránt – amely mindenféle káros anyagoktól mentes, így van miből válogatni bőven. A probléma egyébként nemcsak a fényvédőket érinti, a dietil-ftalátok más kozmetikai termékekben is megbújnak, így akár a nappali és éjszakai hidratáló krémekben, sőt a játékokban és a ruházatban is ott lehetnek.
Ezek az anyagok különösen nagy kockázatot jelentenek a gyermekek számára, akiknek a szervezete még fejlődésben van. A káros vegyszer befolyásolhatja a hormonrendszert és más, a már fentebb is említett egészségügyi problémákhoz vezethet. A veszélyes lágyító jelenlétét amúgy 2 és 6 év közötti gyermekek vizeletmintáiban vették észre Észak-Rajna-Vesztfáliában. Itt a szakértők háromévente megvizsgálják az említett korcsoport vizeletét, különféle szennyező anyagok szempontjából. A vizsgálatban 250 gyermek mintáit elemezték, melyek 61 százalékában jelen volt a káros anyag. A kutatók elmondták, pontos ajánlásokat még nem tudnak tenni a megelőzésre vonatkozóan, első körben azt kell tisztázni, miért szennyezett annyi minta.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!