A méz hatóanyagokban hihetetlenül gazdag természetes táplálék a bőr, a haj és a szervezet számára egyaránt – sőt, bizonyos fajtáinak még a glikémiás indexe sem olyan magas!
A méz jótékony hatásait nem véletlenül emlegetik már évszázadok óta. Tápanyagokban gazdag összetétele mellett ez az egyik legsokoldalúbb természetes táplálék, legyen szó wellness-, bőr- vagy hajápolási rutinról. Járjuk körül a méz legfontosabb előnyeit!
Az antioxidánsokban gazdag méz számos előnyt kínál a bőr egészsége és regenerációja szempontjából. A méz antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, hidratál, táplál és gyulladáscsökkentő. Emellett gazdag gombaellenes és antibakteriális összetevőkben is, így segít kitisztítani a pórusokat, elpusztítani a baktériumokat és kezelni a kiütéseket.
A méz természetes humektánsként képes megkötni a vizet, és ezáltal arcápolók összetevőjeként mélyen hidratálja a bőrt anélkül, hogy zsíros érzetet hagyna maga után, így ideális az aknéra hajlamos bőrtípusok vagy az olyan krónikus bőrproblémákkal küzdők számára, mint az ekcéma vagy a rosacea. Fontos azonban tudni, hogy a mézet magában ne vigyük fel a bőrre, mert így a bőr víztartalmát fogja megkötni, azaz szárítja, dehidratálja a bőrt! Lipidben gazdag közegben azonban ki tudja fejteni hidratáló hatását.
A száraz bőr kezelése és a reaktív bőr megnyugtatása mellett a méz hidrogén-peroxidot is tartalmaz, ami segíthet a hegek halványításában. A méz emellett nagyszerű forrása a bőrbarát antioxidánsoknak és polifenoloknak, olyan vegyületeknek, amelyek segítenek minimalizálni a szabadgyök-károsodást és megelőzni a korai bőröregedést.
Ha a méz jótékony hatásait szeretnénk beépíteni bőrápolási rutinunkba, ne elégedjünk meg bármilyen típusú mézzel. A nyers mézet érdemes keresni bőrápolás céljára. Minden más mézet melegítenek és szűrnek, hogy növeljék az eltarthatóságot, ami viszont csökkenti az enzimekben gazdag tulajdonságaikat. A manukaméz szintén nagyszerű a bőr számára, de sokkal drágább, mivel Új-Zélandról és Ausztráliából származik. A manukaméz az egyik legerősebb gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású természetes antibiotikum, metilglioxál hatóanyagával még az antibiotikumokra rezisztens szuperbaktériumokkal is felveszi a harcot. Külsőleg fertőzések, gyulladások, sebek és számos bőrprobléma (rosacea, akné, herpesz, ekcéma) kezelésében hatékony. A hazai mézek közül válasszuk a sötétebb mézeket, ezek gazdagabbak tápanyagokban.
Számtalan mézzel készült maszk receptje kering az interneten, a mi kedvenceink a következők:
Így hat a bőrre:
A méz a lipidekben gazdag avokádó társaságában segít a bőrben megkötni a vizet, elősegíti a sebgyógyulást és a bőrregenerációt. A zab gyógyító és hidratáló tulajdonságairól ismert emellett táplálja és nyugtatja a bőrt, csökkenti a gyulladásokat. Az avokádó értékes, tápláló olaja gondoskodik a puha, selymes bőrről.
Így hat a bőrre:
Tejsav tartalmánál fogva a joghurt leoldja a bőrről az elhalt, fakó hámsejteket, felfedve egy élettelibb ragyogóbb bőrt. A méz vízmegkötő hatása puhává és rugalmassá teszi a bőrt, a kurkuma pedig a pigmentfoltokat halványítja.
A nyers méz tele van mikrotápanyagokkal, köztük néhány olyan vitaminnal és ásványi anyaggal, amelyekből étrendünkben általában kevés fordul elő, beleértve a B-vitaminokat és az olyan alapvető tápanyagokat, mint a magnézium és a cink. A méz a prebiotikus rostok nagyszerű forrása is, azé a rosttípusé, amely segít táplálni a jó bélbaktériumokat a bélmikrobiomunkban.
Talán ellentmondásosnak tűnhet, de a méz valójában nagy szerepet játszik a vércukorszint kiegyensúlyozásában. Míg minden kalóriadús édesítőszer – természetes és finomított – megemeli a vércukorszintet, a méznek van a legalacsonyabb glikémiás terhelése – az adott mennyiségű élelmiszer fogyasztás utáni vércukorszintre gyakorolt hatásának mérőszáma –, és még az étvágycsökkentés és a vércukorszint kiegyensúlyozása szempontjából is előnyös lehet.
A Journal of the American College of Nutrition című szakfolyóiratban 2010-ben megjelent tanulmány szerint, amikor a résztvevők reggelire mézet fogyasztottak, "tompított glikémiás választ tapasztaltak, ami azt jelenti, hogy a vércukorszintjük nem ugrott meg, és csökkent az éhséghormonok szintje. Azonban nem mindegyik méz egyforma. Az alacsony glikémiás indexűnek tartott mézfajták a fenyőméz, akácméz, a közepes GI a hársmézre és a vegyes virágmézre jellemző.
Ha hajról van szó, a méz legkedvezőbb tulajdonságai az antibakteriális hatásai, valamint nyugtató tulajdonságai bármilyen fejbőrprobléma esetén. A mézben található természetes lágyítóanyagok a hajszálak bevonásával simább, fényesebb felszínt biztosítanak a hajnak.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!