A hashtag forradalomról...
2015-re a hashtag-aktivitás, más néven hashtivizmus csúcsokat döntögetett. A Twitteren 2012 és 2015 között a feminizmussal kapcsolatos bejegyzések 300%-kal emelkedtek meg, és olyan óriáskampányok hódították meg a világot, mint az Emma Watson közreműködésével indított #HeForShe, mely a férfiakat is bevonta a legújabb kori feminizmus ügyébe. Beyoncé, mint az online tér legbefolyásosabb popikonja, rengeteget tett eddigre azért, hogy a feminizmus elveszítse korábbi szitokszó jellegét, vagy, ahogy Emma Watson fogalmazott, kellemetlen voltát.
Az új feminizmus visszatér a gyökerekhez, végletekig csupaszítva a fogalmat: feminista az, aki hisz a nemek egyenjogúságában.
A magunk részéről hozzátesszük, hiszünk a szabad választás jogában is, azaz leghőbb vágyunk, hogy a nők olyan életet élhessenek, amilyet ők maguk szeretnének, legyen az egy hétgyerekes anyáé vagy egy, a karrierjére koncentráló nőé, vagy ezek egyvelege, váltakozása, és még milliónyi egyéni kombináció.
Mellbimbók és nőgyűlölet
Ma már szinte nem zárulhat úgy ELLE-sztárinterjú, hogy a hírességet ne kérdezte volna meg az újságíró, vajon feministának vallja-e magát, és az a jó, hogy ezt a fejlett világ nőknek szánt sajtótermékeiben egyre több férfitől is megkérdezik. Naponta új hashtagek születnek a feminizmus ernyője alatt, a #freethenipples-től – mely a mellbimbók szabadságát hirdeti – a #yesallwomen-ig, mely egyenesen a nőgyűlölet ellen küzd. Rengeteg a konkrét ügyekhez kapcsolódó online véleménynyilvánítás is, mint a #Bringbackourgirls, amely akkor robbant, amikor a Boko Haram elrabolt 273 nigériai iskolás lányt. Vagy hogy egy friss példát említsünk, a #FreeKesha, amit az énekesnő, Kesha védelmében kezdtek használni a rajongók, aki szerződést bontana a Sonyval, arra hivatkozva, hogy a producere éveken át szexuálisan bántalmazta, ám a bíróság egyelőre nem látja jogosnak a kérelmét.
Uralni a virtuális terepet
Rendben, ez mind szép és jó, de vajon mit ér el a hashtag-feminizmus a való életben? Az biztos, hogy felkelti a figyelmet a téma iránt. Az emberek az utóbbi években az online terekben bizonyíthatóan többet beszélnek róla, hogy a szexuális erőszak milyen gyakori, egyre erősebb a szembenézés azzal, hogy a nemi erőszak eseteiből milyen keveset jelentenek be a rendőrségen, és azoknak is milyen töredékrészéből lesz ítélet. Terítékre került a beleegyezés témája – vagyis hogy teljes és egyértelmű hozzájárulás kell mindkét részről a szexuális aktushoz –, és Kanadában vagy az Egyesült Államokban már arról is beszélnek, hogy ezt az elvet az alaptanterv kötelező részévé kéne tenni. A nemierőszak-történetek igazi hírekké váltak az újságok címlapján, és nem csak a rendőrségi közleményekben.
Az, hogy a nőket érintő kérdések ilyen mértékben felszínre kerültek a közösségi médiában, végül is nem meglepő, ha tekintetbe vesszük, hogy ezt a terepet alapvetően nők uralják. Morra Aarons-Mele internetes piackutató, a Women Online alapítója szerint a napi Facebook-aktivitás 62%-át globálisan a nők generálják, és ők teszik ki a Twitter-felhasználók 53%-át. Sokkal termékenyebb tweetelők, mint a férfiak, és az olyan oldalakon is aktívabbak náluk, mint a Pinterest, a Tumblr és az Instagram.
A közösségi médiában folyó aktivizmus egyik lelkes amerikai kutatója, Tom Watson – aki olyan könyveket írt, mint a Getting Involved, Changing the World (Vegyél részt, változtasd meg a világot!) – hozzáteszi:
„A szabadság, hogy a nők megoszthatják egymással igazi érzelmeiket – dühöt, szomorúságot, ellenérzést, örömöt – adja azt a különleges erőt, ami a közösségi hálókon szárba szökkent feminizmust belülről hajtja.
És van az aktív feministáknak egy rendíthetetlen, összehangolt koalíciója, amely pillanatok alatt áll fel, ha szükséges, hogy fellebbentse a fátylat a szexista támadásokról.”
Az cikk folytatását az ELLE aktuális, áprilisi számában olvashatjátok!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!