A kozmetikumok között a fényvédő az, amit mindenkinek kortól, nemtől függetlenül használnia kell. A bőrgyógyászok egyetértenek abban, hogy ha több fajta arckrémet nem is tudunk megengedi magunknak, akkor a naptej és fényvédelem legyen az, amire mindenképp költünk.
Egyes előrejelzések szerint 2050-re 11%-kal nő világszerte a bőrrákos megbetegedések száma. Szerencsére az emberek már egyre tudatosabbak, ha az egészségükről van szó: Magyarországon 2022-re 14%-kal nőtt a megvásárolt fényvédők száma, és reméljük ez a szám tovább is fog emelkedni.
Az SPF csak az UVB sugarak elleni védelmet mutatja. A fényvédő krémek kiválasztásakor figyelni kell a termék UVA védelmét (UVA-pecsét vagy PPD faktor jelzi) is, hiszen a bőr öregedéséért a hosszú hullámú, egész évben jelen lévő UVA sugarak a felelősek. Nem szabad elfeledkeznünk a magas energiájú látható fényről sem, ami a számítógépünk, telefonunk monitorjáról érkezve érik az arcunkat. A melazmás emberek esetében például már bizonyított, hogy a hiperpigmentációért részben ez a felelős.
Sokan hiszik azt, tévesen, hogy a gyermekeknek kifejlesztett fényvédők erősebbek, így a felnőtteknek is nagyobb védelmet nyújt majd. Az első állítás igaz abban a tekintetben, hogy a gyermekek még tökéletlen, éretlen és fejlődő állapotban lévő bőrére tényleg a számukra speciális odafigyeléssel kifejlesztett fényvédőt kell keresnünk, ez azonban egy felnőttnek elég a vastagabb, más szerkezetű és nagyobb felületű bőrük miatt.
A legnagyobb probléma, amit egy-egy leégéssel okozunk a bőrünknek az nem látható és jóval több mint egy bőrpír vagy egy bőrhámlás. A napsugárzásnak kitett bőrben okozott oxidatív stressz DNS, fehérjék és lipidek károsodásához vezet, ami aztán immunszupresszióhoz vezet. A napsugárzásnak kitett bőr pedig még érzékenyebbé válhat.
A fizikai fényvédős készítményeket még gyakrabban kell újrakenni, mint a kémiaikat. Hogy miért? Mert ezek a bőr felszínén fizikai és optikai fényvédelmet nyújtva, visszaverve a káros napsugárzást, védenek, de ezt a réteget nem csak a víz, de akár az öltözködéssel, egy simogatással is le tudjuk akár söpörni magunkról, amit pedig mindig pótolni kell. A kémiai fényszűrős termékeket 20 perccel a napra kimenetel előtt már fel kell kenni.
Meg kell különböztetni a napallergiás és az allergiára hajlamos, reaktív bőrt, és megint más az ekcémás, atópiás vagy pszoriázisos probléma. Míg előbbi esetében nem az UVB, hanem az UVA védelem a fontos, sőt a napallergiás bőrnek jót is tesz, hogy az UVB sugarak bizonyos százalékban elérik, mert javítják a bőr biológiai védekezőképességét - addig az ekcémás problémáknál a minél erősebb SPF faktorú fényvédők kellenek. Az illatmentes termékek vagy a hypoallergén illatok a termékekben minden problémás bőr esetén javasolt opciók.
A gyermekeknek szánt, patikákban kapható fényvédők dermatológiailag tesztelt, bőrgyógyászok által kifejlesztett, hipoallergén készítmények. A csecsemők érzékeny bőrére, 6 hónapos kortól alkalmazható fizikai fényszűrős készítmények javallottak a nem közvetlen napsugárzásnak kitett babák bőrére, míg 1-2 éves kortól - fényvédőtől függően – már javasolhatóak a kémiai fényszűrős krémek, sprayk. A felnőtt fényvédők kamasz kortól alkalmazhatók.
Minden leégésre emlékezni fog, akár egy, gyermekkorban elszenvedett leégés is táptalaja lehet egy később kialakuló bőrtumornak. A kummulatív sugárzás a lényeg, mert a bőr sejtvédő mechanizmusa egy idő után kimerül, a javítást végző enzim pedig elfogy. A dermokozmetikai márkák olyan orvostechnikai eszköznek minősülő, akár 100-as fényvédő faktorú fényvédőket fejlesztenek, amelyek hatékonyan előzik meg az aktinikus keratózist és a nem-melanoma típusú bőrrákot, illetőleg kiegészítő kezelést nyújtanak ezek terápiájában. Figyeljünk a kopasz fejbőr, a fülkagyló és a száj védelmére is!
Olyannyira is akár, hogy be se enged az országba olyan fényvédőket, amelyek károsak lennének az ökosztisztémájukra. Fontos, hogy a fényvédők tartsák tiszteletben a korall ökoszisztémát és az óceánok élővilágát. Egyes termékek eladása utáni a bevétel bizonyos százaléka nonprofit környezetvédelmi szervezetekhez jutatják el. Érdemes olyan terméket választani, aminek csomagolására is környezetbarát, újrahasznosított műanyagból készül, így a gyártásnál kevesebb újonnan előállított műanyagra van szükségük.
Most már mindannyian tudjuk, hogy egyáltalán nem mindegy, hogy mikor és milyen gyakran és milyen hatóanyagú fényvédőt használunk. De ha még meg is fontoljuk és helyesen alkalmazzuk a fentebb írtakat, akkor sem menjünk a legnagyobb UV sugárzás idején napra, inkább maradjunk a beltérben vagy az árnyékban.
Nézz szét a Dermo.hu webshop fényvédő kínálatában, ahol megtalálod a bőrgyógyászok által is ajánlott legismertebb dermokozmetikai márkák termékeit.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!