Bárminek ellen tudok állni, csak a kísértésnek nem – Oscar Wilde biztosan nem mondta volna ezt, ha ismerte volna az alábbi 5 lépést.
Az esztendő kezdete mindig remek alkalom arra, hogy az ember újévi fogadalmat tegyen, csak aztán egyre több a kísértés és a farsang idejére hol vannak már az ígéretek... Ha te is megígérted magadnak, hogy javítasz az életeden, a szokásaidon 2023-ban, akkor olvass tovább, mert Melanie Greenberg pszichológusnő az alábbi 5 lépést ajánlja a Psychology Today hasábjain arra, hogy a mostani lelkesedésed hosszú ideig kitartson, és ellen tudj állni a kísértéseknek.
Kutatások bizonyítják, hogy egyszerűbb megelőzni a kísértést, mint legyőzni. Azaz ha mondjuk azt fogadtad meg, hogy nem nézel többet tévét, akkor az a legbiztosabb módszer, ha elajándékozod a készüléked ahelyett, hogy ott ülsz előtte, és harcolsz az ingerrel, hogy bekapcsold. Ha megfogadtad, hogy nem eszel húst, akkor jobb, ha be se mész a többiekkel a hamburgerezőbe, mint az, ha elmész, és megpróbálod sültkrumplival átvészelni a vacsorát. Szóval ha komolyan gondolod az életmódváltást, ne bízz mindent az akaraterődre, hanem válaszd ki azokat a szituációkat, ahol kisebb az esélye, hogy a kísértés felmerül, és került azokat, ahol biztos, hogy uralkodnod kell majd magadon.
Az előző lépés arra az esetre vonatkozik, amikor még nem manifesztálódott a kísértés, ez a második viszont arra, amikor már igen. Az elv ugyanaz: ne próbáld összeszorított foggal elviselni a helyzetet, kibírni a szituációt, inkább tegyél valamit a kísértés megszüntetésére. Ha például leültetnek egy habcukor elé, amit éppen nem szeretnél megenni, akkor mondjuk told odébb a tányért, ahol már nem éred el, így biztos lehetsz benne, hogy a kísértés nem vesz erőt rajtad.
Egy másik dolog, amit akkor alkalmazhatsz, ha érzed, hogy kopogtat, sőt, dörömböl a kísértés az ajtón: tereld el a saját figyelmed. Ha lefekvés után nem tudsz másra gondolni, csak arra, hogy milyen jó lenne a maradék bejglit behabzsolni még elalvás előtt, akkor mondjuk kapcsolj be egy relaxáló podcastot és hallgasd azt, amíg el nem nyom az álom! Ha azt határoztad el, hogy minden nap legalább egy órát mozogsz, de már 10 perc után eleged van belőle és fáradtnak érzed magad és abba akarod hagyni, akkor ne a diszkomfort érzésére koncentrálj, hanem próbálj arra gondolni, milyen fantasztikus érzés lesz úgy befejezni az edzést, hogy tényleg teljesítetted a 60 perc sportot!
Amiről megpróbálsz lemondani, az egy olyan dolog, aminek nyilván vannak pozitív és negatív oldalai egyaránt. Pl. egy újabb drága táskával feszíteni menő dolog, csakhát megfogadtad, hogy idéntől nem dobod ki a pénzed olyasmikre, amikre nincs igazából szükséged. Szóval amikor elhaladsz a kirakat előtt, ne a menőzést lásd magad előtt, hanem mondjuk abban a kontextusban lásd a dolgot, amiért meg akarsz tőle szabadulni: mert egy túlárazott termékről van szó, amellyel téged lehúznak, más országok munkásainak pedig jó eséllyel túl alacsony bért fizetnek, miközben a környezet is megsínyli az értelmetlenül felpörgetett fogyaszást.
Amint az talán közben neked is feltűnt, a legbiztosabb-legegyszerűbb módszerektől haladtunk a legnehezebbek felé. Az utolsó mentsvár ugye minden esetben az akaraterőd, ha a fenti trükkök nem működtek. Acélozd meg az akaratodat, és esetleg gondolj arra, hogy mennyi ideig kibírtad már, amit megfogadtál. Ha most beadnád a derekad, az az összes önmegtartóztatás a semmiért volt! Ráadásul minél tovább tartóztatod meg magad, annál könnyebb lesz, mindig a kezdet a legnehezebb, szóval ha az elején már túl vagy, nem érdemes feladni!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!