Két fiatalkorú áldozat családja perre ment a TikTok életveszélyes kihívása miatt.
A TikTok veszélyes algoritmusát hibáztatják, ezért pert indítanak a közösségi oldal ellen annak a két kislánynak a szülei, akik egy TikTok-on terjedő kihívás utánozása közben veszítették életüket. A 8 és 9 éves gyerekek a platformon látott „blackout challenge” videókat próbálták leutánozni otthon, amikor a kihívás tragédiába fulladt.
Még tavaly ütötte fel a fejét a közösségi oldalon a veszélyes kihívás, aminek a lényege, hogy a videóban szereplők addig fojtogatják magukat, amíg el nem ájulnak. A két kislány is ez alapján próbált saját videót készíteni, ám a fojtogatás miatt életüket vesztették.
A szülőket képviselő jogi csoport, a Social Media Victims Law Center (SMVLC) azzal vádolja a TikTokot, hogy a platform tudott a terjedőben lévő életveszélyes kihívásról, és az algoritmusuk szándékosan és ismételten osztotta meg az ahhoz hasonló videókat a gyerekek hírfolyamában, arra ösztönözve őket, hogy vegyenek részt a kihívásban – keresetüket kedden a Los Angeles megyei felső bíróságon nyújtották be.
„A TikTokot felelősségre kell vonni azért, hogy halálos tartalmakkal bombázta a két fiatal lányt” – fogalmazott Matthew P. Bergman, az SMVLC csoport alapító ügyvédje. „A cég dollármilliárdokat fektetett abba, hogy szándékosan olyan terméket tervezzen, ami veszélyes tartalmakat terjeszt, és a felhasználók halálához vezethet.”
A keresetben több panaszt is felhoznak a TikTokkal szemben, többek között azt, hogy az algoritmusuk népszerűsíti a káros tartalmakat, és nem figyelmezteti a kiskorú felhasználókat vagy azok törvényes képviselőit az alkalmazás addiktív jellegére. A közösségi platform mindeddig nem reagált az üggyel kapcsolatosan.
Nem ez az első eset, hogy veszélyes virális videók terjednek a TikTokon, tavaly söpört végig a platformon a „milk crate challenge”, azaz tejesláda kihívás, amelyben arra buzdították a felhasználókat, hogy tejesládákból épített tornyokat másszanak meg. Ennek következtében többen komoly sérüléseket szenvedtek, volt, aki kificamította a vállát, míg másnak a gerince sérült meg esés közben.
2020-ban egy 15 éves lány vesztette életét a „Benadryl kihívásban”, melynek során a felhasználók nagy mennyiségű anithisztamint vettek be, hogy hallucinogén hatást érjenek el.
Az SMVLC ügyvédei azt állítják, hogy a vállalat tudatosan hagyta, hogy az ehhez hasonló veszélyes tartalmak elterjedjenek a platformon, mert az növelte a felhasználók számát, az elkötelezettségüket, így végső soron a cég profitját is.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!