Sokan küzdenek ezzel a krónikus állapottal, aminek mizofónia a neve.
A mizofónia más gyakori kiváltó hangjai közé tartoznak az ismétlődő kopogások, zörgések, nazális és torokhangok. A jelenlegi kutatások szerint a népesség 5-20 százaléka szenvedhet ebben a krónikus állapotban. Most azonban összefüggésbe hozták a depresszióval is.
Nemrég egy vizsgálat során kutatók fény derítettek arra, hogy genetikai átfedést találtak a mizofónia, valamint a PTSD, a szorongás és a súlyos depressziós zavar között. Emellett pedig a fülzúgás kockázata is megnövekszik ennél az állapotnál. A kutatást Hollandiában végezték el.
Dirk Smit, az Amszterdami Egyetem pszichiátere és munkatársai a Psychiatric Genomics Consortium, a UK Biobank és a 23andMe adatbázisokból származó genetikai adatokat elemezték, és megállapították, hogy azok az emberek, akik magukat mizofóniásnak vallották, nagyobb valószínűséggel rendelkeztek pszichiátriai rendellenességekkel, valamint fülzúgással összefüggő génekkel.
Egy videó is kikerült az eredményekről:
A kutatás azonban nem azt állapította meg, hogy mindenképpen kialakul valamilyen mentális probléma azoknál, akik mizofóniával küzdenek. Mindössze azt, hogy a kockázati tényező magasabb lehet az ő esetükben.
Egyelőre azt a tudósok is vitatják, hogy neurológiai vagy pszichés zavarról van-e szó. Van olyan elmélet is, miszerint a zajok azért válnak idegesítővé, mivel tudat alatt negatív vagy traumatikus események kapcsolódnak hozzájuk. Fontos tudni, hogy az állapot kezelhető, éppen ezért érdemes szakember segítségét kérni, ha valaki úgy érzi, hogy bizonyos hangok megkeserítik a mindennapi életét.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!