A nárcisztikus emberek hatalmas kihívást jelentenek a körülöttük lévőknek.
A nárcisztikusok jellemző tulajdonsága, hogy hatalmat keresnek mások felett annak érdekében, hogy jobban érezzék magukat, a pénz pedig egy eszköz, amellyel manipulálnak és irányítanak. Most eláruljuk, mik a a legmérgezőbb pénzhasználati szokások tőlük, és hogyan lehet kezelni őket.
Ezzel alapjáraton nincs probléma, ha nem teregetjük ki bárkinek, hogy mennyit is keresünk, de a nárcisztikusoknál jellemző, hogy homályosan fogalmaznak, ha az anyagiakról van szó. Azáltal, hogy például a partnerüket homályban tartják, képesek egyoldalú pénzbeli döntéseket hozni, és szabályozni tudják, mit engedhet meg maguknak a másik fél párként vagy családtagként. Gyakori lehet, hogy azt mondja egy nárcisztikus, „hagyd, hogy én irányítsam a pénzügyeinket, hogy ne okozzon stresszt”. Ez a dinamika az üzleti életben is megtörténhet. Egy nárcisztikus társalapító véletlenül azt mondhatja a másik félnek, hogy: „Mivel te vagy a kreatív zseni, én intézem az unalmas pénzes dolgokat.”
A nárcisztikusok egyik trükkje, hogy valakivel megkedveltessék magukat, hogy pénzt költenek a másikra. Ez azonban azt is jelenti, hogy a magánéletben inkább a fukarság jellemzi őket, de egy munkahelyi vacsorán fedezik mindenki fogyasztását, hogy jó színben tűnjenek fel. Szintén gyakori, hogy ajándékoznak még a kapcsolatok kezdeti szakaszában, hogy lenyűgözzék a másikat. Ez az élmény egyszerre elszigetelő és frusztráló lehet a nárcisztikushoz legközelebb álló személyek számára, mivel a külvilág érzékelése nem a valóság. Ez mentálisan nagyon kimerítő.
A nárcisztikusoknál szintén előfordulhat, hogy rengeteg pénzt költenek olyan dolgokra, amivel a külvilágnak mutathatnak egy remek életet. Például megvesznek olyan órákat, cipőket, amiket egyébként nem engedhetnek meg, de spórolnak alapvető dolgokon, mint az élelmiszer, egészségügyi kiadások vagy az alapvető háztartási cikkek. Ez a viselkedési minta az üzleti életben is megmutatkozhat. Egy nárcisztikus vezető, aki alig fizet a személyzetének, de a vállalati pénzeket arra használja fel, hogy első osztályon repüljön és luxusszállodákat foglaljon.
A nárcizmus és a képmutatás kéz a kézben járnak. A legtöbb nárcisztikus úgy gondolja, hogy a szabályok nem vonatkoznak rájuk, annak ellenére, hogy gyorsan rákényszerítik mindenki másra. Ez sokféle dologra vonatkozik, beleértve a költségvetést is. Ez leginkább a párkapcsolatban mutatkozhat meg, hogy a nárcisztikus partner mondjuk szabadon költ önmagára, de kritizálja a másikat azért, hogy mennyi pénz ment ki a kezei közül. A cél mindig, hogy a másik félre fordítsák a hangsúlyt. A nárcisztikus pénzügyi igazságosság érzése általában nincs összhangban azzal, ami valójában történik.
A nárcisztikusok gyakran a pénzt használják büntetés eszközeként. Előfordulhat, hogy anyagilag megjutalmazzák, ha a partnerük, gyermekük vagy bárki, aki hozzájuk közel áll azt csinálja, amit akarnak, majd visszatartják a pénzt, ha bosszút akarnak állni. Emiatt a másik fél megalázottnak és bizonytalannak érezheti magát a kapcsolatban. Az is előfordulhat, hogy a nárcisztikus partner ad egy ajándékot, például egy luxusnyaralást, de az utolsó pillanatban kihátrál a fizetésből. Sokan az anyagi kiszolgáltatottság miatt félnek kilépni egy toxikus kapcsolatból a nárcisztikussal.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!