Kereken egy hét telt el azóta, hogy a magyar Országgyűlés 157 igen és 1 nem szavazattal elfogadta a pedofiltörvény néven emlegetett törvénymódosításokról szóló javaslatot, az erről szóló dokumentum pedig tegnap jutott el a köztársasági elnök asztalára. Amennyiben Áder János aláírja a törvénymódosítást, az új szabályozás 15 nap múlva hatályba lép. Ennek gyakorlati részleteiről beszélgettünk Asbóth Mártonnal, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogászával.
Asbóth Márton: Még abban is felmerülhetnek kérdések a törvénnyel kapcsolatban, aki nem ismeri ennek az egész helyzetnek a kontextusát, csak magát a jogszabályt olvassa. Számos olyan fogalom van benne, amiről nem lehet egészen pontosan tudni, hogy mit ért alatta a jogalkotó, nagyon elnagyoltak, körülhatárolatlanok a szabályok. Így valójában ezt a törvényt sokkal inkább egyfajta politikai akcióként kell értelmezni, semmint olyan valódi jogszabályként, amiről az állampolgárok pontosan értik, hogy mi vele a jogalkotó célja, milyen magatartást ír elő nekik, amit követniük kell, és mi történik akkor, ha ezeket a rendelkezéseket nem tartják be.
A.M.: Az LMBTQ-ellenes rendelkezések három nagy csomagra oszthatóak, amelyek a köznevelési törvényt, a családok védelméről és a gyerekvédelemről szóló törvényt, valamint a médiaalkotmányt és a reklámtörvényt érintik. Az előbbi kettőben foglaltak minden állampolgárra vonatkoznak, különösen a szülőkre és a pedagógusokra, míg az utóbbi esetében a médiaszolgáltatókkal szemben fogalmazták meg az előírásokat.
A.M.: A reklámtörvényt és a médiaalkotmányt módosító javaslat a lineáris médiaszolgáltatókra terjed ki, azaz alapvetően a televíziót, rádiót érinti, az influenszerek nem tartoznak bele ebbe a körbe. Az tehát, hogy a saját YouTube- vagy TikTok-csatornáján, illetve az Instagram-oldalán mit mond valaki, nem tartozik ennek a törvénynek a hatálya alá, akkor sem, ha üzleti profilról van szó.
A.M.: A jogszabály nem tér ki arra, mi lesz azokkal, akik megsértik a törvényt – ez is azt támasztja alá, hogy az inkább egyfajta szimbolikus jogalkotási termék. A TASZ állásfoglalásának fontos része tehát, hogy ezt a törvényt következmények nélkül meg lehet szegni. Egyáltalán nem kell betartani ezeket az előírásokat, mert amit ez a törvény leginkább ki akar provokálni, az az öncenzúra.
Legyen szó egy magazinról, egy tanárról, egy influenszerről vagy bárki másról, a lényeg az, hogy a homályos jogi megfogalmazások miatt úgy érezze, jobb, ha erről a kérdésről nem beszél, ha ezeket a problémákat nem veti fel, mert ki tudja, mi lesz utána...
A.M.: Valahogy úgy. Az egész azt az érzetet erősíti az emberekben és a szolgáltatókban egyaránt, hogy hát nem is tudom, mit jelent a jogszabály, akkor az lesz a legjobb, ha minden támadási felületet megpróbálok lecsökkenteni, és egyáltalán nem mutatok ilyen tartalmat, nem beszélek róla. Ezzel valójában a saját szájukra tesznek lakatot. Az öncenzúra komoly veszélyt jelent, ám ezzel szemben a legkönnyebb fellépni is, hiszen csak át kell látni, meg kell érteni, és tudni kell, hogy nyugodtan szembe mehetünk vele.
A.M.: Fontos kiemelni, hogy rajtunk múlik az, megvalósul-e az öncenzúra vagy a társadalom ellen tud tartani ennek – ebben nagy felelősség hárul például a pedagógusokra, akikről külön rész szól a szabályban. Ha valaki azt választja, hogy folytatja az eddigi magatartását, például tanárként továbbra is szeretne beszélni arról a társadalmi tényről, hogy léteznek LMBTQ-emberek, vagy a szülő szeretné, hogy a gyereke tájékozott legyen a világ dolgaival kapcsolatosan, azt arra buzdítjuk, hogy tegyen így, mert ez nem illegális. Éppen ellenkezőleg: a gyermekjogi alapelvek kifejezetten azt rögzítik, hogy a gyereknek joga van a személyisége szabad kibontakoztatásához, aminek fontos feltétele, hogy tájékozott lehessen a világ dolgairól, így az LMBTQ-emberek létéről is. Ha ennek ellenére valamilyen jogi eljárás indulna azzal szemben, aki beszél a gyerekeknek az LMBTQ-emberekről, akkor mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy megvédjük őt a bíróság előtt.
A.M.: A magyar jogszabályokat semmilyen szervezet sem tudja megsemmisíteni. Ahogy azt korábban már több esetben is megtette, úgy a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) végső esetben megállapíthatja, hogy a jogszabály összeegyeztethetetlen az emberi jogok európai egyezményének elveivel. A hasonló témájú orosz törvénnyel, az úgynevezett propagandatörvénnyel kapcsolatban az EJEB már hozott ítéletet, és kimondta a jogszabály egyezményellenességét – ezek után rendkívül kínos lenne, ha a magyar Alkotmánybíróság ezzel ellentétes döntést hozna. A TASZ jelen pillanatban is vizsgálja, milyen módokon tud majd fellépni a konkrét jogi eljárásokban ez ellen a jogszabály ellen, mert egyértelműnek tartjuk, hogy ez alaptörvényellenes, illetve nemzetközi normákat is sért.
A.M.: Nagyon határozottan azt gondolom, hogy idén is éppen úgy meg lehet majd tartani a Pride-ot, ahogy a melegellenes törvény elfogadása előtt. A több hetes eseménysoron szervezőként és látogatóként egyaránt szabadon részt vehetünk, ugyanolyan feltételekkel, mint korábban. Mindannyiunkon múlik, hogy fenn tudjuk-e tartani a korábbi szabadságot, vagy engedünk annak, hogy ezek a korlátozások ténylegesen érvényesülni tudjanak. Ha bármiféle provokáció történne vagy a hatóságok megpróbálnának ezeknek a jogszabályoknak érvényt szerezni, akkor a TASZ és más jogvédő szervezetek is ott fognak állni, hogy a lehető legjobb jogi védelemben részesülhessen mindenki, akinek szüksége van erre.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!