Próbára tette az internetet ez a feladvány, szinte senki nem tudja, milyen színű a kocka.
Az optikai csalódás eredetileg 2018-ban készült, ám most ismét nagy népszerűségnek örvend a Twitternek köszönhetően.
A képen, amelyet Akiyoshi Kitaoka japán pszichológus készített, egy kis négyzet látható, egy félig rózsaszín és félig kék téglalapon áthaladva, köztük a színek kevert kombinációjával.
A négyszög szürkének tűnik, miközben a rózsaszín térben mozog, majd látszólag rózsaszín árnyalatot vesz fel, amikor a kékhez ér.
Azonban, Kitaoka elárulta, hogy hiába tűnik úgy, hogy a kocka állandóan változtatja a színét, annak árnyalata állandó, nem változik, csak az agyunk játszik velünk, amikor azt hisszük, hogy színt vált.
A moving square appears to change in color, though the color is constant. pic.twitter.com/phzLNgfIZy
— Akiyoshi Kitaoka (@AkiyoshiKitaoka) August 14, 2018
Ezt a kaméleonszerű hatást a kromatikus indukciós hatásnak nevezett elv okozza, amely egy érzékelt színeltolódás. Ez akkor következik be, amikor egy színes tárgy egy azonos álló tárgy körül mozog a „Nature” folyóirat 2016-os tanulmánya szerint.
Az álló objektum érzékelt telítettsége drámaian csökken, míg a mozgó objektum telítettsége nő
— írják a tanulmányban.
Laikus kifejezéssel élve, elménk az azt körülvevő tárgyak alapján feltételezi a mozgó tárgy színét. Ez viszont azt bizonyítja, hogy a színérzékelésünk szubjektív.
A megoldás a rózsaszín, amelyet egy felhasználó is bebizonyított, kifotózta mindkét szín előtt a kockát, amelynek színe a két esetben megegyezik: rózsaszín.
I cropped the squares from your images, once the colour is removed you can see they are the same pic.twitter.com/LrJYaIfsWH
— Ralph D Salmon (@PlanetRalph) August 29, 2018
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!