Malala Yousafzai jól ismeri az erőszakot: korábban egy tálib fegyveres lőtte fejbe, miután a lányok oktatáshoz való joga mellett kampányolt.
A Nobel-békedíjas pakisztáni aktivista, Malala Yousafzai „mélységes aggodalmát” fejezte ki az afganisztáni nők és kisebbségek miatt. Mint arról korábbi cikkünkben mi is beszámoltunk, a közép-keleti országban pár nap alatt katasztrofális helyzet alakult ki: a szélsőségesen konzervatív nézeteket valló tálibok átvették az irányítást Afganisztán több nagyvárosa, köztük a főváros, Kabul felett is.
Az afgán elnök, Aszraf Ghani elmenekült az országból, több ország – köztük az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság – evakuálta állampolgárait, és a nyilvánosságra került fotókon jól látható a kabuli repülőtéren kialakult tömeges pánik, amint az afgánok százával próbának menekülni hazájukból.
A tálib csapatok nem először kerülnek hatalomra, az 1990-es évek közepén is túlerővel voltak az országban egészen addig, amíg az Egyesült Államok vezette erők felül nem kerekedtek rajtuk. A szélsőséges csapatok uralma alatt a nőknek és a lányoknak tilos volt iskolába és dolgozni járni, szavazni, férfi kísérő nélkül el sem hagyhatták az otthonukat, és kötelező volt a teljes testüket fedő burkát viselniük. Amennyiben valamelyikük megszegte ezeket a szabályokat, rendkívül erőszakos büntetésre számíthatott, a nyilvános megkövezéstől akár az amputálásig terjedően.
Malala Yousafzai a tálib erőszak egyik legjelentősebb túlélője. Amikor a lányok oktatáshoz való jogáért küzdő aktivista 2012-ben mindössze 15 éves diák volt Pakisztánban, egy tálib fegyveres fejbe lőtte, ám a fiatal lány szerencsére túlélte a támadást. Malala azóta elnyerte a Nobel-békedíjat, felszólalt az ENSZ-ben, beiratkozott az oxfordi egyetemre, és világszerte továbbra is kiáll a lányok oktatáshoz való jogáért.
„Teljesen megdöbbenve nézzük, ahogy a tálibok átveszik az irányítást Afganisztánban” – írta a most 24 éves fiatal nő a Twitteren a jelenlegi helyzetre reagálva. „Mélységesen aggódom a nőkért, a kisebbségekért és az emberi jogok védelmezőiért. A globális, regionális és helyi hatalmaknak azonnali tűzszünetet kell kötniük, sürgős humanitárius segítséget kell nyújtaniuk, és meg kell védeniük a menekülteket és a civileket.”
Édesapja, Ziauddin Yousafzai szintén a Twitteren fejezte ki mély aggodalmát, mint írta, nem csak az ország elfoglalásáról van szó – a szélsőségesek megszüntetnek minden helyi identitást, a zászlót, a nemzeti himnuszt és az alkotmányt is. „Ez az több évszázados múltra visszatekintő afgán nemzet teljes meggyalázása.”
It’s not just occupation
— Ziauddin Yousafzai (@ZiauddinY) August 15, 2021
They are eliminating every identity-
the flag,
the national anthem
and the constitution
It is a complete defacement of centuries old Afghan nation.#AfghanitanIsTalibanistan
Malala és édesapja mellett világszerte rengeteg jótékonysági szervezet és aktivista csoport igyekszzik felhívni a figyelmet arra, hogy a tálibok visszatérésével a nők jogainak terén elért összes előrelépés egy csapással semmissé válhat. Az elmúlt napokban már érkeztek jelentések arról, hogy Afganisztán egyes női szépség- és divatszalonjait lerohanták a tálibok, a fegyveresek által elfoglalt területeken a nők nem járhatnak többé dolgozni, csak férfi kísérővel mehetnek el a piacra is, és volt, akit azért büntettek meg, mert túlságosan „sokat mutató” szandált viselt.
Forrás: Elle
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!