Bár a pandémia átmenetileg kiszorította a reflektorfényből, a klímaváltozás nem szűnt meg varázsütésre, a probléma mázsás súlyként nehezedik a világ vállára. Mindannyian a bőrünkön érezzük a hatását, ezért a civilek mellett több A listás híresség is előszeretettel hallatja a hangját a témában.
Leo évtizedeken át nemcsak beszélt a problémáról, de igen komoly összegeket fordított a megoldások keresésére is. Már 1998-ban elindította saját névadói alapítványát (amely ma már az Earth Alliance része), amely a bolygó egészségének és jóllétének fejlesztését tűzte ki célul. A színész emellett számos környezettel kapcsolatos dokumentum elkészültében közreműködött, sőt olyan szervezetek testületében is helyet foglalt már, mint a WWF (World Wildlife Fund). A 2016-os Oscar-beszédében is a jó ügyre hívta fel a figyelmet. „A klímaváltozás valós dolog. Most is zajlik, ez a legsürgetőbb fenyegetés, amellyel az egész fajunknak szembe kell néznie, ezért össze kell fognunk és együtt véget vetni a késlekedésnek” – mondta akkor.
„Nem akarok egy nap visszanézni és azon tűnődni, mi mindent tehettem volna még a bolygónk megmentéséért” – írta Jane Fonda a New York Times cikkében, amely a klímaváltozásért vívott harcáról szólt. A rutinos aktivista az elmúlt években többször is a címlapokra került a Capitol Hillben tartott „Fire Drill Friday” klímatüntetéseken való részvételével, amelynek köszönhetően őt magát és néhány társát is letartóztatták a rendőrök. Amellett, hogy rendszeresen és nyilvánosan felszólal a változás mellett, Fonda még egy könyvet is írt What Can I Do? címmel, ami a frontvonalban szerzett tapasztalatairól szól, és amelyben megfogadta, hogy a saját karbonlábnyoma csökkentéseként nem vásárol többé új ruhákat.
A nagy Hulk megformálója is régi motoros a híres környezetvédők táborában. 2010-ben ő alapította meg a Water Defense kezdeményezést, amely a tiszta vizeket támogatja, az elmúlt években pedig többször is felszólalt a kitermelések ellen – felszólítva a politikusokat, hogy tegyenek lépéseket a környezetvédelem érdekében. Az aktivizmusa a mozivásznon is visszaköszönt már: 2019-ben szerepelt a Sötét vizeken című, valós eseményeken alapuló drámában, amelyben egy ügyvédet alakított, aki lerántotta a leplet egy vegyi vállalatról, ami évtizedeken át káros anyagokkal szennyezte egy város lakóit.
A klímaváltozás elleni harc frontvonalában gyakran feltűnik Shailene Woodley is, akinek ugyancsak meggyűlt már a baja a rendőrséggel, miután a Dakota Access olajvezeték ellen tüntetett. A Greenpeace-szel karöltve az óceánok műanyag-szennyezettségét vizsgáló expedíción is részt vett a Sargasso-tengeren, emellett rendszeresen megosztja követőivel azokat a kisebb, személyes lépéseket is, amelyek segíthetnek egy ökobarát életmód kialakításában – mint például az egyszer használatos műanyagok kiiktatása az életünkből.
A Bosszúállók sztárja is előszeretettel hallatja a hangját, ha a klímavédelemről van szó. Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának jószolgálati nagykövete, és a The Solutions Project nevű szervezettel is együtt dolgozik – elkötelezettek a tiszta energia használata mellett, valamint támogatják a nőket és a színes bőrűeket abban, hogy ezen a területen vezető szerepet tölthessenek be a közösségekben. „Bízom benne, hogy az ismertségemmel motiválni tudom az embereket és hozzájárulhatok ahhoz, hogy a globális társadalmunkat visszafordíthassuk a szakadék széléről” – mondta az ENSZ egyik eseményén. „Meglep, hogy a környezetvédelem ügye nem a napirendi pontok első helyét foglalja el. Mi lehetne fontosabb az ételnél és a tiszta levegőnél?”
A királyi család tagjai generációk óta igyekeznek felhívni a figyelmet a környezetvédelem fontosságára, ezt a munkát pedig Harry herceg és felesége, Meghan Markle is lelkesen végzi. A nyilvános eseményeken rendszeresen felszólalnak a témában, emellett Harry herceg az African Parks nevű civil természetvédő szervezettel is együtt dolgozik. Még arról is nyilatkoztak egyszer, hogy legfeljebb két gyermeket terveznek a klímaváltozás miatti aggodalmaikból kifolyólag, nemrégiben pedig segítettek útjára indítani a WaterBear nevű streamingszolgáltatást, amelynek tartalmai egytől egyig környezetvédelmi témák köré épülnek. „Abban a pillanatban, hogy apa leszel, minden megváltozik. Aztán rájöttem: ’Mi értelme új életet hozni erre a világra, hogyha mire felnőnek, az egész lángokban fog állni?” – mondta a megnyitó eseményen. „Nem lophatjuk el a jövőjüket. Egyszerűen nem tehetjük.”
Szülei nagy büszkeségére Jaden fiatal rajongóit is aktívan bevonja a klímaügyekbe. „Elképesztő, hogy a fiatalok ennyire kiveszik a részüket belőle. És ennek így is kell maradnia” – mondta a Thomson Reuters Alapítvány eseményén tavaly, amikor a nemzetközi klímatüntetések kapcsán a saját fejlődéséről tartott beszédet. „A szülőkkel való kapcsolat is rengeteget számít. Végre a szülők is láthatják, hogy a dolgok megváltoztak.” A 22 éves rapper tavaly az Egyesült Államok kongresszusi képviselője, Al Gore oldalán vett részt a TED sztárvendégekkel teli klímaprogramján, a Countdownon, emellett a michigani Flint városában élő közösségeknek segít érvényesíteni a tiszta vízhez való jogukat.
A K-pop egyik legfényesebben ragyogó csillaga, a Blackpink nemrégiben kezdte kihasználni igencsak széles körű ismertségét arra, hogy a klímaváltozás ellen hallassák a hangjukat. A lánycsapat korábbi „Blackpink in your area” szlogenjét variálta át a cél érdekében, így született meg a „Climate action in your area”, és több videóban is beszélnek a környezetvédelemről való tanulás és az ügy melletti elköteleződés fontosságáról. Az ENSZ jószolgálati nagykövetének is kinevezték a lányokat, így az idei, skóciai éghajlatváltozási konferencián is részt fognak venni, előtérbe helyezve a környezetvédelem témáját.
Bár még mindig csak 18 éves, Greta a világ egyik leghíresebb klímaváltozás ellen kampányoló aktivistája. Hírnevét annak köszönheti, hogy világszerte felszólította a kormányokat, hogy jóval nagyobb erőbedobással dolgozzanak a környezetvédelmen, hazájában, Svédországban pedig a változás érdekében a kortársaival karöltve komoly tüntetéseket szervezett. Nem sokkal később a világ minden táján csatlakoztak hozzá a diákok, és a saját országaikban vonultak utcára a klímaváltozás megállításáért tüntetve. New Yorkban egyenesen az ENSZ bizottságához intézte korholó szavait: „Hogyan merészelik? Nekem nem kellene itt lennem. Az iskolában lenne a helyem az óceán túlsó felén, mégis hozzánk, fiatalokhoz fordultok reményért” – szóltak súlyos szavai.
Forrás: Elle
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!