Sokan hiszik, hogy a kreativitás egy velünk született adottság, amit nem lehet fejleszteni. A valóság azonban az, hogy a kreatív gondolkodás képessége tanulható és tudatosan fejleszthető.
Ha szeretnéd új nézőpontból látni a problémákat és megtalálni a benned rejlő kreatív energiát, próbáld ki az alábbi öt pszichológiai trükköt!
Ha úgy érzed, elakadtál egy feladattal, az a legjobb, hogy felállsz és elmész egy rövid sétára. Kutatások szerint a séta nemcsak a kognitív teljesítményünket javítja, hanem különösen jótékony hatással van a kreatív gondolkodásra is. Egy rövid gyaloglás is friss oxigént juttat az agyadba, kiszakít a megszokott környezetből, és elősegíti az új ötletek megszületését.
Érdekes módon a jól megválasztott jutalom is serkentheti a kreativitást. Bár az úgynevezett „túlértékelt jutalmazás” effektus, azaz külső jutalomhoz, visszaigazoláshoz való kötődés csökkentheti a belső motivációt, kutatások kimutatták, hogy a kifejezetten a kreatív teljesítményért adott jutalom növeli az alkotókedvet. Ígérj meg magadnak valamit – például egy finom kávét vagy egy pihenőidőt – , miután sikerült egy új ötlettel előállnod!
Amikor egy problémára keresel megoldást, próbáld meg úgy elképzelni, mintha az nem a saját közvetlen környezetedben, hanem valahol távol, egy másik országban vagy egy idegen helyszínen történne. A mentális távlat megteremtése segíthet elvonatkoztatni a megszokott gondolkodási mintáktól, és ösztönzi az újszerű megoldások megszületését. A probléma „eltávolítása” segít kívülről és más szemszögből is látni, így új nézőpontok tárulhatnak fel előtted.
Elsőre talán furcsának tűnik, de a kreativitást sokszor épp a korlátok ösztönzik. Amikor szabadon válogathatsz az összes lehetséges megoldás közül, könnyen beleesel a megszokott sémák csapdájába. Ha azonban önként korlátozod az eszközeidet vagy az idődet – például csak három színt használhatsz egy rajzban, vagy 10 perc alatt kell megoldanod egy feladatot –, az agyad kénytelen új utakat keresni és ez áttöréshez vezethet.
A mai digitális világban szinte soha nem engedjük meg magunknak, hogy unatkozzunk. Pedig a kutatások szerint az unalom ösztönzi az agyat arra, hogy új ötletekkel töltse ki az űrt. Ha legközelebb azon kapod magad, hogy nincs dolgod, ne nyúlj rögtön a telefonod után! Engedd szabadon kalandozni a gondolataidat – az álmodozás során az agyad a kreatív problémamegoldással foglalkozik és könnyen születhetnek ilyenkor briliáns ötleteid.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!