Egyetem? Kösz, nem! Vajon tényleg olyan felháborító ez a kijelentés?
Amerikában hatalmas csalási botrány tört ki pár hete, az egyik elitiskolában közel ötven embert vádoltak meg azzal, hogy lefizették az iskola érettségiztető bizottságát, hogy a diákokat olyan top egyetemekre csúsztathassák be, mint a Yale vagy a Stanford. A vádlottak között van a Született Feleségek egykori sztárja, Felicity Huffman is, aki állítólag több, mint négymillió forintnyi összeget fizetett a tanároknak, hogy a lányát felvegyék az egyik borostyánligás egyetemre. A Bír-lak sorozatból ismert Lori Loughlinnak is ugyan ezekkel a vádakkal kell szembenéznie.
Ma már sokkal többet számítanak azok a készségek, mint a Photoshop ismeretek és az anyagi helyzet, hogy valaki bekerüljön egy egyetemre, mint a kitartó tanulás? Átfutott egy kérdés az agyamon, mégpedig az, hogy a vagyonos szülők miért gondolják, hogy simán megússzák, ha lefizetik a gyerekeik tanárait, vizsgáztatóit és még hamis ajánlólevelekkel próbálják minél feljebb nyomni gyerekeiket?
A híres szülők mindig hatalmas médi figyelmet kapnak, ezért a nyomás hatására őket letartóztatják, a gyerekeik pedig állandó kontroll és ellenőrzés alá kerülnek. Azok, akik híres szüleik miatt a reflektorfénybe kerültek, mindegy, hogy vlogolnak vagy már játszottak pár filmben, sokkal nagyobb veszélynek vannak kitéve. A többi, privilégiumokkal rendelkező diák is ugyanolyan részese a botránynak, viszont ők nem állnak a média kereszttüzében, ezért aligha elképzelhető, hogy az életük drasztikusan megváltozna a csalási ügy kirobbanása miatt. Velük ellentétben a híres gyerekeket - akik már tini korukban sikeressé váltak - nem nagyon nyomasztja az egyetem. Nem tűnik teljesen feleslegesnek ez a szervezett bűnözés, amit az iskolákban csinálnak?
Rengeteg híresség gyereke kezdi el már korán azt a szakmát, amit a szülő is, sokan már 10 éves korukban elég pénzt gyűjtöttek össze, hogy saját maguknak fizessék ki az egyetemet, az egész világ ismeri a nevüket, mikor még csak az érettségire készülnek. Szerintem az egyetem egy nagyszerű lehetőséget biztosít ahhoz, hogy megismerjünk különböző gondolkodású embereket, és kitáguljon a felfogásunk annyira, hogy a diplomát megszerezve legyen egy saját, kialakított képünk a világról. Elgondolkodtam, hogy a híres gyerekek mit gondolhatnak arról, mit kínál nekik az egyetem? Már alapból elértek különböző sikereket, pénzügyileg soha nem lesz gondjuk, valamint a világot is bejárták már, a kapcsolatrendszerük kiépül. Pedig ezek azok a tényezők, aminek megszerzéséért jelentkeznek a fiatalok.
Olivia Jade Gianulli, Lori Loughlin lánya 19 évesen influencer, akinek csak az Instagramon már másfél millió követője van. Az egyik Youtube videóját felkapta az internet, mert kijelentette, hogy őt nem érdekli az iskola.
Később bocsánatot kért azért, hogy ilyen offenzív módon használta ki privilégiumát. De valahol nagyon zavarba ejtő, hogy egy 19 éves lány megengedheti magának, hogy ilyen kijelentésekkel dobálózzon egymillió követője előtt. Los Angelesben kialakult egy szubkultúra, leginkább a showbizniszben, amiben az egyetemi végzettség, mint fogalom mellé már nem a 'szükséges', hanem a 'jó, ha van' szavakat társítják.
Rengeteg olyan sikeres ember van, aki nem járta ki az egyetemet, ez tény. Arról nem is beszélve, hogy egyáltalán nem olcsó, főleg, ha nem kerülünk be az államilag támogatott helyekre, Amerikában pedig az elitoktatás sokak számára megfizethetetlen. Ezzel szemben Gianulli arról panaszkodik a videóban, hogy Fijin, Olaszországban és a világ különböző helyein nyaral, egy percig sem bánva azt, hogy kimarad az oktatás az életéből.
És akkor mi van? Végül is, a szülei komoly törvénysértést követtek el csak azért, hogy lányuk bekerülhessen a USC egyetemre. Ez az egyetem - ahová egyébként Gigi Hadid is járt egy évet - a presztízsről szól, akárcsak egy designer táska. Nem az a lényeg, hogy mit tanulnak a diákok, hanem hogy elmondhatják, oda járnak vagy jártak. Legtöbben csak a szórakozás és a jó társaság kedvéért iratkoznak be. Az USC logisztikai előnye csak annyiból áll, hogy egy olyan városban helyezkedik el, ahol a gyerekek legálisan dolgozhatnak a szórakoztatóiparban. A USC olyan, mintha Los Angeles legelitebb társaságát egy egyetem épületébe helyezték volna. Bárki bekerül, akinek megvannak az ismeretségei, és ha valaki összeismerkedik a megfelelő emberekkel, a tehetségétől függetlenül magasra ívelő karrierre tehet szert, és ezt a szülők nagyon jól felismerik. Los Angelesben úgy tűnik, minden arról szól, hogy milyen kapcsolatokkal rendelkeznek az emberek.
A hírnév folyamatos növekedése egy egyetemi botrány közepette csak megerősíti az elit egyetemek jelenlétét. De valami nagyon nyomasztó abban, ha ezek a fiatal felnőttek olyan iskolába járnak, ahol semminek sincs következménye. Keveredhetnek akármilyen botrányba, az elitiskola akkor is igazolni fogja őket.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!