Művészfilmek kavalkádja, nyugat-afrikai hangzásvilág és minden, amit a fotózásról és a többszerelműségről tudni illik – mutatjuk a hétvége legizgalmasabb programjait!
A Várkert Moziban most szombaton egy igazi legendát csodálhatunk meg a vásznon: a 20. századi művészvilág egyik legszínesebb egyénisége, Peggy Guggenheim történetét feldolgozó dokumentumfilmet tűzik műsorra. A Guggenheim család örökösnője nemcsak megelőzte, de sok szempontból meg is határozta a korát. A különleges archív felvételek és visszaemlékezések mellett egykori pályatársai és több híresség is megszólal a filmben – a többszörös díjnyertes alkotás vezérfonalát a legendás műgyűjtő és mecénás Jacqueline B. Weld életrajzi interjúkötete szolgáltatta.
Az ország legnevesebb fotósai engednek bepillantást szakmájuk rejtelmeibe két napon át, online formában. A család- és portréfotózástól az esküvői pillanatok és a természet csodáinak megörökítéséig az elméleti oktatás mellett a fotográfusok gyakorlati munkájából is kaphatunk egy kis ízelítőt. A világhírű vizuális alkotóművész, Borsi Flóra exkluzív előadással készül: első alkalommal mutatja meg a közönségnek, hogyan készíti el egy alkotását. „Egy olyan munkafolyamatot fogok bemutatni, amit azelőtt még forgatóstáb sosem vett föl. A koncepciótól a megvalósításig végigkövethetitek azt a munkafolyamatot, amiben jómagam is részt veszek és saját magam modellje leszek” – ígéri Flóra, akit az amerikai Forbes magazin a világ 30 legtehetségesebb fiatalja közé választotta.
A nyers rock ’n’ roll és az improvizáció ötvözetéből született Solar The Monk című lemez dalait élőben is meghallgathatjuk most szombaton. A Somló Dávid, Makkai Dániel és Porteleki Áron alkotta Dorota ezúttal egy társfellépővel lép színpadra a budapesti éjszakában: a marokkói Saïd Tichiti lesz a vendégük, akivel már több ízben is kollaboráltak. A Chalaban zenekar alapítója és frontembere egy nyugat-afrikai hangszeren, Gemberin kíséri saját magát.
Immár negyedik alkalommal tartják meg Közép-Európa egyetlen, kifejezetten a poliamoriának, azaz a többszerelműségnek szentelt fesztiválját, ahol offline és online előadásokon tudhatunk meg többet az etikus nemmonogámiáról, illetve az alternatív magánéleti és családformákról, de szó esik majd önismeretről, intimitásról és kapcsolatmenedzsmentről is. „Nem kell ahhoz egyformán élnünk az életünket, hogy támogathassuk egymást” – véli a fesztivál társfőszervezője, Dittera-Blaogh Andrea.
„Európa újra mozizni megy!” – felkiáltással hatodik alkalommal várják a művészmozik az európai filmek rajongóit a 6. Európai Art Mozi Napon. 38 ország több mint 700 filmszínházában, köztük a hazai art mozikban is zajlik majd a határokon átívelő esemény, melynek célja felhívni a figyelmet az európai filmművészet sokszínűségére. A kínálatban Cannes-ban, Berlinben és Velencében díjazott alkotások is akadnak szép számmal, köztük például a Marion Cotillard és Adam Driver főszereplésével készült Annette, de restaurált magyar filmklasszikusokat is műsorra tűznek a legkülönbözőbb műfajokban.
A hazai művészeti élet feltörekvő tehetségeinek bemutatkozási lehetőséget biztosító Deák Palotában ezúttal Martin Wanda Junior Prima díjas fotográfus, vizuális művész munkáiban mélyedhetünk el. Mesterien ötvözi a progresszív stílust a romantikus, festménybe illő beállításokkal. A kiállításon nagy méretben is megcsodálhatjuk a várandós Mihalik Enikőt, mint Vénuszt – amely sorozat a Fashion Street Magazinban is megjelent –, a kis teremben pedig Wanda tavalyi karanténidőszakban készült önarckép-sorozatából készült kollázsainak részleteit fedezhetjük fel.
Nyitóképünkön Peggy Guggenheim műgyűjtő látható.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!