Az amerikai történelem legnagyobb politikai szexbotránya: az amerikai elnök és a gyakornok viszonya. Az „American Crime Story” című sorozat új évada ezt a történetet meséli el – a nyilvánosság előtt megsértett és megvetett nő, Monica Lewinsky szemszögéből.
„Nem volt szexuális kapcsolatom azzal a nővel, Miss Lewinskyvel” – hangzik Bill Clinton korábbi amerikai elnök híressé vált mondata. A hazugság egy évvel később majdnem a hivatalába került. „Az a nő” pedig nem más, mint Monica Lewinsky. 1995-ben az akkor 22 éves hölgy (fizetés nélküli) gyakornoki állást kapott a Fehér Házban, és több mint 20 hónapig folytatott viszonyt a házas elnökkel. Clinton ellen pedig közjogi felelősségre vonási eljárást indítottak, melynek sikeressége esetén elvesztette volna hivatalát. De nem azért történt mindez, mert lefeküdt Monica Lewinskyvel, hanem azért, mert eskü alatt hazudott róla. Ennek ellenére az ügy „Lewinsky-botrány” vagy „Monica Gate” néven vonult be a történelembe, tehát a húszas évei elején járó gyakornokot érintette – nem a világ legnagyobb hatalmú emberét.
Bill Clinton számára az ügy könnyen megoldódott: a Szenátus felmentette őt a hamis tanúzás vádja alól, hivatalban maradhatott, majd szerzőként és politikai szónokként felépített egy második karriert. Barack Obama 2013-ban az elnök szabadságérmével is kitüntette őt. Monica Lewinsky eközben viszont médiavadászat áldozata lett. Paparazzik ostromolták őt és a családját, majd nyilvános megaláztatási hullám söpört végig rajta: kedvezőtlen fényképeket osztottak meg róla, kinézete és korábbi kapcsolatai nyilvános pletyka tárgyává váltak. A Clintonnal folytatott magánbeszélgetéseinek átiratait minden hírportálon olvasni lehetett.
Mivel az „orális szex” kifejezés 85 alkalommal szerepelt egy nyomozó jelentésében, a nőt gyakran csak „szopókirálynőként” emlegették, és nem ez volt az egyetlen szexista becenév, amit a nyilvánosság adott neki. A késő esti műsorok és újságban megjelent karikatúrák vicceinek tárgyává vált, és majdnem 200 rap dalban hangzik el a neve. A jelenséget ma már úgy hívnánk: slutshaming. „1998-ban elvesztettem a jó híremet és a méltóságomat, tehát szinte mindent” – mondta Monica „A szégyen ára” című TED-beszédében. Egy, a New York Timesnak adott interjúban azt nyilatkozta, a botrány után annyira nehéz volt munkát találnia, hogy azt javasolták neki, változtassa meg a nevét. Számára azonban ez nem volt opció: „Soha senki nem kérdezte meg Bill Clintontól, hogy megváltoztatja-e a nevét.”
Hogyan látja ezt az egészet Monica Lewinsky 20 év távlatából? Pontosan ez derül ki az American Crime Story új évadából. A hat epizód Monica szemszögéből meséli el a közjogi felelősségre vonás körüli eseményeket, a most 48 éves nő ugyanis producerként is közreműködött a sorozatban. Az O. J. Simpson esetét bemutató első évad sikere után állítólag Ryan Murphy producernek jutott eszébe a Clinton–Lewinsky-ügy filmre vitele. Ezután egy buliban azt mondta Monica Lewinskynek: „Neked kellene elmesélned a történetedet, és senki másnak.”
A sorozat elsősorban a nőkre, és az ő szexbotrányban játszott szerepükre koncentrál. Többek között a first ladyre, Hillary Clintonra (akit Edie Falco alakít) és Linda Trippre (Sarah Paulson alakítása), egy állítólagos barátra, akiben a fiatal gyakornok megbízott, és aki aztán elárulta. Lewinskyt Beanie Feldstein („Lady Bird”) játssza.
A színésznő a people.com-nak adott interjújában egyszer azt mondta: „Nem ismeritek őt. Nem ismeritek az embert, akinek 21 és 24 éves kora között ilyen traumatikus élményekben volt része.” Lewinsky „olyan valaki, akinek az emberek azt hiszik, ismerik a történetét.” A valóságban azonban „csak egy képet látnak, ami megalázható és földbe döngölhető a súlya vagy a ruházata miatt”.
Azért is annyira ijesztő a botrány, mert megmutatja, mi történik, ha egy nő teste a társadalmi vita középpontjába kerül. És azt is világossá teszi, mennyire más erkölcsi normák vonatkoznak a férfiakra és a nőkre. Mert igaz, hogy az elnök eskü alatt hazudott, megcsalta a feleségét és visszaélt a hatalmával, mégis Monica az, akit örökre megbélyegeztek.
Az elmúlt évek bántalmazási vitái – mint a #MeToo – után itt az ideje, hogy újra kivizsgálják a közjogi felelősségre vonás ügyét. Egy New York Timesnak adott interjújában Lewinsky egyszer azt mondta: „A történetem 20 éve része a nemzeti dialógusnak, és ahogy én továbblépek, ahogy a világ továbblép, a történetnek különböző tanulságai lehetnek.” Egy ilyen „szexbotrányban” ma már inkább arról beszélnénk, hogyan élnek vissza hatalmi helyzetükkel a férfiak beosztottjaikkal szemben, mintsem hogy a nőt mint „csábítót” hibáztassák.
Ennek a kiegyensúlyozatlanságnak azonban sokáig maga Monica Lewinsky sem volt tudatában. 2014-ben a Vanity Fair magazin cikkében még ragaszkodott hozzá, hogy a dolog „közös megegyezés volt”. De vajon valóban beszélhetünk beleegyezésről ekkora hatalmi különbség mellett? Azóta már Lewinsky is másképp gondolkodik róla: „A főnököm volt, és a leghatalmasabb ember a Földön. Huszonhét évvel volt idősebb nálam, elég élettapasztalattal rendelkezett ahhoz, hogy jobban tudja.”
Forrás: Elle
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!