Az erős szülő-gyerek kapcsolatban a biztonság a legfontosabb.
Egy közeli kapcsolat kialakítása időt vesz igénybe és rengeteg figyelem szükséges hozzá. A szülőknek keményen kell dolgozniuk azon, hogy erős és dinamikus viszonyt alakítsanak ki a gyermekeikkel, akik mindig változnak, ahogy felnőnek. Mutatjuk, mi az az 5 dolog, aminek a megléte egy erős szülő-gyerek kapcsolatra utal.
A biztonság a kötődés és az önszabályozás középpontjában áll. Ez akkor kezdődik, amikor az újszülött csecsemő szükségleteit a szülei kielégítik. Ekkor tanulja meg, hogy a szülei folyamatosan ott vannak mellette, ételt, meleget, kényelmet és szeretetet biztosítanak számára. Ezeken az interakciókon keresztül olyan bizalom alakul ki, amely egy életen át tart. Ez képezi a szülő-gyermek kapcsolat és a gyermek érzelmi jólétének szilárd alapját.
A feltétel nélküli szeretet a kiépített bizalom közvetlen eredménye. A gyerekeknek tudniuk kell, hogy ez a szeretet nem fog meginogni a nehezebb időszakokban sem. A lényeg, hogy az anyák és apák támogassák a gyerekeiket, bármi is történjék. Érezniük kell, hogy egy-egy kudarc nem azt jelenti, hogy nem méltóak a szüleik szeretetére. Az anyák és apák úgy táplálhatják ezt a tulajdonságot, hogy érzelmileg elérhetőek a gyermekeik számára, bíznak bennük, hogy felfedezzék a világukat, és megengedik nekik, hogy tanuljanak a hibákból.
Gyakran halljuk, hogy a gyerekeknek tisztelniük kell a szüleiket. A helyzet az, hogy ez fordítva is így van. A gyermekeknek tudniuk kell, hogy véleményük, érzéseik és jogaik számítanak. A tisztelet a jó kommunikációval kezdődik. Meg kell hallgatni a fiatalok igényeit, vágyait és félelmeit is. Ehhez pedig hozzátartozik az is, hogy mindkét félnek kedvesen kell állnia egymáshoz.
Ez azt jelenti, hogy elfogadjuk gyermekünk egyéniségét, ott találkozunk vele, ahol van, és megbecsüljük egyedi tulajdonságait. Azt is jelenti, hogy elfogadjuk a korlátait és hibáit, miközben finoman átsegítjük az akadályokon. Sokszor elfelejtjük, hogy minden ember más, és nincs olyan a földön, hogy valaki mindig tökéletes. Ezt szülőként még fontosabb megtanulni.
A rugalmasság lehet az is, hogy egy szülő elfogadja: gyermeke holnap más lehet, mint aki ma. A gyermeknevelésben semmi sincs kőbe vésve. Azok a technikák, amelyek valaki más gyermekénél beváltak, nem biztos, hogy a sajátjaiknál is működnek. A lényeg, hogy mindig a megoldásokat, és ne a problémákat keressük. Természetesen az elképzelhetetlen, hogy egy szülő sose hibázzon, de ha az ember megpróbálja ezeket a tulajdonságokat észben tartani, akkor már sokat tehet annak érdekében, hogy erős kötődést alakítson ki a gyermekével.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!