Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

CSALÁD

Túlélési tippek, ha beteg gyerekkel vagy otthon

2024. november 21.

4 perc olvasás

ELLE

játékok betegség beteg gyerek időtöltés
Túlélési tippek, ha beteg gyerekkel vagy otthon
© Freepik

Akár csak az orra folyik, akár valami gyomorvírust szedett össze az óvodában, nem könnyű túlélni az otthoni betegeskedést, lábadozást. Viszont vannak olyan játékok, amelyekkel gyorsabban telnek a napok. 


Ha csak nincs nagyon magas láza a gyereknek, úgysem tud egész nap a paplan alatt kuksolni. Nyilvánvalóan ő inkább egész nap a tévét bámulná, de ezt sem engedheted meg neki a mentális egészségének megóvása érdekében. Csomó olyan egyszerű és olcsó játéklehetőség van, ami zárt térben is lekötheti a beteg gyereket, és nem kapcsolódik a képernyőhöz. Azt se feledd el, hogy bármit is játszotok, neki úgyis az a fontos, hogy vele foglalkozz, és csak rá koncentrálj. 

A fusillik és pennék világában

Már a bölcsődés kicsivel is lehet tészta-játékozni, amihez csak egy nagyobb tálkára, egy evőkanálra vagy egy fogóra és különböző méretű, száraz tésztákra van szükséged. Az még mókásabb, ha a fusillik, pennék, kagylótészták különböző színűek is, de ez persze nem kötelező. Az a lényeg ebben a játékban, hogy a gyerek kisebb műanyag tányérokba vagy poharakba rakosgatja az ugyanolyan darabokat – ennek aztán akárhányszor neki lehet esni. Ez a tevékenység remek a finommotorikus készségek gyakorlására is. Fontos, hogy egészen pici csemete csak felügyelet mellett játsszon ilyet, mert könnyen lenyelheti a tésztákat, ami gyomorpanaszokat, rosszabb esetben fulladást is okozhat. 

Eldugott játékok

A hideg-meleg játék tényleg soha nem megy ki a divatból! Ezzel akkor is leköthetjük a lurkót, ha nem nagyon van ereje, kedve sokat mozogni, de azért unatkozik az ágyban.

Több tárgyat is elrejthetsz egyszerre, mert így még tovább tart a keresés. 

Hány csipesz van?

A ruhacsipeszezés szintén hasznos a finommotorikus képesség fejlesztésére, de ezt már csak nagyobb ovisok vagy kisiskolások tudják játszani. Vegyél 5 darab papírtányért és pakolj ki a kosárból15 darab ruhacsipeszt. Írj mindegyik tányérra egy és öt közötti számokat, majd kérd meg a gyereket, hogy annyi csipeszt csiptessen a tányérra, amennyi számot jelöl a papír. Kisebb gyerek esetében az is tökéletes, ha pöttyökkel jelölöd a számokat. 

Matricás, pomponos színezés

A legtöbb gyerek szeret színezni, de könnyen meg is unja. Viszont, ha nem csak színes ceruzákkal kell dolgoznia, hanem filccel vagy zsírkrétával – felváltva is használhatja őket –, akkor máris hosszabb ideig leköti ez az elfoglaltság. Főleg, ha még beszerzel néhány bélyegzőt, matricát, sablont és színes ponpont. Egy zsírpapírt is rögzíthetsz maszkoló szalaggal az asztalra, hogy ne kelljen aggódnod a bútor épségéért. 

Fotó: Freepik

Fedezékbe!

Van már bunker a gyerekszobában? A betegszabadság pont jó időpont arra, hogy megépítsétek együtt azt a bunkit, ahova aztán el lehet bújni olvasni, játszani, vagy csak összepuszilgatni a gyereket.

Tegyetek be minél több puha párnát, takarót, plüssállatot, de ha elfér, akkor egy kisasztal is mehet, amin alkothat is a kicsi. 

Mondd csak, mi fáj? 

Az orvosos játék nem csak arra jó, hogy elüssétek vele a napot, hanem arra is, hogy csökkentsd a doktortól való félelmet. Az orvosi játékkészletben minden megvan, ami ehhez az időtöltéshez kell, és közben meg is ismerkedhet a kicsi a sztetoszkóppal, a fecskendővel és fültükörrel is. A szerepjáték során minden betegségre kitérhettek, és legközelebb már úgy megy a vizsgálatra, hogy egyik eszköztől sem fog megrémülni. 

Plusz-tipp

Jó ötlet egy külön dobozt előkészíteni azoknak a játékoknak, amelyek a nap végén le lehet mosni. Ezzel korlátozhatod a kórokozók terjedését, és a tárolónak köszönhetően nem kell keresgélned a tárgyakat a sötét szobában, amikor már a gyerek elaludt. Azért a legókat pakold el, mert az gyilkos tud lenni a talpba fúródva, persze, ezt már biztosan tudod, ha a gyereked szeret legózni. 

Via


Neked ajánljuk

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves