Egy új tanulmány szerint azok a szülők, akik sokat mobiloznak ahelyett, hogy a gyerekeikkel beszélgetnének, nemcsak rossz viselkedési mintát mutatnak, de hátráltathatják gyermekeik nyelvi fejlődését.
Nemrég több, mint 400 gyermeket vizsgáltak meg, mind 2 és 4 év közöttiek voltak. Az eredmény? Azok a gyermekek, akiknek mobilfüggőek a szüleik, sokkal gyengébbek voltak a nyelvtan és a szókincs terén.
A nemrég közzétett eredmények logikusak, mivel – amint a tanulmány megjegyezte – a szülőkkel való verbális interakció az egyik kulcsfontosságú módja annak, hogy a gyerekek megtanulják a nyelvet.
Amikor mobilozik akár egy szülő, akár egy gyerek, kevesebb a beszéd, a tanítás, az olvasás az adott háztartásban, ez az oka az alacsonyabb nyelvtani készségeknek és szókincsnek. Mi több, az sem javított a gyerekek nyelvtudásán, ha a szülő bevonta őket a mobilozásba.
Nem véletlen, a legújabb kutatások szerint, a gyerekek nem tanulnak annyira jól képernyőkről, mint a hagyományos módokon.
A korábbi kutatások szerint, azonban nem a nyelvi fejlődésre gyakorolt negatív hatás az egyetlen veszély, amellyel a gyerekek szembesülnek, amikor a szülők mobiloznak. Egy 2017-es tanulmány már rámutatott, hogy amióta minden háztartásban elérhető a mobiltelefon, és a social media ennyire népszerű, 9%-kal nőtt az 5 évnél fiatalabb gyermekek sürgősségi osztálylátogatása.
Ennek oka, hogy a szülők nem elég figyelmesek, ugyanis a mobilozáson van a hangsúly, ezért sokkal több gyermek sérül meg.
A pszichológus azt tanácsolja a szülőknek, hogy értékeljék át, hogy kell-e mindenre, ami a telefonjukon keresztül érkezik, valós időben reagálniuk.
Olyan világban élünk, ahol minden sürgősnek tűnik, de általában nem az. Ne helyezzünk magunkra felesleges nyomást, nem kell mindig mindenkinek azonnal válaszolni. A túl sok mobilozás túlingereltté, kimerültté, és elvonttá teszi az embereket, ez pedig nem a jó energiacsomag a gyerekneveléshez.
A kutatások azt mutatják, hogy amikor a szülők sok időt töltenek a mobilon, a gyerekeik is ezt teszik – ez pedig gátolhatja a gyerekek beszédfejlődését, és akár sérülésveszélyt is okozhat. Szerencsére erre is van válasz. Azáltal, hogy a telefonokat nem használják mankóként olyan dolgokra, mint például a gyermekek megnyugtatása, a szülők egészségesebb szokásokat alakíthatnak ki.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!