Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Warm bath

A forró fürdő 3+1 jótékony hatása, amiért muszáj rá időt szakítanod

2025. január 06.

2 perc olvasás

ELLE

fürdés egészség forró fürdő
A forró fürdő 3+1 jótékony hatása, amiért muszáj rá időt szakítanod
© Freepik

Egy nehéz nap után nincs is jobb egy forró fürdőnél, ugye?


Lássuk be, hogy télen különösen jól esik egy forró fürdő munka után. A kutatásokból is kiderült, hogy számos jótékony hatása van a fizikai és a mentális egészségünkre. A rendszeres testmozgás még mindig fontos része az egészséges életmódnak, de egy forró fürdő hasznos kiegészítője lehet a rutinnak, amikor a testnek pihenésre van szüksége.

Megnyugtatja az izmokat

A tanulmányok szerint a meleg enyhítheti a sportolás utáni fájdalmakat. Az Exercise and Sport Sciences Reviews című szaklap 2020-as áttekintése szerint a hőterápia csökkentheti az izomfájdalmat, fokozhatja a feltöltődésüket, valamint serkentheti a fehérjeszintézist. Emellett pedig az izmok regenerálódásában is fontos szerepet játszik.

Az agyműködést is fokozhatja

A forró fürdő nem csupán a fizikai egészségünkkel tehet csodákat, de akár még az elménkre is nagyszerű hatással lehet. Jó tudni, hogy a vízben való elmerülés a jelek szerint növeli az agyi neurotrófikus faktor (BDNF) nevű agyi vegyi anyagot, ugyanakkor csökkenti a kortizol nevű stresszhormont is. Az Age and Ageing című szaklapban 2017-ben megjelent tanulmány pedig arról számolt be, hogy  azoknál a középkorú férfiaknál, akik rendszeresen szaunáztak, alacsonyabb volt a demencia és az Alzheimer-kór kockázata azokhoz képest, akik nem. 

A szív egészségéhez is hozzájárul

A meleg kádban való pihenés ellazítja az ereket is, mivel a hő hatására kitágulnak, és így a vér könnyebben áramlik át rajtuk. Ez az átmeneti vérnyomáscsökkenés hasonló a testmozgás hatásaihoz, és egyértelműen szív- és érrendszeri előnyökkel járhat. Egy korábbi vizsgálatból kiderült, hogy azoknál akik naponta kihasználták a forró fürdő előnyeit 28%-kal kisebb volt a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata, és 26%-kal alacsonyabb a stroke valószínűsége.

+1 A depresszióról sem szabad megfeledkezni

Egy 2019-es kutatás arra utal, hogy  ugyanazok az agyi pályák, amelyek a testhőmérsékletet szabályozzák, a depresszióban is szerepet játszanak. Bizonyítékok vannak arra, hogy a testmaghőmérséklet emelése olyan változásokat okozhat az agyban, amelyek növelik a hangulatszabályozó hormonokat, például a szerotonint. Ennek tudatában fontos, hogy ne vonjunk meg magunktól heti néhány alkalom énidőt.

Via

Neked ajánljuk

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves