Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Betegség

Ez az egy szokatlan tünet jelezheti az endometriózist

2023. október 20.

2 perc olvasás

ELLE

betegség endometriózis
 Ez az egy szokatlan tünet jelezheti az endometriózist
© Shutterstock

Az endometrózissal több ember küzd, mint gondolnánk. 


Az endometriózis egy nőgyógyászati kórkép, melyben a normálisan csak a méh belső felszínén jelen lévő nyálkahártya a méh üregén kívül is megtalálható. Leggyakrabban a hashártyát érinti, ami belülről béleli a hasüreget és beborítja a kismedencei szerveket. Az egyik leggyakoribb tünete a fájdalmas menstruáció, ám emelett még számos jel utalhat a betegségre. 

Ez az egyik legfurcsább tünet, amit sokan nem ismernek fel

Az endometriózist összetéveszthetik húgyúti fertőzéssel vagy más hólyagproblémával, ha az endometrium szövete aktív a hólyag körül, mivel ez sürgős vizelési érzetet, valamint fájdalmat okozhat ezen a területen a menstruáció alatt és fájdalmat pisilés közben. Ez a betegség ritkább megjelenési formái közé tartozik. A véres vizlet és széklet szintén jelezheti a bajt. 

A húgyhólyagot érintő endometriózis esetében kialakulhat a felszínes forma, amikor az endometriózis-gócok csak a húgyhólyag felszínén helyezkednek el, de a másik esetnél az endometriózis-gócok a húgyhólyag falán vagy a hólyag belső felszínét alkotó rétegen belül is kialakulnak, ezzel befolyásolva a húgyhólyag, de akár a vizeletet a vesékből a húgyhólyagba szállító húgyvezetékek működését is.

Ezek is fontos jelek

  • Fáradtság
  • Pattanások kialakulása
  • Meddőség
  • Depresszió
  • Puffadás
  • Savas reflux

Hány embert érint?

A betegség a reproduktív korban lévő nők 5-15 százalékát érinti, de mivel sokan tünetmentesek, ezért nem is tudnak róla, hogy endometriózisuk van. Az előfordulás megnövekedett oka lehet a fejlődött diagnosztika, valamint az is, hogy ma már a nők később esnek teherbe. A betegség pontos oka nem ismert, de az immungyengeség fontos szerepet játszhat. Az elmélet szerint a méhnyálkahártyasejtek amúgy is megjelennének több helyen, de ha az immunrendszer nem elég erős, és nem működik jól, akkor - ezek a sejtek szabadon terjedhetnek - írja a Házipatika

Via

Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves