Átló – a bútorcsalád, amely egy geometriai jelenséget új tartalommal, új nézőpontokkal tölt meg számunkra. Avantgárd szobroknak, bonyolult téri objektumoknak is tűnhetnek ezek a bútorok, pedig mindennek az alapja igen egyszerű: két pont és közöttük a legrövidebb út.
A bútorcsalád egy játékos geometriai kísérletezésből született. Amikor Juhász Norbert rátalált az átlóra mint geometriai fogalomra a koncepcióalkotás kísérletező és szabad fázisában, valahogy érezte, hogy izgalmas terepre tévedt. Építész végzettségéhez és a komok néven másodmagával alapított márkájához egyaránt közel áll a célszerű, egyszerű, anyagtakarékos, a kevesebb több elvét képviselő formanyelv, amely ugyan „szűk szókinccsel” rendelkezik, ám annál beszédesebb a végeredményt illetően. A kollekció fontos mondanivalója, hogy az egyszerűségre való törekvés is lehet érték.
Az Átló bútorkollekció egy nyitott komódból és egy fotelből áll. „Alkotóelemeiket rétegeltlemez-táblából kivágott téglalapok, majd azokból átlókkal létrehozott derékszögű háromszögek alkotják. Jóllehet az alkatrészek pofonegyszerűek, a szériagyártás oldaláról mégis okozott kihívást az összeszerelés pontos kitalálása, sorrendje és ehhez a sablonok precíz elkészítése” – mondja Juhász Norbert, aki külön izgalmasnak tartotta, hogy a gyártás ezúttal a Barlang Műhely kezébe került. A kooperáció sikeréről több nemzetközi megjelenés és publikáció árulkodik, köztük a rangos Milano Design Week porondja, de szerepeltek vele Csehországban a Pulse Awards-on és Pozsonyban a Design Without Borders kiállításon is. Ősszel pedig irány a S/ALON Budapest és a 360 Design Budapest!
Az Átló misztikuma abból a banális tényből fakad, hogy a látszólag bonyolult szögben elrendezett elemek hol téglalapnak, hol pedig háromszögnek tűnnek, attól függően, honnan nézzük. De talán ennél is lényegesebb, amit az átló definíciójával üzen a tervező: hiszen az két olyan pontot köt össze a legrövidebb úton, amelyek egymástól távol állnak. A bútorcsalád így lehet analógiája az emberi kapcsolatok fontosságának.
A projekt a Magyar Divat & Design Ügynökség design LAB curated by Rossana Orlandi inkubációs programjában valósult meg.
A shortlistet egy szakértőkből álló zsűri választotta ki, amelynek tagjai idén Szakos Andrea enteriőrtervező, a tavalyi EDIDA Év designere kategória nyertese, Dr. Horváth Judit, Iparművészeti Múzeum, Kortárs Design Gyűjtemény Főosztály főosztályvezetője, valamint Osvárt Judit, az ELLE Decoration magazin főszerkesztője.