Amilyen nagy szívet, legalább olyan körültekintést igényel a gyerekbútorok tervezése. Ha pedig a funkcionalitáson és modularitáson túl a gyermekek érzelmi támogatását, biztonságát és a formanyelvet is kiemelt helyen kezeli egy márka, akkor az igen ritka és úgy hívják: NOOK.
Ma a szuperhős a kedvenc, de biztos, hogy holnap is? Tegnap még pelenkázó, ma már íróasztal? Talán nincs is nagyobb kihívás a bútortervezés műfajában mint a gyerekek gyorsan változó igényeivel lépést tartani. Főképp akkor, ha a magas designszint és a kicsik lelki világának is megfelelő, értékelvű tervezés is elvárás.
A skandináv esztétikájú gyerekbútorokat egyesítő NOOK mögött Hadnagy Timi enteriőrtervező áll, aki ebben a minőségében, több projektje kapcsán szembesült azzal, mennyire nehéz a gyerekszobákba letisztult és praktikus bútorokat találni. A NOOK azzal a céllal jött létre, hogy betöltse ezt a hiányt.
„A vállalkozás ötletét az asztalos nagybátyámmal együtt álmodtuk meg, ez alapozta meg a termékek minőségét és irányvonalát” – árulja el Timi. A legfontosabb márkaértéknek a gyerekekkel együtt növő és változó, fenntartható bútorok létrehozását határozták meg: ágy, asztal, komód, faládák, pelenkázó és multifunkciós X láb alkotja a termékcsaládot. Tulajdonképpen „Transformers”-hősök ezek is, hiszen a csecsemőtől egészen a 5-6 éves korosztály igényszintjéig átalakíthatók a bútorok – a fekvőhely például négyféle funkcióban: rácsos ágyként két szinten állítható, majd a textillel kárpitozott oldala a tetejére helyezhető (kis kuckóként), később megnyújtható. Ugyanígy a pelenkázónak is négy „élete” van.
„A design, a minőség mind fontos, de a gyerekek érzelmi biztonsága a brandünk legfőbb mozgatórugója. Hisszük, hogy kiegyensúlyozott és támogató közegben teljesedhetnek ki igazán, és hogy a szobájuk lehet a világ közepe. Ahogy a kisfiamnak is, ő is ezek között a bútorok között nőtt fel” – mondja Timi. Már a név erősen meghatározza a márka identitását, hiszen a NOOK jelentése: meghitt kis sarok, apró, biztonságos kuckó. Ezt az érzést közvetítik a bútorok, mind a design, mind pedig az anyaghasználat tekintetében.
A shortlistet egy szakértőkből álló zsűri választotta ki, amelynek tagjai idén Szakos Andrea enteriőrtervező, a tavalyi EDIDA Év designere kategória nyertese, Dr. Horváth Judit, Iparművészeti Múzeum, Kortárs Design Gyűjtemény Főosztály főosztályvezetője, valamint Osvárt Judit, az ELLE Decoration magazin főszerkesztője.