Tóth Ádám kiemelt projektjei jobbára a műanyag-újrahasznosítás lehetőségeit járják körbe, de örülünk a kis kitérőnek, melynek eredményei a Miko asztali lámpák. Ezúttal fával dolgozott a formatervező és minden munkafázisban a fenntarthatóságot jelölte meg vonalvezetőnek – méghozzá vasszigorral.
Minden vonalnak ára van – különösen abban az esetben, ha a tervezés során a fenntarthatóság ideája kerül az első helyre. De hogy a sok kompromisszum és szempont ellenére, illetve azzal együtt is születhet olyan tárgy, amelyet rögtön közel érez magához az ember, az igazán megnyugtató azok számára, akik a felelős design jövőjében hisznek.
A Miko kollekció Tóth Ádám legfrissebb munkája. Elképzelése szerint első pillantásra a lámpák megkapó egyszerűsége és arányossága, természetes letisztultsága fogja meg a tekintetet. Minden darab hagyományos esztergályos megmunkálással készül, az élénk színeket ásványi alapú pigmentek kölcsönzik a tárgyaknak. A lámpák lefelé szórják fényüket a LED-fényforrást eltakaró matt üvegen keresztül, kellemes hangulatot teremtve környezetükben. „A legnagyobb kihívást az jelentette, hogy kitaláljam, milyen műszaki megoldás képes megtartani a lámpabúrát úgy, hogy az közben ne takarja ki a fényt.”
Minden tervezési mozzanatot fenntarthatóság és környezettudatos szemlélet jellemez. Ádám szigorú kritériumrendszert követett, amelyről így fogalmaz: „Akkor nevezhető egy termék fenntarthatónak, ha az alapanyagát lokálisan termelik ki, felelős gazdaságból – tehát jelen esetben nem ad el több fát, mint amennyit kitermel –, és lehetőleg a termék maga is helyben készül. Fontos az is, hogy szolidáris gazdasági feltételekkel kerüljön piacra, ahol a tervező, gyártó és kereskedő között kiegyenlítetten oszlik el a profit. A motivációm az volt, hogy egy esztétikus, jól működő, időtálló lámpát alkossak e szempontok mentén, és azt elvigyem egészen a gyárthatóságig.”
A lámpák faelemeit egy Budapesthez közeli, apró műhelyben, tömör fából formálják, az anyaggal régóta jó kapcsolatot ápoló esztergályos mester szaktudásával. Hogy ez biztos-e? Dezső 83 éves, ő ad Ádám lámpáinak „testet” – nekünk pedig egy kis bizsergést a szívünk tájékán.
A shortlistet egy szakértőkből álló zsűri választotta ki, amelynek tagjai idén Szakos Andrea enteriőrtervező, a tavalyi EDIDA Év designere kategória nyertese, Dr. Horváth Judit, Iparművészeti Múzeum, Kortárs Design Gyűjtemény Főosztály főosztályvezetője, valamint Osvárt Judit, az ELLE Decoration magazin főszerkesztője.