Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Élőhely kollekció
Élőhely kollekció
design és kivitelezés: Gyeviki Hajnal

Műholdfelvételek, ökoművészet, Balaton, kritikai design – külön-külön is komoly, szerteágazó gondolatisággal megtölthető fogalmak, amelyeket egy projektbe sűríteni igazán nagy falat. Gyeviki Hajnal kerámiatervező terítéke fájdalmasan érzékletesen mutatja be, amit mindannyian hallunk, tudunk, tapasztalunk: bajban a Balaton.

Kivágott nádasok, beépített, lebetonozott partszakaszok, átalakuló élővilág, „túlhasználat” – a Balaton térsége hazai viszonylatban az egyik legnagyobb változáson átment ökológiai rendszer. Ahogy Kun Zoltán természettudós fogalmaz: „Halálba szeretjük a tavat.” 

Gyeviki Hajnal frissen végzett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem kerámiatervezés mesterképzésén, szakdolgozatát a kortárs kerámia ökológiai cselekvési lehetőségeinek feltérképezéséből írta. „Az Élőhely kollekció egy kritikai design teríték, amely a Balaton ökológiai rendszerében zajló jelenkori emberi beavatkozások mértékét teszi láthatóvá és átélhetővé, adatfizikalizációs módszertan segítségével.” Tudományos kutatások és műholdfelvételek mérései, száraz adatok jelennek meg használati tárgyakként, amelyek viszont az általunk megszokott módon használhatatlanok: diszfunkcionálisak, akárcsak lassan az ökológiai rendszer.

article-gallery-img

Az étkészlet tervezésekor Hajnal széles körben értelmezhető folyamatokat formált meg kerámiából. Emellett nagy hangsúlyt fektetett az összefüggő folyamatok összefüggő tárgyakként való megjelenítésére is. A kollekcióban bögrét, kancsót, mélytálat, lapos- és süteményestálat találunk – ebből három szettet, amelyek három település ökológiai állapotát mutatják be. Míg a bögrék a nádasok teljes hosszát és az azokon ejtett átvágások számát, illetve átlagos távolságát jelenítik meg, a kancsók a partmenti kőszórásra reflektálnak. A lejtős mezőgazdasági területek eróziója a mélytál, a mederfeltöltés a lapostányér, a beépítettség a süteményestányér formájában ölt testet az asztalunkon.

„A projektem bekerült a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Innovációs Központjának művészeti inkubációs programjába. A projektben témavezetőm Mohácsi András volt, a konzulensem pedig Minkó Mihály. Mentorommal és szakmai partnerek támogatásával catering szituációban szeretnénk kipróbálni a tárgyakat egy konceptuális vacsora keretében.” Ha úgy tetszik: performance a Balatonért, a bolygóért.

Instagram

EDIDA 2024

Főtámogatónk: Raiffeisen
Banki partnerünk: Raiffeisen

Idén is összeállítottuk nektek a magyar design szakma legjobb és leginspirálóbb alkotóinak, termékeinek és szép tereinek listáit, amelyekből ti választjátok ki a magyar design szakma „Oscar-díjasait”. Ismerd meg őket, és szavazz a kedvenceidre!



Együttműködő partnerünk: MaxCity
JYSK

Az év fenntartható kezdeményezése további jelöltjei

Jelölőbizottság

A shortlistet egy szakértőkből álló zsűri választotta ki, amelynek tagjai idén Szakos Andrea enteriőrtervező, a tavalyi EDIDA Év designere kategória nyertese, Dr. Horváth Judit, Iparművészeti Múzeum, Kortárs Design Gyűjtemény Főosztály főosztályvezetője, valamint Osvárt Judit, az ELLE Decoration magazin főszerkesztője.

Kérjük szavazatod leadásához add meg email címed:

Köszönjük! Szavazatodat rögzítettük.A további kategóriákban még 2024. október 03-ig van lehetőséged jelöltjeink közül választani.

további kategóriák megtekintése

Kérjük szavazatod leadásához add meg email címed:

Köszönjük! Szavazatodat rögzítettük.A további kategóriákban még 2024. október 03-ig van lehetőséged jelöltjeink közül választani.

TOVÁBBI KATEGÓRIÁK MEGTEKINTÉSE