Rendkívül bosszantó, amikor a kedvenc ruhadarabjaid esnek áldozatul a molyoknak. Mutatjuk, hogyan veheted fel a harcot a gardróbodba költözött kártevőkkel!
Egyetlen esetben van helye a lyukaknak a ruhákon: ha eleve így készítették el azokat. Ennek ellenére télen és nyáron egyaránt belefuthatsz abba a problémába, hogy kisebb-nagyobb molyrágta lyukakat fedezel fel a kedvenc darabjaidon. Az ELLE a Clothes Doctor alapítója, Lulu O’Connor segítségével járt utána, hogyan lehet végleg leszámolni a gardróbba költözött szárnyas kártevőkkel.
A molyok különösen kedvelik a sötét helyeket, és olyan természetes anyagok szálaival táplálkoznak, mint a gyapjú, a kasmír vagy a selyem, így hát nem csoda, hogy kedvelt lakóhelyük a ruhásszekrény. Mindegy, hogy kabát, póló, blúz vagy nadrág, a molyok előszeretettel lakmároznak belőlük.
Különösen a szezonális darabokon lehet észrevenni az általuk rágott lyukakat, hiszen minél tovább áll érintetlenül a szekrényben egy-egy ruha, annál tovább élvezhetik azt a molyok.
A rendezetlen és túlzsúfolt polcokon, fiókokban könnyebben megbújnak a molyok. Elég egy hátracsúszott, rég elfeledett póló, amibe befészkelik magukat, és háborítatlanul szaporodhatnak, tönkretéve a ruhákat. Szedj ki minden egyes darabot a szekrényedből, halmozd az ágyadra a teljes ruhatáradat, majd ess neki a szekrénynek és alaposan porszívózd ki és töröld át.
Ha a gardrób már csillog-villog, jöhet a munka pepecs része: egyesével, alaposan vizsgálj át minden egyes ruhadarabot, a molyok nyomai után kutatva. A megrágott darabokat gyűjtsd külön kupacba aszerint, hogy menthetőek-e vagy sem. A molyok különösen kedvelik azokat a ruhákat, amiken ételmaradék vagy egyéb természetes szennyeződés (például hámdarabkák, izzadságfolt stb.) van, ezért ezeket alaposan mosd át. A ránézésre tiszta ruhákat pedig érdemes a biztonság kedvéért átgőzölni, hogy elpusztítsd az esetleges molylárvákat.
A még menthető ruhákat minél hamarabb foltozd meg, vagy vidd el varrónőhöz, ezzel megakadályozhatod, hogy az apró lyukak viselés közben nagyobbra nőjenek. Létezik egy külön stoppolási technika, amivel a molyrágásokat lehet kijavítani.
Szezonváltáskor ügyelj rá, hogy tiszta állapotban tedd el a ruháidat. A legjobb, ha légmentesen záródó zacskóba pakolod őket, így minimálisra csökkented a molyok esélyeit. Miután bezsákoltad őket, szívd ki belőlük a levegőt, és ha biztosra akarsz menni, 24 órára tedd a fagyasztóba a csomagokat – a hidegben biztosan elpusztul minden kártevőlárva.
Ha épp aktuálisan nem áll fenn molyprobléma, akkor se feledkezz meg a molyriasztó zacskók használatáról. Több növény is híres arról, hogy távol tartja a molyokat, ilyen a levendula, a pacsuli és az eukaliptusz is. Ha biztosra akarsz menni, 3-4 havonta cseréld újra a molyirtókat a szekrényben. Egy esetleges költözésnél pedig érdemes elgondolkodni a nyitott gardrób kialakításán – bár több energiát igényel a rendben tartása, a nyitott, jól szellőző polcokra kevésbé szívesen veszik be magukat a molyok. Arra azonban ügyelj, hogy közvetlen napfény ne érje a ruháidat, különben könnyen kifakulnak!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!