Radikális, absztrakt, aszimmetrikus, merész és szenvedélyes. Nem más, mint a felejthetetlen olasz designmárka, a Memphis Group!
A Memphis Group valójában egy egész designmozgalmat testesített meg, amelyet Ettore Sottsass bútortervező indított útjára Milánóban 1981-ben. A kreatív alkotókból álló csoport megalakulása egy reakció volt a századközepi modern és a 70-es évek minimalista, visszafogott és egyenes vonalaira. Gondolkodásuk középpontjában a radikális, vicces és a felháborító jelzők álltak, amelyekkel az akkor elfogadott „good design” szelleme ellen mentek. Az art deco geometrikus mintái és a pop art színei inspirálták a Memphis tervezőit.
A csoport az 1981-es milánói Salone de Mobile-én debütált termékeivel, amelyekből a hagyománytól eltérően nem gyártásra kész darabokat mutattak be, hanem prototípusokat. Habár a nagyközönség nem fogadta pozitívan az úttörő csapatot, akadt pár elkötelezett rajongó, akik gyűjtötték bútoraikat.
Termékeiknek célja nem sosem az volt, hogy időtállók legyenek és a nagyközönség számára készüljenek. Sokkal inkább állásfoglalás, egyfajta tüntetés és tiltakozás volt a visszafogott, szigorúan funkcionalista modernizmus ellen, amelynek mottója a forma követi a funkciót volt és ők az ellenkezőjét követték, a formára koncentráltak a funkció helyett. Hatásuk a popkultúrára és az ifjú tervezők stílusára a mai napig érezhető.
#1 Ettore Sottsass és talán a Memphis Group legikonikusabb és legfontosabb tárgya: a Carlton. Akár könyvespolc, szobai válaszfal, komód vagy művészet, esetleg az összes egyszerre! 1981-ben készült, megtalálható több design múzeumban szerte a világon. Érdekessége, hogy majdnem 2 méter magas, tehát ha valaki szeretné beszerezni mindenképp szükség lesz a helyre!
#2 David Bowie-nak több, mint 400 darabos gyűjteménye volt a Memphis kollekcióból, amely 2016-ban került aukcióra.
#3 A csoport viszonylag hamar, nem több, mint hat év után felbomlott. Az alapító, Ettorse Sottsass már 1985-ben távozott a csapatból. 1989 óta nem jelentek meg újabb munkáik, azonban az eredeti bútorokat a mai napig gyártják.
#4 A Memphis nevet azért adták maguknak, mert az első találkozón Bob Dylan „Stuck Inside of Mobile with the Memphis Blues Again” című száma szólt folyamatosan.
#5 Camille Walala ahhoz a kreatív generációhoz tartozik, akiket munkáikban a Memphis inspirált. Több épülethomlokzatot is „tervezett”, amelyek hordozzák a Memphis eredeti stílusjegyeit: fekete-fehér csíkok, pöttyözött minta, vastag és erős vonalak, egyszerű geometrikus minták és a vibráló színpaletta.
#6 A csoport oszlopos tagja, Nathalie du Pasquier mintatervezéssel is foglalkozott és egy 43 darabos ruhakollekciót tervezett az American Apparel márkának 2014-ben. A ruhákon megjelentek a Memphis ismert stílusjegyei, mint az erős, vastag vonalak, élénk színek, fekete-fehér csíkok és a játékosság.
#7 Michael Graves, a posztmodern építészet egyik vezető alakja is a csoport tagja volt. Graves életművének egyik legismertebb munkája az a híres Plaza fésülködőasztal, amelyet a New York-i Plaza Hotelről neveztek el.
#8 Karl Lagerfeld is szenvedélyes gyűjtő volt, és kifejezetten rajongott a Memphis Group munkáiért. Teljes egészében megvásárolta Sottsass legelső kollekcióját, amellyel később a Monte Carlo-i villáját rendezte be.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!