A környezettudatosság, mint trend egyre inkább meghatározó az építészetben is. Ez nemcsak az építőanyagok kiválasztását jelenti, hanem mostanra az építészet komplex szemléletmódja is átalakult – az ökológiai lábnyom csökkentését szem előtt tartva. De vajon mi köze van a szelíd építészetnek a fenntarthatósághoz?
Ha nem tesszük, nem leszünk.
– írja Őrfi József építész, az Égigérő Építész blog alapítója, aki a saját projektje kapcsán avat be minket a szelíd építészet titkaiba.
Ha fenntarthatóságra törekszünk, akkor érdemes először annak utánajárnunk, hogy hogyan tudjuk ezt minden tekintetben végigvinni az építkezés során. Nem mindegy, hogy milyen technológiákat alkalmazunk, illetve már az sem mindegy, hogy mekkora házat szeretnénk építeni.
Sokan elfelejtik az építkezés kapcsán, hogy az alkotási folyamatnak első része a környezet elemzése és az adottságok felmérése. A szelíd építészet alapvető mottója az, hogy a lehető legkevésbé bolygasd meg a környezeted, csak azért, mert te lakni szeretnél valahol. Azt mondja, hogy első lépésként, figyeld meg alaposan és elemezd a természet adottságait!
A tervezett épületet be kell illeszteni a tájba úgy, hogy annak szerves része legyen. Törekedni kell persze a „zöldebb” kivitelezésre is, viszont tisztában kell avval is lenni, hogy az alkotás majd nem az örökkévalóságnak szól. E vezérelv mellett tud az ember igazán egyszerű, letisztult épületeket létrehozni és az építkezés munkálataiban is a minimalizmusra törekedni.
Őrfi József a díjnyertes házuk tervezése és készítése során alkotta meg a szelíd építészet öt alapelvét. Már a blog neve is ezekhez az alapelvekhez igazodik. Gyerekkorában Paszulynak hívta Józsefet az édesanyja, innen jött egy brainstorming kapcsán az „Égigérő” név. A ház kommunikációjában a név, a brand fontos szerepet játszik. A folyamatos fejlődést szimbolizálja, a pozitív attitűd képviselője.
Az öncélúságnak sok felesleges hozadéka van az építészetben. Olyan hozzáállásra van szükség, hogy csak az alapvető igényeket elégítsük ki. Törekedjünk a sallangmentességre, próbáljuk kerülni a felesleges, szükségtelen eszközöket, folyamatokat.
Empatikusan kell a környezetünk felé fordulni. Ez a hozzáállás segít megóvni a körülöttünk lévő természetet és minket is megóv attól, hogy olyan károkat tegyünk, amelyeket később megbánnánk.
Saját magunk munkáját és életét könnyítjük meg avval, ha képesek vagyunk pontosan definiálni az igényeket. Ekkor kerül képbe az első alapelv, miszerint az öncélúságot el kell kerülni. Priorizálnunk kell, hogy felismerjük a valóban fontos dolgokat.
A szelíd szerkezetek magukba foglalják a költséghatékony megoldásokat, valamint a „zöldebb” építési gyakorlatokat. Számos olyan megoldás létezik, amely kedvező a pénztárcánknak, illetve az ökológiai lábnyomunkat is csökkenti.
Egy jól megtervezett ház magával hozza az átgondolt használatot is. Ez egy elég kényes téma, hiszen az igények időről-időre változnak, így nem biztos, hogy a kezdeti használati igények és mód megfelel majd a későbbiekben is.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!