Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Kiállítás

Tejfoltos utazás a múltba – a tejeszacskó-tartó különös élete

2025. január 15.

2 perc olvasás

design kiállítás mome tejeszacskó-tartó K11 Labor
Tejfoltos utazás a múltba – a tejeszacskó-tartó különös élete
© K11Labor

A kommunista tervgazdálkodás az abszurdot is négyzetre tudta emelni: a célra teljesen alkalmatlan tároló használatához külön fel kellett találni a speciális tároló-tartót. Tejeszacskó-tartó! Tudod már, miről van szó? Ha igen, akkor azért, ha nem, akkor azért irány a K11 Labor.


„Honey, have you ever heard of »zacskós-tej-tartó«?” – hangzik el Fábry Sándor humoristától a mondat, amit – a történet szerint – egy amerikai nőtől kérdez az első találkozójukon. Habár a zacskóba csomagolt tej a világ más pontjain sem volt teljesen ismeretlen, a szocialista Magyarországon forgalmazott formátummal és a vele járó körülményekkel – a kifolyt tejtől büdösödő tejesládával, a bolti hűtőpult szélén pihenő törlőronggyal és a  otthoni tárolására tervezett plasztik tejeszacskó-tartó tejkiöntőkkel aligha találkozhatott Fábry ismerőse – olvasható az egyedi kiállítás ajánlójában.


A tejeszacskó-tartó múltja és utóélete
A kiállítás főszereplője a műanyag tejeszacskó-tartó – kiemelten az Ernyey Gyula és Gollob József tervezte modell –, ami a magyar háztartások alapvető felszereléséhez tartozott a hetvenes és a nyolcvanas években. Mi hívta életre ezt a tárgyat? Hogyan változott a műanyaghoz való viszonyunk az elmúlt ötven évben? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a kiállítás, amit a MOME korábbi hallgatói, Mayer Kitti, Viski Noémi és Novák Piroska hívták életre. A tárlaton a tejfogyasztást ösztönző plakátoktól, a csomagolás evolúcióján át, a megoldást jelentő, fröccsöntött tejtartó történetét és annak utóéletét is bemutatják.  

Kép: Vasedény

Tejeszacskó-tartók és hozzá fűződő személyes történetek
A kiállítás része a – K11 Labor kezdeményezte – közösségi gyűjtésre érkezett tejkiöntők színes kavalkádja is. Ezeket a darabokat az aktív újrahasznosítás vagy a „jó lesz még valamire” elve mentette meg az enyészettől. A tejeszacskó-tartók használóitól származó személyes történetek – kiegészülve Ernyey Gyula videóinterjújával és különböző szakterületek képviselőinek kortárs reflexióival – segítenek más-más nézőpontból megérteni, hogy az emblematikus tárgy milyen szerepet töltött be a hazai designkultúrában.



Kurátorok: Mayer Kitti, Novák Piroska, Viski Noémi

Kurátorasszisztens: Fedics Laura

Grafikai tervezés: Szilágyi Anna Katalin

A kiállítás 2025. január 22-ig látogatható a K11 Laborban.


Figyelem

Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!

Még nem múltam el 18 éves