Ahogy a belső, úgy a külső terek megtervezése is komplex feladat, és sosem lehet elég korán elkezdeni. Tervezzük meg alaposan, és kérjük szakember segítségét is.
Beltéren szinte gondolkozás nélkül vesszük igénybe lakberendező vagy belsőépítész szakértelmét, kint ez már jóval ritkábban fordul elő. Pedig a nyitott tér által nyújtott számtalan lehetőség megfelelő kiaknázásához elengedhetetlen lehet a szakértői látásmód, aki nem csak megvalósítja azokat a funkciókat, amit te megálmodsz magadnak, de jól ismeri a kültéri termékek hazai kínálatát is. Te csak mond el neki, hogyan szeretnél élni a kertben, és élvezd a végeredményt.
Addig is nézzük meg, mire érdemes leginkább figyelni a tervezéskor.
Első lépésként üljünk ki a kertbe egy pohár borral a kezünkben, és gondoljuk át, hogyan töltenénk legszívesebben az időt a szabadban. Most ne foglalkozzunk a növényekkel, a zöldfelületekkel, csak azokkal a funkciókkal, amire az ellazuláshoz szükségünk lehet. Aludni szeretnél az árnyas fák alatt? Sütni-főzni a családnak? Úszkálnál egyet a medencében? Vagy inkább egy függőágyban olvasgatnál? Ha megfogalmazod az igényeid, jöhet a tervezés!
1. Tájolás
Merre szeretnél közlekedni a térben? Mi az uralkodó szélirány? Milyen irányban halad a nap? Ezek mind-mind meghatározzák, hogy hol lesz a legjobb helye a kültéri konyhának, a kerti pihenőnek, medencének.... Ez határozza majd meg azt is, hogy hol milyen kiegészítőkre lesz szükség, mint a fény és az árnyék, a hűtés vagy épp a fűtés, melyek mind jelentősen növelik a kint eltölthető órák számát, így segítve, hogy a kert négy évszakos élettérré váljon.
2. Méretek
A sokszor aránytalanul nagy zöldfelület miatt nincs hely egy kényelmes terasz, vagy pihenőhely kialakítására. Bánjunk nagyvonalúan a terekkel kint is! Ne a terasz mérete szabja meg a lehetőségeket, hanem fordítva! Igazítsuk a funkciókhoz a burkolt felületek arányát, és már ezen a ponton válasszuk ki a kerti bútorokat, kiegészítőket, hisz így jobban látjuk majd, mennyi helyet igényelnek. Lehet egyszerűnek tűnik, mégis sokszor a helyhiány szab gátat annak, hogy maximálisan ki tudjuk élvezni a kertet, teraszt.
3. Ami bent az kint...
És ezt nem csak úgy értjük, hogy minden beltéri életteret ki kell hozni a szabad ég alá. Vigyük ki a bent uralkodó designt, hiszen a nyílászárókon át kintről be, bentről pedig kifelé látunk. Mindig úgy válasszunk kültéri bútorokat és kiegészítőket, hogy azok összhangban legyenek a ház stílusával.
4. Egy funkció – egy élettér, azaz zónázzunk
A zónázás egy olyan dizájntrükk, melyet beltéren és kültéren is használunk. Gyakorlatilag felosztjuk a teret különböző részekre, egy kertben például lenne egy rész az étkezésre, egy a pihenésre, egy a társalgásra egy pedig a napozásra, és így tovább, amire csak felmerül a házigazdák igénye. Saját csillagvizsgáló a kertben? Vagy szivarszoba? Esetleg egy panorámás alkotóműhely? Olvasószoba? Csak, hogy pár ötletet bedobjunk. Szóval ne akarjunk egy helyen pihenni, enni és napozni. Próbáljunk meg annyi teret berendezni, ahány funkcióra szükségünk van. Ideális esetben lesz hely az olyan praktikus és otthonos kiegészítőknek is, mint a világítás, hűtés és fűtés, tárolás vagy árnyékolás.
5. A szükséges közmű kiállások
Ha szeretnénk öntözőrendszert, medencét vagy pezsgőfürdőt, tudjuk mire van szükségünk, de mi a helyzet azokkal a kényelmi eszközökkel, amik lehetővé teszik, hogy a kertet maximálisan és akár az év 365 napján ki tudjuk használni? Gondoljuk át, hol lesz szükségünk áramkiállásokra (konyha, árnyékolás, fűtés, hűtés, világítás, zene...), gázra (konyha), vízre (konyha, tusoló, hűtés), esetleg csatornára (konyha, tusoló).
6. Tárolás
Hova fogjuk rakni a kerti kiegészítőket, a díszpárnákat, a gyerkőc játékait? Már a tervezés fázisában érdemes végiggondolni, hogy mekkora helyre van szükségünk: elegendő egy felnyitható tárolóláda, vagy esetleg egy külön helyiség, kisház kell a rendrakáshoz?
+ 1 Tipp: Gondolkodj 365 napban, tegyél azért, hogy legyen lehetőséged télen elkészíteni egy kürtőskalácsot a grillen, vagy forralt bort szürcsölni a kedvenc kerti kanapédon. Hogy ősszel is napfürdőzz a szabadban, vagy hogy elcsípd a tavasz első meleg napsugarait. Ha tudatosan állsz a témához, valóban egy teljes, télen nyáron használható élettérrel bővíted ki otthonodat kint, a szabadban.
A Tectona Grandis több évtizedes kertberendezési tapasztalattal, a nemzetközi trendeket és kínálatot jól ismerve segíthet neked a kertberendezésben, és végigkísérhet a folyamaton a tervezéstől egészen a megvalósításig. Kerttervezési szolgáltatásunkról itt tájékozódj!
Tectona Grandis
2045 Törökbálint, Tó utca 2.
tgselection.hu
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!