Japánban a természetet nagyra becsülik és szeretik. Valójában senki sem ismeri ennek a hagyománynak a valódi eredetét vagy a mögötte álló filozófiát. Egyesek egyszerűen azt mondják, hogy ez mindig is így volt, míg mások azzal hozzák összefüggésbe, hogy Japánt hegyek és erdők veszik körül. Több módja is van annak, hogy a belső tér szoros kapcsolatban álljon a természettel. Ha erre vágysz, érdemes a japánoktól tanulni!
A japánok számára a természeti környezet a tisztaság, az egyszerűség és a békesség szimbóluma. A japán építészek és tervezők igyekeznek a természeti környezetet utánozni, hogy olyan minimalista design jöhessen létre, ami a belső térben békét és nyugalmat sugároz.
Mivel a japán kultúra magáénak vallja és ünnepli a természetet, a legjobb módja annak, hogy kapcsolatot teremtsenek maguk és a természeti környezet között az, hogy a természetet bevezetik az otthonukba.
Az első dolog, amit a japán otthonok tervezésénél figyelembe vesznek, a terek tájolása. Néha az otthonokat észak vagy dél felé tájolják, hogy a hegyekre vagy a vízre lehessen rálátni, de a legvalószínűbb, hogy egy kertre fognak nézni.
Az egyik legismertebb hagyományos módszer a természet elemeinek hozzáadására a művészi növények használata a tér díszítésében. Ilyen növények jellemzően a bambusz vagy a bonsai fák. Használhatók pálmák, cseresznyevirágok és orchideák is.
Egy másik módja ennek az, hogy olyan nagyméretű nyílásokat alakítanak ki, amik lehetővé teszik a külső természeti környezetnek való kitettséget. Ilyen nyílások lehetnek a nagy ablakok, egy tolóajtó, vagy egy természetes kert megléte az otthonon belül. Ebben a kertben gyakran van egy vízjáték, ami természetes hangot és tájat ad a térhez – így békét, tisztaságot és nyugalmat tükröz.
A kert a legközvetlenebb módja annak, hogy a természet elemeit hozzárendeljék a belső térhez. De vannak más módok is, amikkel a természet fogalma hozzáadható az enteriőrökhöz. Az egyik ilyen lehetőség a természetes anyagok nyers formában történő felhasználása. Ilyen például a fapadló vagy a természetes fából készült bútorok használata, a tatami, azaz rizsszalmából készült szőnyegpadló, és a shoji ajtók, amik az áttetsző természetes papíron keresztül beengedik a fényt amellett, hogy a teret a külvilág felé nyitják meg.
A térben használt színpaletta is a természet utánzásának egy hatásos módja. Ilyen természetes színek a barna variációi, amik a fákat szimbolizálják, valamint a fehér és szürke árnyalatai a sziklák és kövek szimbolikus megjelenítésére.
A japán stílusú építészetben és belsőépítészetben a természeti elemek alapvető fontosságúak, és nem hagyhatók figyelmen kívül a tervezés során, mivel ez a hagyományaik része.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!