Akár 5, akár 25 évesek a gyerekek, van egy szabály, amit veszekedés esetén minden szülőnek be kellene tartania.
A veszekedés bármilyen korban és bármilyen okból kirobbanhat a testvérek között, a szülőket pedig ez általában nagyon megviseli. A kicsik képesek egy játékon is összeveszni, míg a nagyobbaknál akár a zsebpénz miatt is kialakulhat egy-egy heves vita.
Ilyen helyzetben minden szülő szeretne segíteni a gyermekeinek, ám nem minden ötlet válik be a felek kibékítésére. Denis Liam Murphy coach és viselkedés szakértő a Huffington Postnak adott interjújában adott egy tanácsot a szülőknek, hogy mi az a gyakori hiba, amit mindenképpen el kell kerülni szülőként.
A legtöbb szülő néhány percnyi veszekedés után ráparancsol az egyik gyermekére, hogy kérjen bocsánatot a másiktól. Ez azonban hosszú távon többet árthat a gyerekek személyiségfejlődésének és a testvérek viszonyának, mint gondolnánk.
A bocsánatkérés néha hasznos, de általában csak a konfliktus felületi kezelése. Ne ezt a gyors megoldást válasszuk a probléma valódi okának feltárása helyett.
Állítását több, felnőtteken végzett kutatás is alátámasztotta. Az eredmények azt mutatták, hogy azok a párok, akiknél az egyik félnek idő előtt, „kényszerből” kellett bocsánatot kérnie a másiktól, általában sokkal rosszabbul jöttek ki a konfliktusból, tehát a túl korai bocsánatkérés ártott a kapcsolatnak.
Murphy szerint érthető, hogy ezt várjuk el a gyerekinktől, hiszen nekünk is ezt tanították, de azt javasolja, gondoljunk bele abba, hogy a bocsánatkérés valójában a hibáink beismerésének szinonimája. És ha elképzeljük, hogy valójában ez úgy csapódik le egy gyerekben, mintha a bocsánatkéréssel a hibáit kellene beismernie naponta akár többször is, akkor könnyen beláthatjuk, hogy ez az önbizalomnak egyáltalán nem tesz jót.
Két magabiztos ember között sokkal kevesebb konfliktus alakul ki, mert sokkal kevesebb bizonytalanság van jelen az életükben, és sokkal empatikusabbak lesznek egymással.
Akár oda is vezethet ez a nevelési módszer, hogy önbizalomhiányos felnőttekké válnak ezek a gyerekek, akik semmilyen helyzetben nem lesznek képesek kiállni magukért.
A szakértő ezért azt javasolja, hogy a bocsánatkérés követelése helyett abban segítsünk a gyerekeinknek, hogy megtanulják kifejezni az érzéseiket és a kívánságaikat, illetve hogy elsajátítsák a másikra való figyelés és meghallgatás képességét. A kisebbek esetében pedig mindig az a célravezető, ha hagyjuk lecsillapodni a kezdeti haragot mindkét félben, de később mindenképpen feltárjuk a probléma gyökerét.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!