1998 óta először újra felmerült annak a lehetősége, hogy Nagy-Britannia visszatér az állatokon való teszteléshez.
A Brexit hatásai fokozatosan érvényesülnek a szigetországban, és néha még magukat a briteket is meglepi, milyen következményekkel jár az, hogy az Egyesült Királyság kilépett az Európai Unióból. Legutóbb például felmerült annak a lehetősége, hogy Nagy-Britannia 23 évvel a kozmetikai termékek állatokon való tesztelésének betiltása után visszatér a kegyetlen gyakorlathoz.
A brit kormány által közzétett levél szerint az Egyesült Királyság az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) azon határozatának megfelelően fog eljárni, amely előírja, hogy bizonyos összetevőket állatokon kell tesztelni a biztonságosság érdekében. Nem meglepő módon ezt sokan hatalmas visszalépésnek tartják.
Az EU tagjaként korábban az Egyesült Királyságnak az uniós előírásoknak megfelelően tilos lett volna az ilyen gyakorlat – a Brexitet követően azonban az Egyesült Királyságnak most újra meg kell határoznia a témával kapcsolatos álláspontját. Az ECHA döntése két olyan, a német Symrise illat- és aromaanyag-gyártó által gyártott összetevőt határoz meg, amelyek esetében a kémiai biztonsági előírásoknak való megfelelés érdekében állatkísérleteket kell végezni.
A kozmetikumokkal kapcsolatos állatkísérletek újbóli bevezetése jelentős visszhangot váltott ki az ország határain belül és kívül egyaránt. A Cruelty Free International (CFI) a belügyminisztériumtól azt a tájékoztatást kapta, hogy a kormány „felülvizsgálta a témával kapcsolatos politikáját.” A belügyminisztérium ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az állatkísérletekre vonatkozó brit törvények nem változtak, de a kampányolók aggódnak amiatt, hogy a döntés elkerülhetetlenül a kegyetlen gyakorlat szélesebb körű alkalmazásához vezethet.
Miután évtizedeken át kampányoltak az állatkísérletekre vonatkozó szabályok szigorításáért, és számos szépségipari márka kivonta termékeit az olyan országokból, mint például Kína, ahol a kozmetikumok értékesítéséhez kötelező állatkísérleteket végezni, az Egyesült Királyság jogszabályi pálfordulását a haladásra mért csapásként értékelik.
„Ez a döntés lyukat üt az Egyesült Királyság régóta tartó vezető szerepén, miszerint a kozmetikai termékek esetében nem végeznek állatkísérleteket, és megcsúfolja az ország azon törekvését, hogy a kutatás és az innováció élvonalába kerüljön, mivel ismét olyan kegyetlen és indokolatlan kísérletekre támaszkodik, amelyek több mint fél évszázados múltra tekintenek vissza” – mondta a The Guardian című lapnak dr. Katy Taylor, a CFI tudományos és szabályozási ügyekért felelős igazgatója.
Mindez egy olyan korban merült fel, amikor a fogyasztók 84%-a saját bevallása szerint nem vásárolna kozmetikai terméket, ha tudná, hogy azt vagy annak valamelyik összetevőjét állatokon tesztelték (a Frame 2020-as felmérése szerint), az Egyesült Királyság visszalépése tehát nemcsak a jelenlegi technológiával nem áll összhangban, de a szépségiparral kapcsolatos jelenlegi fogyasztói és társadalmi hozzáállással sem.
Forrás: Elle
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!