A tisztaság és rend guruja talán túllőtt a célon?
Mindenkivel előfordul, hogy az otthonában a szekrényben vagy a fiókban talál elszórva egyfél pár zoknit vagy egy felsőt, ami a porcicáktól már szinte felismerhetetlen színűvé vált. Ezek a tárgyak valahogyan feledésbe merültek, mióta kipróbáltuk Marie Kondo rendrakási módszerét.
Marie Kondo hirtelen népszerűvé vált sorozata nézése közben én és a kisebbik gyerekem immunisak maradtunk: ő a kora, én pedig a lustaságom miatt. Azonban a feleségem hetente állított haza hatalmas zacskókkal, tele ruhákkal és sokszor elcsodálkoztam, vajon honnan szerzi ezt a rengeteg darabot. A nagyobb gyerkőc néha, amikor meglátja a temérdek mennyiségű ruhahalmot, ordítani kezdett: "Biztos vagy benne, hogy ez mind örömet okoz?" Tudtam, hogy jövő héten még nagyobb szatyrokkal állít majd be és be kellett vallanom magamnak, hogy jól esett volna valamit úgy a polcra rakni, hogy azzal ne kockáztassam meg, hogy minden ledől róla. Amikor belekukkantottam a szekrényekbe, rettenetes érzés fogott el: egy zsúfolt babaházban élek.
Marie Kondo módszerét először a Rend a lelke mindennek c. könyvén keresztül terjesztette, majd netflixes sorozatával folytatta. Pár percet egy nap arra szánni, hogy megtanuljuk ezeket a praktikákat és átültessük őket a gyakorlatba is, nem biztos, hogy az a hobbi, amire sokan vágyunk, de jelentősem javítja az életszínvonalunkat. Egy nő, aki a világ másik feléről érkezik az otthonunkba, fizetünk neki, hogy leszidjon bennünket és hogy tanuljunk valamit tőle, amit már a nagymamánk is nagyon jól tudott: rendet rakni. Ez egy kissé túlzás, hiszen a valóságban néhány évtizeddel ezelőtt más volt a helyzet: nem volt olyan anyagi és gazdasági jólét, mint most, így felhalmozni sem tudtunk ennyire. Pár évtizede szó sem volt a fenntartható életmódról, a műanyag és a nem lebomló dolgok kiiktatásáról. Az eltevés és gyűjtögetés korszaka volt az, hányszor hallottuk a szüleinktől, hogy ne dobjunk ki semmit, még egy műanyag villát sem, "mert még jól jöhet".
Gyanítom, hogy az ehhez hasonló sorozatok sikerre abban rejlik, hogy az epizód során látunk valami felszabadítót a családokon: a sorozatban persze extrém esetekkel találkozunk, ahol az emberek olyannyira elfajultak, hogy a ház egyes szobáiba nem tudnak belépni. Aztán jön ez az apró, mosolygós és törékeny nő, és a maga szelíd kiztartásával ráveszi az embereket, hogy dobják ki, ami felesleges és teremtsenek harmóniát. De valamit nem értünk. Most, hogy megnyílt első online áruháza, ahol a számára legkedvesebb tárgyakat árulj, azt szeretné, hogy először ürítsük ki a lakásunkat, majd töltsük meg az ő termékeivel?
Van valami, amit valószínűleg minden szülő elképzelt már: Kondo tökéletes házát a tökéletes berendezésével és tisztaságával, ahogy összedől, de nem betörők vagy általunk, nem. A legszebb büntetés formájában: gyerekek keze áltat! Marie Kondo-nak volt már egy gyereke, amikor híres lett, majd nem sokkal azután érkezett a második babája. És a gyerekek pont olyan hurrikánszerűek, ahogy elképzeltük: a tisztaság guru saját maga mondta. Sőt, kifejlesztett egy módszert arra, hogyan vonja be a gyerekeket is a rendrakásba már kis korban. De ez még nem volt elég: először a tinédzsereket megcélozva kiadott egy könyvet: egy szerelmi történetet, manga illusztrációval, amelyben maga Kondo is megjelenik, ő segíti a főszereplőt, hogy rendbe tegye az életét és az otthonát, amivel megnyerheti annak a fiúnak a szívét, akibe szerelmes. El tudsz elképzelni ennél émelyítőbb és didaktikusabb (és még szexista is) történetet? Várj, míg a cikk cégére érsz.
Rögtön ezután, Marie Kondo a kisebb generációt vette célba, kiadott egy gyerekkönyvet "Kiki & Jax" címmel. Én nem vettem meg, az illusztráció nem a kedvencem és szerintem a gyerekeimnek sem. De ez nem számít, ami fontos, az az üzenet. Marie Kondo mondta, hogy az ötlet akkor pattant ki a fejéből, amikor ránézett a lányaira. Állítólag ők adták a főszereplő karakterekhez az ihletet. Majd, a híres gyerekkönyv szerzőhöz, Salina Yoon-hoz fordult, és már is kiadták a Kiki & Jax c. mesét.
Van egy mókus, aki minden társához hasonlóan a legkülönbözőbb tárgyakat és elemeket halmozza fel. Ott van a bagoly, ami a mókussal ellentétben szeret válogatni. Ők ketten barátok, de egy bizonyos ponton nem játszhatnak többé együtt, mert a mókus kicsi otthonában nem találják meg azt a játékot, amivel játszani akartak. A baglyot ez idegesíti és elmegy. Azután a mókus folyamatosan a baglyot kérdezi a titkos elemről, ami belőle hiányzik, hiszen képtelen rendet tartani és mi történik? A KonMarie metódus beindul, majd jön a happy end.
Ha egy könyv didaktikus és edukatív szeretne lenni, akkor legalább állítson igaz dolgokat. Kondo-nak és Yoon-nak eszébe sem jutott szakértőt felkérni a témában, aki segíteni tudott volna ("Sosem csinálok olyat, mindig a saját tapasztalataimat veszem elő" - mondta a szerző.) Helyettük megtette a New York Times, egy pszichológus véleményét kérte a könyvvel kapcsolatban. "Az üzenet, amit ez a könyv közvetít, lényegében annyi, hogy ha rendetlen gyerek vagy, nem lesznek barátaid. De ez nem igaz! Azt gondolom, hogy nincs olyan gyerek, aki, ha nem talál egy játékot, ott hagyja a barátját és inkább hazamegy."
Röviden, még a mi szüleink is tudták, hogy nem fenyegetéssel kell nevelniünk a gyerekeiket. Az igaz, hogy a gyerekek hajlamosan utánozni azt, amit a könyvekben olvasnak (és amit a családban látnak), de az is igaz, hogy minden gyereknek megvan a saját karaktere. Van, aki nehezen tud elszakadni a játékaitól vagy néhány tárgytól. Pár tragédia után mi, szülők megtanuljuk, hogy mindig meg kell kérdezzük a gyerekünket, mielőtt bármelyik holmiját kidobnánk. Marie Kondo, úgy tűnik azt jól tudja, hogy minden személy saját maga által dönti el, hogy mire van szüksége és mire nem, ez jól látszik ebből a posztból is.
A lányom például, velem ellentétben és kicsit az anyjához hasonlóan, nem szeret nosztalgiázni: mindig előre tekint, sosem akar valamit kétszer ugyanúgy megcsinálni. Gyerekként sokszor ő kér meg minket, hogy tegyük el néhány régi játékát (hogy helyet szabadítsunk fel az újaknak, persze.) De emlékszem, egyszer, mikor egy tucatnyi játékot pakoltam össze, majd egy átlátszó dobozzal elindultam a pincébe, a lányom hisztérikusan kiabálni kezdett: "Ne, a plüsseim!" Tudtam, hogy kevésbé a játékok érdeklik, mint inkább az a korszak, amit a plüssök jelentettek neki és amiről jól tudta, hogy többé sosem tér vissza.
Dario De MarcoAz általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!