Alexandra Burke a brit tehetségkutató ötödik nyerteseként tapasztalta meg a zeneipart átható rasszizmust – és a BLM-mozgalom hatására ma már mer beszélni az őt ért incidensekről.
Éppen a világjárvány előtt fél évvel vonult vissza a nyilvánosság elől Alexandre Burke énekesnő egy magánéleti veszteség miatt, így két év pihenés után újult erővel tért vissza a színpadra. Méghozzá egyenesen a londoni West End színpadára, ahol júliusban debütált a József és a színes, szélesvásznú álomkabát narrátoraként – a musical történetében ő az első színes bőrű előadó, aki eljátszhatja ezt a főszerepet.
Ez mérföldkő a színész-énekesnő életében, aki már korán megtapasztalta az előadóipart átható rasszizmust. Bár nem tervezte, hogy részese lesz a faji hovatartozásról szóló párbeszédnek, a Black Lives Mozgalom hatására azonban úgy érezte, a nyilvánosság előtt is mesél a negatív tapasztalatairól. „Épp egy BLM-mozgalomról szóló dalon dolgoztam a stúdióval egy Zoom-hívásban, és arról beszéltem, hogy mit érzek az egésszel kapcsolatban, amikor borzongás futott végig a testemen. Azt mondtam, hogy szükségem van egy percre, lecsuktam a laptopot, felmentem az emeletre, bekapcsoltam a telefonom kameráját és elkezdtem beszélni.”
Tavaly posztolt Instagram-videójában őszintén beszámolt róla, hogy miután 2008-ban megnyerte a brit X Faktor ötödik szériáját, a szakmában olyan tanácsokat kapott, mint hogy ne viselje befonva a haját vagy hogy fehéríttesse ki a bőrét. „Most már nyíltan beszélünk ezekről, mert biztonságosnak érezzük, hogy beszéljünk róla. Máskülönben túlságosan félnénk” – mondta Burke a The Guardiannek adott interjújában.
Alexandra ezután felidézte, hogy édesanyja már idejekorán óva intette az iparágban mélyen gyökerező előítéletektől. Melissa Bell a 80-as években ismert Soul II Soul zenekar énekesnője volt, 15 éves koráig pedig menedzserként segítette lánya karrierjét. „Figyelmeztetett, hogy az emberek elkerülhetetlenül felhozzák a bőrszín témáját. Amikor az együttesben énekelt, azt tanácsolták neki, hogy ne vállaljon gyereket, mert a fekete bőrű nők már így is küzdenek.”
Bár Burke gyerekkorától kezdve megtapasztalta a rasszizmus enyhébb formáit, igazán akkor eszkalálódott a helyzet, miután 19 évesen megnyerte a tehetségkutatót. „Egy gyönyörű show-n készültem fellépni Sir Bruce Forsyth tiszteletére, a hajam kontyba volt kötve, a babahajaim pedig előre voltak fésülve. Egy klasszikus, elegáns fekete ruhát viseltem. Fél órával azelőtt, hogy színpadra léptem volna, a fodrászom odajött hozzám, és azt mondta: ’Most szóltak, hogy elég agresszívan nézel ki ezzel a frizurával. Változtatnunk kell rajta’” – idézte fel az énekesnő, aki azt is megtudta, az akkori lemezkiadója kifogásolta a homlokára fésült babahajakat.
Alexandra szerint a BLM-mozgalom hatására a zeneiparban is érezhető a változás, de mint mondja, még sok mindent kell tenni a rasszizmus felszámolása érdekében, a zenében és azon túl is. „Remélem, hogy az emberek nem felejtik el. Imádkozom, hogy egy nap ez teljesen megváltozzon – de ez nem a mi életünkben fog megtörténni.”
Az énekesnő jelenleg a West Ham futballcsapat kapusával, Darren Randolph-fal él párkapcsolatban, így a foci világában is látja a rasszista támadásokat. „Annyira sok a gyalázkodás. Ezért is mondom, hogy ez egy lassú változás, és nem tudom, hogy a mi életünkben teljesen végbe fog-e menni. Alig néhány héttel ezelőtt még majom emojikat és egyéb szörnyű bántalmazásokat láttunk online” – elevenítette fel a közelmúlt rasszista támadásait Burke.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!