Főszerepben az élet
A ’90-es évek kedvenc tinisorozata tíz éven keresztül szórakoztatta a közönséget úgy, hogy közben olyan problémákra és jelenségekre is felhívta a figyelmet, mint a nem kívánt terhesség, az evészavarok, a drogfogyasztás veszélyei vagy az AIDS. Egy egész generáció nőtt fel Brandon, Brenda, Kelly, Donna, Andrea és barátaik történetén, aminek akkora sikere volt, hogy mintájára több, hasonló koncepciójú sorozat is született.
Melrose Place (1992-1999)
A Beverly Hills 90210 „mellékhajtásának” készült a szintén Los Angelesben játszódó, fiatal felnőttek életét bemutató sorozat. Eleinte unalmasan hasonlónak tűnt a nagy elődhöz, de a második évadtól kezdve, Amanda áskálódó karakterének színrelépésével önálló életre kelt. A hét évadot megélt műsorban olyan témák kerültek felszínre, mint a szexizmus, a családon belüli erőszak, a depresszió vagy az abortusz kérdése, de a melegekkel szembeni intolerancia leküzdéséért is sokat tett Matt karaktere, aki öt éven keresztül állandó szereplője volt a sorozatnak.
Jóbarátok (1994-2004)
A világ talán legnépszerűbb, sajátos humorú szitkomjának utolsó epizódját 51 millió amerikai néző követte, ezzel pedig beírta magát a televíziózás történelmébe, mint a negyedik legnézettebb utolsó résszel bíró sorozat. A nézettségi rekordok mellett azonban a Jóbarátoknak óriási kulturális hatása is volt. Sokáig az egész világon a Rachel frizura volt a legnépszerűbb hajviselet a nők körében, és Joey „Na, mi a helyzet?” kérdése is bekerült a köznyelvbe. Egy iráni üzletember például Central Perk franchise-t indított és 32 országban jelentek meg kávézói. Társadalmi szerepe azért jelentős, mert egy teljesen új életstílust és alternatív családmodellt népszerűsített az adott időszakban.
Ally McBeal (1997-2002)
Az öt évadot megélt romantikus sorozat főszereplője a makacs, független, mégis esendő és szerethető Ally McBeal, akinek karaktere számtalan nézőt vonzott. A zeneorientált szériát rengeteg kritika érte a feministák részéről: problémásnak tartották, hogy a címszereplő bosszantó és aláássa a nők tekintélyét a jogászszakmán belül, mivel nyíltan vállalja jogi ismereteinek hiányosságát, szeleburdi, érzelmileg instabil és túl rövid szoknyákat hord. Mindettől függetlenül a szarkasztikus humorral megáldott és szürreális világot bemutató sorozat ma is korszakalkotónak számít.
Szex és New York (1998-2004)
A nagyvárosi glamúrt éltető Szex és New Yorknak nemcsak a Cosmopolitan koktél vagy a Manolo Blahnik és más cipőcsodák népszerűségét köszönhetjük, hanem a szingliség fogalmát is. Habár a nőiséget újszerűen ábrázoló és szabadszájúságáról ismert szériát számtalan kritika érte azért, mert a nőket sokszor szexuális tárgyként és gyermetegnek ábrázolja, a férfiakat lealacsonyítja és irreális életképet sugall, mégis a mai napig érezhető a kulturális hatása.
Született feleségek (2004-2012)
A tavaly véget ért, nyolc éven át tartó sorozat a kertvárosi, családos nők világát tárta fel előttünk, és iróniája tette igazán népszerűvé. A meghökkentő történetben a házasélet viszontagságai, az intrika, a szerelmi kapcsolatok és a családi lét szövevényes hálója, a karrier és a család közti választás dilemmája került elő minden részben. Az említett témák őszinte bemutatása óriási nézettséget produkált, főként az első néhány évad során.
L. (2004-2009)
Az öt éven át futó L-hez hasonló televíziós sorozatra korábban nem volt példa, így már maga a léte is óriási pozitívum. Habár a leszbikusok, biszexuálisok és transzneműek életét bemutató széria vegyes fogadtatásban részesült, a New York Times az első évad után az egekig magasztalta, és számos kritikus kiemelte, hogy égető szükség volt egy olyan sorozatra, ami őszintén mutatja be egy kisebbségi és alulreprezentált csoport nézőpontját a hétköznapi problémákról.
Csajok (2012- )
Alig egy éve indult hódító útjára, de máris számos díjjal büszkélkedhet. Főszereplője és egyben rendezője Lena Dunham, akit egyesek sajátos nőábrázolása miatt támadnak, mások viszont pont ezért rajonganak érte. A nyers és sallangoktól mentes sorozatot a Szex és New York realitásokra hangolt, fiatalabb verziójaként is jellemezték már. A hasonlóság nem véletlen, hiszen a történet középpontjában négy huszonéves New York-i lány áll, akik megpróbálnak megfelelni az élet kihívásainak. Sikerét többek között életszerűségének és őszinteségének köszönheti.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!