Ha szeretnéd tudni, mi történik egy pánikroham alatt, most minden kiderül.
Egy pánikroham esetén az emberi test rengeteg mindenen keresztül megy. Azt fontos tudni, hogy a pánikroham átmeneti erős félelemérzet vagy rossz közérzet, jellemzően hirtelen támad és általában nem tart fél óránál tovább. Tüneteiben különbözik más szorongásos betegségektől: a pánikroham hirtelen csap le, látszólag nincs kiváltó oka.
Pánikroham esetén az alábbi tünetekből legalább 4 jelentkezik.
A pánikrohamot sokan összetévesztik a szívrohammal. A tünetek hasonlónak tűnhetnek, de a pánikrohamok nem életveszélyesek. Általában néhány perc alatt elmúlnak, de néha órákig is elhúzódhatnak, ám ez a ritkább eset. Utána az ember nagyon kimerültnek érezheti magát.
A tested „harcolj vagy menekülj” válasza áll ezeknek az intenzív fizikai tüneteknek a hátterében. Amikor az ember fenyegetéssel találkozik, akkor az idegrendszer működésbe lép. Az adrenalin hormon beáramlik a véráramba, így a szervezet éber állapotba kerül. A szívverés felgyorsul, és ezáltal több vért küld az izmokhoz. A légzés gyorsabb és felületesebb lesz, valamint megugrik a vércukoszrint. Az érzékek is élesebbek lesznek. Mindezek a változások – amelyek egy pillanat alatt megtörténnek – megadják azt az energiát, amelyre szüksége van az adott személynek a veszélyes helyzettel való szembenézéshez vagy a veszélyek gyors kilábalásához.
A véletlenszerű pánikrohamok esetén azonban a szervezet ok nélkül éber állapotba kerül. A kutatók nem tudják pontosan, mi váltja ki őket. Kiderült azonban, hogy a fizikai hatások valódiak: pánikroham alatt a szervezet adrenalinszintje 2,5-szeresére vagy még többre emelkedhet. A pánikrohamok nem feltétlenül jönnek olyan váratlanul, már lehet előjelük. A fizikai változások körülbelül egy órával a roham előtt kezdődhetnek. Egy tanulmányban a pánikbetegségben szenvedők olyan eszközöket viseltek, amelyek nyomon követték szívműködésüket, izzadásukat és légzésüket. Az eredmények a normálnál alacsonyabb szén-dioxid-szintet mutattak, ami a gyors, mély légzés jele, valamint lélegzetkiesést okozhat, már körülbelül 45 perccel a pánikroham előtt.
A tudósok még mindig azt tanulmányozzák, hogy a pánikrohamok hogyan befolyásolják az agyat. Lehetséges, hogy az agy azon részei, amelyek a félelemhez kötődnek, aktívabbá válnak egy epizód során. Egy nemrégiben végzett tanulmány kimutatta, hogy a pánikbetegségben szenvedő emberek agyának egy része sok aktivitást mutatott, amely a „küzdj vagy menekülj” válaszhoz kötődik. Más tanulmányok lehetséges összefüggéseket találtak a pánikbetegség és az agyban lévő vegyi anyagok között. Az állapot összefügghet a szerotoninszint egyensúlyhiányával is, ami befolyásolhatja a hangulatot.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!