Nagy port kavart Oli London influencer kijelentése, miszerint etnikai tranzíción esett át, és egy műtétsorozatot követően koreaiként azonosítja magát.
„Végre koreai vagyok! Befejeztem a tranzíciómat és annyira boldog vagyok, hogy sikerült. Nyolc éven át voltam a testem foglya, amit nem éreztem a magaménak” – ezt az üzenetet tette közzé a brit származású influencer, Oli London, aki állítása szerint faji átalakuláson ment keresztül, hogy a híres koreai popegyüttes, a BTS egyik tagjára, Jiminre hasonlíthasson. Oli nem-binárisként és koreaiként coming-outolt – és ha ez utóbbi abszurdnak hangzik, az nem véletlen.
Miután nem kevesebb, mint 18 plasztikai beavatkozáson esett át annak érdekében, hogy koreai vonásai legyenek, Oli egy YouTube-videóban mesélt arról, hogy a koreai kultúrát a saját identitása részének tekinti, és a műtétek segítettek neki, hogy fehérből koreai etnikumúvá változzon. Kritikusai azonban a kulturális kisajátítás miatt szólaltak fel ellene, szerintük ugyanis Oli kihasználja az ázsiai kultúrát a saját üzleti érdekében, miközben néha már karikatúraszerűen sztereotipizálja a koreai hagyományokat. Az influencer még egy saját zászlót is létrehozott Korea és az LMBTQ zászlóiból, ezzel is egyértelművé téve, hogy a transzneműséget az úgynevezett „transzfajúsággal” próbálja egy szintre hozni.
Nem ez az első eset, hogy az etnikum megváltoztatása szóba került: 2017-ben bukkant fel Rachel Dolezal, egy fehér nő, aki magát színes bőrűként azonosította, nagy felháborodást váltva ki. Az ő esete heves vitákat váltott ki, különösen azután, hogy egy feminista magazinban, a Hypatiában megjelent cikk a transz nőkhöz hasonlította őt. Az egész jelenség gyenge pontja ugyanis éppen az, hogy összecseng a transzfób emberek legfőbb érvével, miszerint „ha egy férfi nőként azonosíthatja magát, akkor akár állatként vagy tárgyként is tekinthetünk magunkra.” Ez pedig további kérdéseket is felvet: vajon a gender identitás és az etnikum egy szinten vannak? És tényleg előfordulhat, hogy mélyen legbelül valaki úgy érzi, egy másik etnikumhoz tartozik?
Egyesek rámutattak, hogy bár a faji megkülönböztetés társadalmi konstrukció (csakúgy, mint a nemek), alapjában véve elsősorban egy eltérő bőrszínről van szó, amely örökletes: ha tehát fehér vagy, és feketeként azonosítod magad, akkor is megmaradnak a fehér kiváltságaid. Egy másik érdekes szempont az is, hogy a nemi identitás személyes tényező: bizonyára összefügg azzal a kultúrával, amelyben nevelkedtünk, de elsősorban önmagunk megítélését érinti. Az etnikai hovatartozás ezzel szemben, ahogyan Cressida Heyes kanadai filozófus érvel, „nem a véletlenszerű pillanatról, hanem az egész örökségről szól”, vagyis egy kollektív narratíváról, amely az ember származásához és őseihez kapcsolódik. Nehéz tehát a két jelenség közé egyenlőségjelet tenni: fennáll a veszélye ugyanis, hogy ezzel mind a transz emberek, mind pedig a megjelenésükkel és származásukkal kapcsolatos folyamatos diszkriminációt elszenvedő emberek tapasztalatait érvénytelenítjük.
Forrás: Elle
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!