A hely, ahol a legkeményebben büntetik az abortuszt és a vetélést.
Egyre hihetetlenebb, milyen kemény büntetések és tiltások kerültek bevezetésre azokkal a nőkkel szemben, akik abortusz alá szeretnék vetni magukat. És amíg Amerikában egyelőre csak ennek lehetősége miatt lázadnak fel a nők, egy másik országban már azért küzdenek, hogy ne kelljen életük végéig rács mögött tölteni az éveket, ha nem kívánt terhességük lesz, például nemi erőszak miatt.
El Salvadorban akár 50 év börtön is járhat azoknak a nőknek, akik elvetetik születendő gyermeküket. A körülmények sem számítanak, akár nemi erőszak miatt esik valaki teherbe, akár életveszélybe kerül egy a terhességgel kapcsolatos komplikáció miatt, akkor is tilos az abortusz. Pedig ezek az esetek nem ritkák ezen a helyen, az edukáció pedig nyomokban sincs jelen. Az emberek nem tudják, hogyan születik egy gyermek, nincsenek tisztában a biológiai folyamatokkal. Ennek esett áldozatul egy fiatal nő is, aki sem azt nem realizta, hogy terhes, sem pedig azt, hogy szült. Most viszont az életével fizethet, ugyanis 50 év börtönre ítélték.
Súlyosbító körülmények között elkövetett emberölésért 50 év börtönbüntetésre ítéltek egy 23 éves nőt El Salvadorban, aki egy vécén szülte meg kislányát 19 éves korában, aki csak néhány órát élhetett a borzasztó körülmények miatt. A fiatal anya, akit Lesli néven azonosítanak, hat testvérével élt Salvador keleti részén, egy vidéki faluban. Szegény gazdálkodó családja tiszta víz és villany nélküli házban kellett hogy töltse a mindennapokat. Lesli sajnos nem volt tisztában a biolgóiai folyamatokkal tekintve, hogy az általános iskolát sem végezhette el borzasztó körülményei miatt.
A salvadori igazságszolgáltatás június 29-én kihirdetett ítélete csak nemi előítéleten alapul - állítja az Acdatee feminista szervezet egy sajtóközleményben, amelyben bejelentették, hogy az ítélet ellen fellebbeznek a fiatal nő szabadon bocsátása érdekében.
Az Acdatee szerint a bíróság egyik érve az, hogy a fiatal nő nem teljesítette anyai kötelességét, hogy gyermekei védelme legyen az első minden életkörülmény között, pedig ez nehezen lett volna kivitelezhető, tekintve, hogy nem kapott felvilágosítást az élete során egyszer sem, így nem tudta, mi történik vele.
Így eshetett, hogy 2020 júniusában anélkül szült, hogy észrevette volna a háza mosdójában. A 37-40 hetes terhesség után élve született lánya az ügyészség szerint csak néhány órát élt.
Éreztem, hogy valami kijön a testemből, de sötét volt, és nem láttam, mit löktem ki
– magyarázta akkor Lesli, akit ezután kórházba szállítottak, ahol három vérátömlesztést kapott, mielőtt letartóztatták volna.
A salvadori büntető törvénykönyv 1988 óta tiltja az abortuszt, még akkor is, ha nemi erőszak miatt esik valaki teherbe, vagy az anya életét veszélyezteti a terhesség. Aki mégis elveteti a babát, az akár ötven évig terjedő börtönbüntetést is kaphat.
Az Acdatee szerint ez az első alkalom a történelemben, hogy a maximális büntetést szabták ki valakire azóta, hogy a törvényt hatályba helyezték. 2009 óta az Acdatee és más feminista szervezetek támogatásának köszönhetően 65 nőt engedtek szabadon, többségük mélyszegénységből származik, és sürgős, életmentő esetek miatt választották az abortuszt. Ám maradt nagyjából 10 nő, akit nem sikerült még kiszabadítani a rácsok mögül. Az Emberi Jogok Bírósága tavaly elítélte Salvador államot egy nő 2010-ben a börtönben bekövetkezett halála miatt, ahol 30 éves börtönbüntetését töltötte.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!