Ki a sikeres? A szabadúszó? A cégalapító? A részmunkaidős virágkötő?
Ha valaki azt mondja nekem néhány évvel ezekőtt, hogy a tárasági életem abból áll majd, hogy más nőket figyelek, amint a pénzről és a bukásról beszélnek, azt gondoltam volna, elég sivár jövő vár rám. Ehhez képest itt vagyok, egy pohár sörrel a kezemben, az első sorban, és nézem, amint négy nő őszintén beszél a legnehezebb karriermomentumairól a pódiumon – és ez jó érzéssel tölt el engem. A The Power of Quitting (A felmondás ereje) című panelbeszélgetés – amit Naomi Oluleye, a Bumble egyik kommunikációs menedzsere indított Londonban – olyan népszerűnek bizonyult, hogy New Yorkba és Berlinbe is elvitték. Olyan, lázadó szellemiségű nők ünnepe ez, akik maguk alakították a karrierjüket. De az igazi vonzereje abban rejlik, hogy ezeken a találkozókon semmi nem marad kimondatlanul: zsíros állásokból felmondani, rossz anyának, alulfizetettnek lenni, vagy épp nagyon is sokat keresni - ezek a témák mind szóba kerülnek. A nők számára sosem volt könnyű feljutni a csúcsra. De most azt a kérdést tesszük fel magunknak, egyáltalán fel akarunk-e oda jutni. Már kialakulóban van egy új nyelvezet, amely elutasítja azt az elképzelést, hogy csak egyféleképpen lehetünk sikeresek. Sheryl Sandberg vezette be a „mászókakarrier” kifejezést Dobd be magad! című könyvében, amivel a már idejétmúlt ranglétrát helyettesíthetjük. „A létra tetejére csak egyféleképpen lehet feljutni, ám egy mászóka tetejére rengeteg úton-módon felmászhatunk – mondja. – Ezenkívül egy mászóka többeknek kínál szép kilátásokat, nem csak a csúcson lévők számára.” Emma Gannon az angol nyelvben stigmatizáló „per-per” helyett bevezette a „több kötőjeles” kifejezést azon személyek leírására, akik több különböző iparágban is dolgoznak egyszerre (például: tanárnő-barista, fogorvos-ze nész – a szerk.). Arianna Huffngton Kezdd újra! című könyvében írt egy kiáltványt, melyben újradefiniálja a „pénz és hatalom két oszlopa” közé ragadt sikert.
Ezek a könyvek mind az ellen a tény ellen hatnak, hogy elhitették velünk: a siker lehet önmagában való végcél – hogy ha elég keményen dolgozol, egyszer csak elérkezel oda és boldog leszel. Ezzel az „álommal” az a gond, hogy senki sem tudja, mi történik, ha a dolgok másképp alakulnak. Megtanuljuk, hogy a siker nem feltétlenül üstökösszerűen ívelő pálya a csúcsra, a magasabb fizetés felé, de ha nem az, akkor mégis hogy kell elképzelni? Ki a sikeres? A cégalapító? A szabadúszó? A részmunkaidős virágkötő?
"A sikerre mint egyedi jelenségre kezdünk tekinteni, nem általános fogalomként. Szerintem a lényeg a motiváltság, hogy az intellektusunkat mindig mozgásban tartsa valami, és hogy használni tudjuk az adottságainkat” – mondja Louise Troen, aki nemzetközi marketing- és kommunikációs elnökhelyettes a Bumble Bizznél. Sikeres életre vágyunk, nem csak sikeres karrierre, és ez azt jelenti, hogy holisztikusan kell a munkára tekintenünk. Táplálja a munkám a saját értékeimet? Egészséges egyensúlyt tartok a munkám és a magánéletem között? Úgy érzem, hogy értékelnek?
„Ha állandóan »kell« üzemódban vagyunk, az bizony erős vörös jelzés, mert azt jelenti, hogy rajtunk kívül álló tényezők befolyásolnak minket” – mondja Lucy Sheridan, a világ első „összehasonlítás coacha”, aki abban segít embereknek, hogy ne hasonlítgassák magukat másokhoz a közösségi médiában. Mindannyiunknak meg kell találnunk a magunk definícióját a sikerre.
A nők most tanulják azt is, hogyan hessegessék el a szégyent és nézzenek szembe tabutémákkal. A #Metoo és a bérszakadékok felszínre kerülésé- nek idején nyilvánvalóan nem folytathatjuk ugyan- azt a berozsdásodott párbeszédet a munkáról és a pénzről. Megkérdeztem Liv Siddall írót arról a szívmelengető és csevegő hangnemű podcastról, amit idén indított el, és Elbocsátás Rádiónak nevezett, miután elbocsátották. „Akkoriban édesapám folyton mondogatta nekem, hogy »nem elbocsátottak – mondd csak azt, hogy felmondtál! Ne mondd el senkinek, ne használd ezt a szót!« – meséli. – De pont azáltal, hogy beszélek róla, és elismerem, hogy ez történt, nem a kirúgásom határoz meg engem.” Félreértés ne essék, beismerni, ha hibáztak vagy el- buktak, semmiképp sem végcéljuk ezeknek a nőknek. Mindez ahhoz szükséges, hogy jobban felül tudják vizsgálni, mit jelent sikeresnek lenni. Még Sophia Amoruso, az eredeti #girlboss is volt, hogy csődöt je- lentett, és lekerült a Forbes leggazdagabb self-made nőket felsoroló listájáról (ahol pedig Taylor Swift és Beyoncé fölött állt). Miután „elbukott”, alapított egy új céget, a Girlboss Mediát, melynek küldetése éppen az, hogy újraértelmezze a siker fogalmát a millenniumi nemzedékbe tartozó nők számára, különböző témák kutatásával, a pénztől az énértéken át a munkahelyi diszkrimináció megelőzéséig.
Engem az idén kitört bérszakadékbotrányok késztettek arra, hogy szembenézzek saját, a munkával, a pénz- zel és a sikerrel kialakult bonyolult kapcsolatommal. 12 éven át dolgoztam a reklámiparban, és 30 évesen egy hatalmas reklámügynökség partnere lettem, amely olyan globális partnerekkel dolgozott együtt, mint a YouTube és a P&G. 33 évesen annál az egyszerű oknál fogva mondtam fel, hogy a munka nem tett boldoggá. Aznap, amikor nyilvánosságra hozták a bérszakadék számadatait, megnéztem a különbségeket az összes cégnél, ahol én is dolgoztam. A WPP-nél, annál az ügynökségnél, ahol a fejlődés szempontjából legfontosabb éveimet töltöttem, ez 42,2% volt. Amint megláttam ezt a számot, végre igazolva éreztem magam: nem csak képzeltem a szexizmust, amit egész pályafutásom alatt éreztem. Furcsa módon diadalmas érzés járt át. Most, hogy a küzdelmünk ott volt, közszemlére téve, a baráta- immal elkezdtünk a munkáról beszélni – a jó és a rossz részekről éppúgy, mint arról, hogy ki mennyit keres. Ahogy mindezt megosztottuk egymással, rájöttem, hogy a munkával kapcsolatos korábbi beszélgetéseim mennyire nem voltak hitelesek, hiszen hiányoztak be- lőlük a konkrét, pénzre vonatkozó részek. Hogyan kap- hatnánk jótanácsokat azzal kapcsolatban, otthagyjuk-e a munkánkat, és legyünk-e inkább szabadúszók (amit egyébként én megtettem) úgy, hogy nem beszélünk a pénzről? Hogy egy ilyen beszélgetés valóban hasznos legyen, ahhoz hangosan ki kell mondanunk: ennyibe kerül a rezsim; ennyit tudnék megkeresni naponta; ezt és ezt fogom kockáztatni. Azáltal, hogy átláthatóbbá tesszük, mennyit keresünk, valóban jobban járhatunk. 2018 júliusában a Starling Bank tanulmánya kimutatta, hogy az emberek több pénzügyi magabiztosságot szereznek azáltal, hogy a pénzről beszélgetnek, mint attól, hogy a megtakarítási számlájukat gyarapítják, ami eléggé döbbenetes.
Beszélgetünk a pénzről és új értelmet adunk a siker fogalmának – de ez biztosan mind pozitív? „Jelenleg nőként elmenni szabadúszónak egyenlő azzal, hogy jól bemutatunk egyet a céges karrierünknek – mond- ja a divatblogger Brittany Bathgate, aki a kereskedel- mi ágazatban betöltött munkáját hagyta ott azért, hogy saját magának dolgozzon. – Nagyon nehéz volt hozzászokni a szabadúszáshoz. Voltak olyan napok, amikor ki sem akartam kelni az ágyból, szóval nem mindenki számára ez a megoldás.”
Egy barátomnak egy másik jó felvetés jutott eszébe: „Ha azokat emeljük piedesztálra, akik a munka-magánélet közti egyensúlyt választják, gondoljuk végig, mit is jelent ez. Ha azt mondanám neked, hogy nem érdekel, feljutok-e a szakmám csúcsára, hogy éreznéd magad mint a munkatársam? Nem árnyalná ez a véleményedet arról, mennyire vagyok jó munkavállaló?” És akkor ott van még a folyamatos beszéd az úgynevezett „portfóliókarrier”-ről (vagyis az olyan életpályáról, ami egymással össze nem függő, különböző projektekből és beosztásokból áll – a szerk.).
A változatosság erőt ad, de miközben ünnepeljük a „könyvelő/pék” típusú embereket, jobb, ha reálisan látjuk a heti hétnapos, napi 24 órás beosztást, amit egy portfóliókarrier takarhat, valamint azt, mekkora terhet jelenthet ez a zikai és lelki egészségünkre nézve. Néha egyfajta tudás csiszolása, mint például az újabb és újabb könyvelői vagy jogászi vizsgák letétele, bőven elég. Ám ahogy kibővítjük a siker jelentését, túl a zetésen és a pozíción, fontos, hogy még mindig maradjon hely azoknak a nőknek, akiket a pénz motivál. Túlságosan egyszerű lenne az alul zetetteket erényesnek lefesteni, de épp a bérszakadék fényében ezt nem szeretnénk megtenni.
A bátor párbeszéd idejét éljük, mely már a pénz tabuját is felrúgta, és átalakítjuk a kifejezéseket, melyek korábban elnémítottak minket. 2015-től a „bossy” (főnökösködő) tűnt el a nőkre mondott szitokszavak sorából, 2016-ban már csak „nasty”-k (kellemetlenek) voltunk, 2017-ben „difficult”-ak, azaz bonyolultak, és most, 2018-ban látom magam előtt a felmondó, a hibát ejtő és a fellázadt dolgozó nő diadalmas felemelkedését.
Nyugodtan mondja el a legjobb barátnőjének, mennyit keres. Nem gáz, ha az álommunkája nem is annyira álomszerű. Megengedheti magának, hogy szenvedélyes részmunkaidős legyen – és ha szereti a munkáját, hát mondja ki bátran! Mindenekelőtt önről kell hallanunk.
Alex Holder
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!