Gondoltad volna, hogy az agytípusodtól is függ a boldogságod?
Az, hogy mennyire vagyunk elégedettek, boldogok, számos tényezőtől függ – beleértve az agyunkat is. Öt különböző agytípus létezik, amelyek nagyon eltérően élik meg a boldogságot.
Különféle tanulmányok szerint a végső boldogságképlet így hangzik: 40 százalék genetika + 10 százalék életesemények + 50 százalék gondolkodásmód és szokások. Szóval a boldogság valahol döntés, valahol genetika.
Jó hír, hogy van rá hatásunk, a rossz, hogy el kell fogadnunk, hogy nem az egészre. Pontosan a felére. De mit jelent pontosan a „genetikailag meghatározott” 40% ebben az összefüggésben?
200 000 embert vizsgáltak, amikor felfedezték az 5 agytípust, és hogy az agyunk hogyan befolyásolja boldogságérzetünket. Tehát: Mire van szükségünk ahhoz, hogy elégedettek és boldogok legyünk, és mi az, ami különösen megterheli agyunkat?
Az első típusnak kiegyensúlyozott agya van, amely minden területen kiegyensúlyozott és szimmetrikus tevékenységet mutat. Amikor az agyad így működik, valószínűleg koncentrált, rugalmas, szervezett és érzelmileg stabil vagy. A kiegyensúlyozott agytípus többnyire boldog, és nem tántorodik el könnyen a kihívásoktól.
Azok, akiknek kevesebb aktivitásuk van az agy elülső területén, az úgynevezett prefrontális kéregben, általában a spontán agytípusba tartoznak. Különösen a kreativitás és a kalandvágy jellemzi őket– de lehet impulzív és szervezetlen is. Ez a típus könnyen unatkozik, és mindig új impulzusokat keres, hogy boldognak és elégedettnek érezze magát.
A makacs agytípus sok mozgást mutat az elülső cinguláris kéregben (röviden ACC), az agykéreg egy területén. Erős akarattal rendelkezik, és általában meglehetősen makacs. Ahhoz, hogy boldognak érezze magát, ennek az agytípusnak rutinra és a kontroll érzésére van szüksége. Nem viseli jól a hirtelen változásokat, és hajlamos merengeni.
A nagyon érzékenyek és empatikusak általában a limbikus rendszerben, az agy érzelmi központjában tevékenykednek. Ez az érzékeny agytípus nagyon mélyen él meg mindent, ezért fennáll annak a veszélye, hogy gyorsan megsérül. Hajlamosak negatív gondolati mintázatokra is, ami a legrosszabb esetben depresszióhoz vezethet. A mindfulness gyakorlatok, a természetben való séták vagy a jó barátokkal való beszélgetések a boldogság kulcsai ennek a típusnak, míg a hangos zajok, a small talk és az elszigeteltség érzése negatív érzelmeket vált ki.
Az óvatos agytípus a bazális ganglionokban és az amygdalában mozog a legtöbbet. Ha ilyen típusú agyad van, valószínűleg mindig jól felkészült, megbízható ember vagy, de ugyanakkor hajlamos a szorongásra. Szereted a feladatokat időben elvégezni, fontos döntések meghozatala előtt mindig készítesz egy listát az előnyökről és hátrányokról, és boldog vagy, ha biztonságban érzed magad. Nem szereted a stresszt és a káoszt, a túl hosszú tennivalók listáját és a felkavaró híreket.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!