A kriokozmetika hagyománya régi időkig nyúlik vissza, napjainkban viszont abszolút reneszánszát éli, és ezért érdemes beépíteni a hideg hatásokat a szépségápolásba.
Édesanyám minden reggel jéghideg vízzel öblítette le az arcát – meggyőződése volt, hogy ez felfrissíti a bőrt, így magától értetődő, hogy én is ezt csinálom. Sokan a hűtőszekrényben tárolják az arckrémüket, mivel hidegen gyorsabban lehúzza a duzzanatokat, a szem alatti táskákat. Ugyanerre a célra használtuk régebben a hűtött uborkaszeleteket.
Amikor az arcizmokat hideg inger éri, a paraszimpatikus idegrendszer aktiválódik, a kortizolszint csökken, a szerotonin és a nyugtató neurotranszmitterek szintje pedig emelkedik. Ez az oka annak, hogy az orvosesztétikai klinikákon a hő- és lézerkezeléseket hidegkezelésekkel kombinálják. Ezek egyrészt enyhítik a beavatkozásokkal járó kellemetlen bőrérzetet, másrészt csökkentik a gyulladást és elősegítik a gyógyulási folyamatokat. A krioterápia hatóanyag-bevitellel járó kezeléseket követően úgynevezett hatóanyagcsapdaként is funkcionál, gyakorlatilag a bőrbe zárja azt. Arctisztítás, mélyhámlasztás, tűs kezelések után a fájdalom csillapításában játszhat fontos szerepet. Ám a krioterápiára már nem csupán kiegészítő kezelésként tekintenek.
A kozmetikai hidegterápia önálló eljárásként is rendkívül látványos hatásra képes, a sejtszintű anyagcserét befolyásolja a bőrben. A hideg hatására fokozódik a sejtek tevékenysége a bőr mélyebb rétegeiben, beindulnak a szervezet öngyógyító mechanizmusai.
A krioterápiás kezelés során a bőr hőmérséklete fokozatosan csökken, majd a vérkeringés felgyorsulását követően a sejtanyagcsere is fokozódik, beindulnak az önjavító, regeneráló folyamatok, a szén-dioxiddal teli vér elszállítódik, és helyére friss, oxigéndús vér áramlik, végül a bőr hőmérséklete is visszaáll az eredeti hőfokra. A hidegterápiákat a ragyogásfokozás, bőrfeszesítés, pórusösszehúzás és bőrregenerálás mellett a gyulladáscsökkentés, az érfalak erősítése, a sötét karikák és ödémás duzzanatok, szem alatti táskák csökkentése céljából alkalmazzák.
A krioterápia népszerűségét az is mutatja, hogy futótűzként terjed a kis kozmetikai hűtők divatja. A konyhai hűtőszekrények miniatűr változatai a fürdőszobában kapnak helyet. Céljuk egyrészt a kozmetikumok eltarthatóságának meghosszabbítása, de a hidegen alkalmazott krémeknek a bőrünk is hasznát veszi.
Az olajok és az olajalapú formulák kivételével a legtöbb szemkrém, gél, maszk és éjszakai krém bírja a hűtést.
Nem csupán ezeket a termékekekt, de a masszázseszközöket – a jádehengereket, a gua sha köveket és természetesen a jéggömb masszírozókat – is érdemes lehűteni, így használat közben pórusösszehúzó hatást fejtenek ki. Fontos azonban tisztában lennünk azzal, hogy a hosszan tartó hideghatás, ugyanúgy, mint a túlzott hő, égethet, sérüléseket okozhat a bőrön. Kerüljük a szélsőségeket, és felejtsük el a bőr jegelését, ami könnyen visszafelé sülhet el. Ha feltétlenül ragaszkodunk a jeges masszázshoz, azt az előírás szerint, könnyed és gyors mozdulatokkal, rövid ideig végezzük, de legjobb, ha a krioterápiás kezeléseket szakemberre bízzuk! A szakértők abban is egyetértenek, hogy a bőr tisztításakor első lépésben langyos vizet érdemes használni, mivel az jobban oldja az olajat és a szennyeződéseket, míg a hideg víz utolsó lépésként lezárja a pórusokat.
A skandináv országokban bevált hagyomány a jégfürdőzés, vagy finnül avanto (jelentése: „lyuk a jégben”) – ez egy rituálé, amely a bőrre és az egészségre gyakorolt jótékony hatása, a stressz leküzdése és a jó közérzet helyreállítása miatt népszerű. Sokakat ugyanakkor már a jeges csobbanás gondolatától is kiráz a hideg. Ezek után jobb bele sem gondolni abba, hogy a jégszaunában vagy kriokamrában bizony mínusz 150 fokos hidegben kell ácsorogni egy szál fehérneműben. Ám, aki már kipróbálta (ahogyan én is, pedig esküszöm, nem szeretem a hideget!), az tudja, hogy távolról sem olyan kellemetlen, mint amilyennek hangzik. A sportolók által sérülések regenerálására és teljesítménynövelésre előszeretettel használt jégszaunában csupán 2-3 percig kell elviselni a mínusz 130-170 fokos száraz hideget, ám utána minden sejtünk szinte újjászületik, regenerálódik. A szélsőséges hőmérséklet kiegyenlítésére ugyanis a test beindítja öngyógyító mechanizmusait, így a szokatlanul alacsony hőmérséklet hatására egy egész sor biokémiai folyamat megy végbe.
A kezelés után megszűnik a fáradtságérzet, a túlterhelt izmok ellazulnak, regenerálódnak, fokozódik a bőr, a nyálkahártyák és a belső szervek vérkeringése, megfigyelhető az ödémák csökkenése, a gyulladáscsökkentő hormonok termelődése. Hab a tortán, hogy egyetlen kezelés hatására több mint 500 kalóriától szabadulhatunk meg.
A kriolipolízis véglegesen eltávolítja a helyileg lerakódott zsírpárnákat, méghozzá alacsony hőfok segítségével. A technológia a zsírsejtek „programozott halálán”, az úgynevezett apoptózison alapszik: ellenőrzött és egyenletes hűtés hatására a zsírsejtekben található zsírsavak nagy része elfagy, kikristályosodik, majd a nyirokkeringés útján kiürül a szervezetből. A folyamat teljes mértékben szabályozott, így a környező szövetek nem sérülnek. A kezelés előtt egy védőmembránt helyeznek a kezelendő területre, mely véd a fagyási sérülések ellen, ezután vákuumos kezelőfej segítségével a kezelt terület zsírszövetét mínusz 10 Celsius-fokra hűtik, végül masszázzsal segítik elő a zsírsejtek nyirokkeringés útján történő távozását a szervezetből (ez akár 6-10 hétig is eltarthat). A kezelés egyéntől függően eltérő fájdalomszinttel jár, de elvben már létezik fájdalommentes változat is. Zsírfagyasztással kifejezetten a helyi zsírlerakódást kezelik, nem az általános elhízást, tehát azoknak ajánlott, akik többek közt a hason, a derékon, a hát alsó szakaszán, a karokon koncentrálódott helyi lerakódástól kívánnak megszabadulni. Az eljárásra nem mindenki alkalmas – ez a kezelést végző szakemberrel történő előzetes konzultáció során dől el. A hideg továbbra is a szépségipar egyik legforróbb trendje, így minden bizonnyal újabbnál újabb krioterápiás kezelések, eszközök és arcápolók felbukkanása várható, tehát tartsuk melegen a témát!
A krioterápiától ihletve egyre több márka hoz ki azonnali hűsítő hatást nyújtó kozmetikumokat – arcpakolásokat, hűsítő krémeket, szérumokat –, valamint olyan eszközöket, amelyek a hideg előnyeit más, a bőrre nézve hasznos tulajdonságokkal ötvözik: hűtőmaszkokat, roll-onokat és hűtő hatású stifteket is kínálnak a még nagyobb hatékonyság érdekében. Nézd meg ezeket a termékeket galérában!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!